Ars Independent Festival 2017. 6 dni, 12 sekcji, 45 wydarzeń, 2504 minuty wideo. To tylko niektóre z festiwalowych liczb. Nadszedł czas by zacząć festiwalowy tydzień i zmierzyć się z tymi liczbami!
Festiwal rozpocznie 26 września wzruszająca opowieść o inności, czyli komedio-dramat „Brigsby Bear” Dave’a McCary’ego (USA 2017 ’97), często porównywany do oscarowego „The Room”. Seans w Kinoteatrze Rialto poprzedzi kilka słów wstępu oraz rozdanie nagród w konkursie KTW 30[s].
Serduchem festiwalu będą jak co roku poszukiwania Czarnych Koni w międzynarodowych konkursach nowej, młodej i debiutanckiej twórczości. O zwycięzcach zadecyduje jury, w składzie którego po raz kolejny zasiądzie festiwalowa publiczność – każda i każdy z Was! Czekać na Was będzie: 6 pełnometrażowych filmów, 31 animacji, 7 gier wideo oraz 27 wideoklipów.
Wyścig o statuetkę Czarnego Konia to jednak nie wszystko. Warto spojrzeć na pozakonkursowe sekcje i wydarzenia. Filar filmowy to jubileuszowy przegląd wybranych filmów Jerzego Kawalerowicza oraz muzyczne dokumenty z całego świata w sekcji #Miasto_Muzyki. Tegoroczne animowane propozycje? Pogodny przegląd animowanych teledysków, najciekawsze szorty z londyńskiej Royal College of Art oraz ukłon w stronę kultowych anime: „Akira”, „Ghost in the Shell” i „Perfect Blue” na wielkim ekranie kina Kosmos.
Na miłośniczek i miłośników gier wideo czekają: nowości prosto z katowickiego studia Artifex Mundi, wystawa Najgorszych Gier Świata oraz Nocna Giełda Gier Wideo, czyli wyjątkowa okazja do wypróbowania najnowszych, indyczych produkcji i spotkania ich twórców. Ponadto elektryzujący „SUPERHOT” rozgrywany na żywo na ekranie w towarzystwie improwizowanej – również na żywo – muzyki projektu Lód 9!
Nie zapominajmy, że Ars Independent to także wideoklipy! W tym roku nowości odkrywać będziemy w kameralnej atmosferze klubu festiwalowego Drzwi Zwane Koniem, gdzie zobaczymy i posłuchamy przeglądu śląskich teledysków połączonych ze spotkaniem z twórcami, a także setów wideoklipów filmowych oraz tych sięgających po estetykę szoku.
Jeśli będzie Wam mało, to wolnej chwili warto zostać w DZK chwilę dłużej i wybrać się na wycieczkę do Krainy Grzybów, czyli odwiedzić wystawę „Jak skutecznie jabłko?” Wiktora Striboga, opartą o tajemniczy fenomen polskiego YouTube’a.
Festiwal zwieńczy 1 października w Mieście Ogrodów pokaz 7 miniatur przyrodniczych fracuskiego awangardzisty Jeana Painlevégo połączony z rozdaniem nagród w konkursach Czarny Koń.
A to jeszcze nie wszystkie wydarzenia #ArsIndependent 2017.