Rok obfitujący w bardzo dobre premiery poetyckie (Honet, Bartczak, Rybicki, Owczarek, Matywiecki, Podgórnik, Jabłońska, Jarosz, Kwiatkowski, Buliżańska, Sosnowski, Mueller) Biuro Literackie kończy jeszcze jedną wyjątkową książką. Do księgarń 4 grudnia trafią „Puste noce” Jerzego Jarniewicza. Autor pojawi się jako jeden z głównych bohaterów na festiwalu Stacja Literatura 23, w trakcie którego świętować będzie 60. urodziny.
Z każdą kolejną książką, od „Oranżady” poczynając, Jarniewicz nie przestaje zaskakiwać, kontynuując wątki najbardziej dla niego charakterystyczne i poszerzając pole swoich poetyckich zainteresowań. To twórczość osobna, nie dająca się sprowadzić do żadnej z popularnych w ostatnich latach poetyk, a jednocześnie bardzo nam współczesna.
W wierszach z tomu „Puste noce” do głosu dochodzi dobitniej niż do tej pory doświadczenie pożegnań i rozstań; daje o sobie znać traumatyzująca obecność odziedziczonej pamięci o wojnie, odzywają się głosy ze składnicy dawnych i współczesnych mitów, klisz i fantazmatów. Tłem wielu tych wierszy jest rozpad dotychczasowego ładu i przemieszanie porządków, którym towarzyszy brutalizacja coraz bardziej rozproszonego języka.
Ale „Puste noce” Jerzego Jarniewicza to przede wszystkim zbiór nieoczywistych erotyków, które wikłają się w polityczne, prawnicze czy medialne dyskursy, spotykają się z językami propagandy i kultury masowej, dążąc do nieosiągalnej bezpośredniości wyrazu.
W Biurze Literackim, z którym autor współpracuje od 2000 roku, ukazało się dotąd czternaście jego książek, w tym siedem tomów poetyckich: „Niepoznaki” (2000), „Dowód z tożsamości” (2003), „Oranżada” (2005), „Makijaż” (2009), „Skądinąd (1977–2007)” (2007), „Na dzień dzisiejszy i chwilę obecną” (2012), „Woda na Marsie” (2015) i szkice „Od pieśni do skowytu” (2008).
Ponadto Jerzy Jarniewicz nakładem Biura Literackiego przygotował sześć książek translatorskich. Są to: „Wolny przekład” (1997) Craiga Raine’a, „Teraz będziemy spać, leżeć bez ruchu lub ubierzemy się na powrót” (2011) Briana Pattena, „Zuch” (2012) Edmunda White’a, „Sześć poetek irlandzkich” (2012), „Poetki z Wysp” (2015; wraz z Magdą Heydel) oraz „Portret artysty w wieku młodzieńczym” (2016) Joyce’a.
Jerzy Jarniewicz urodził się w 1958 roku w Łowiczu. Jest poetą, tłumaczem, krytykiem literackim, wykładowcą literatury angielskiej. Od 1994 roku pracuje w zespole redakcyjnym „Literatury na Świecie”. Ostatnio opublikował tom szkiców „All You Need is Love. Sceny z życia kontrkultury” (2016), Mieszka w Łodzi.
Autor: Jerzy Jarniewicz
Tytuł: „Puste noce”
Premiera: 4 grudnia 2017 r.
Wydawnictwo: Biuro Literackie
Materiały prasowe: Biuro Literackie