Pragniesz odkryć wielokulturowe oblicza Krakowa? Ciekawią Cię historie ludzi, którzy współtworzą Twoje miasto? Chcesz dowiedzieć się co łączy kompozytora z Syrii, dziennikarza z Gujany i właściciela gruzińskiej restauracji?
Zapraszamy na wernisaż wielokulturowego reportażu „Mój, Twój, Nasz. Oblicza Krakowa” , który odbędzie się 9 listopada (czwartek) o godz. 19:00 w Centrum Społeczności Żydowskiej przy ulicy Miodowej 24.
Wystawa prezentuje bogactwo kulturowe, narodowe i wyznaniowe Krakowa. Bohaterowie i bohaterki fotoreportażu to osoby różnych narodowości i wyznań, które są związane z Krakowem i działają na rzecz swoich społeczności, ale też angażują się w życie miasta. Do udziału w fotoreportażu zaprosiliśmy 12 bohaterów – osoby, które wybrały Kraków na swój dom. Nasi bohaterowie i bohaterki wykonują różne zawody, zajmują się także pracą społeczną na rzecz promowania swojej kultury, etniczności, wyznania lub wielokulturowości. Wśród nich znajdują się:
● Eugeniusz Daszewski – licencjonowany przewodnik po Krakowie,
● Katrin Přikrylová – właścicielka bloga Czeszka w Polsce – Češka v Polsku,
● Wassim Ibrahim – kompozytor, doktorant na Akademii Muzycznej w Krakowie,
● Zviad Omiadze – właściciel restauracji „Tbilisuri”,
● Lana Dadu – przewodniczka po Krakowie, Litwinka, która stała na czele Polek i Polaków
podczas czarnych protestów w Krakowie,
● Joanna Talewicz-Kwiatkowska – doktor antropologii kulturowej, prezeska Fundacji
Dialog-Pheniben zajmującej się promowaniem wielokulturowości oraz wiedzy o
społeczności romskiej,
● David McGir r – właściciel firmy Kraków Photo Tours, założyciel strony internetowej
Kraków Expats Directory, oraz kanału na Youtubie „Kraków TV”,
● Zofia Radzikowska – Żydówka, Polka, prawniczka, publicystka, aktywnie działająca w
JCC Kraków (Centrum Społeczności Żydowskiej)
● Brian Scott – Polak z Gujany, krakowianin. Kiedyś dziennikarz, obecnie nauczyciel i aktor
● Anetta Dziedzic – Polka, muzułmanka, przewodnicząca Centrum Muzułmańskiego w
Krakowie
● T etiana Demydko – Ukrainka, aktywistka, freelancerka, założycielka Collaborate,
Krakow!,
● Paul Kulon – założyciel strony The Krakowist , Polak, Amerykanin, założyciel fundacji
wspierającej start-upy
Dzięki tej wystawie chcemy pokazać, że Kraków jest tworzony przez różnorodne osoby, które wnoszą do naszego miasta unikatową wartość. Wernisaż umożliwi spotkanie twarzą w twarz z bohaterami i twórcami projektu, będzie też przestrzenią do rozmowy o tym jak mieszkańcy Krakowa widzą wielokulturowość. Do wystawy zostanie dołączone zdjęcie zwycięzcy w konkursie otograficznym „Wielokulturowość w Krakowie” ogłoszonym na portalach społecznościowych Facebook i Instagram. Nie zabraknie dodatkowych atrakcji w postaci darmowych gadżetów i poczęstunku.
Częścią integralną projektu jest strona internetowa obliczakrakowa.pl, gdzie w dniu wernisażu zostaną opublikowane wywiady rzeki przeprowadzone przez członkinie Wielokulturowego Krakowa. Bohaterowie odsłaniają w nich osobiste historie, opowiadają o swojej kulturze, tożsamości i pasjach. Poruszają kwestie lokalnego patriotyzmu, integracji międzykulturowej społeczności Krakowa.
Kolejnymi etapami projektu są warsztaty edukacyjne oraz debata o wielokulturowości. Materiały zebrane w ramach fotoreportażu posłużą do przeprowadzenia kolejnych elementów projektu, czyli warsztatów edukacyjnych i debaty o wielokulturowości , na które także serdecznie zapraszamy. Będziemy informować na bieżąco o szczegółach powyższych wydarzeń. Projekt powstał dzięki współpracy grupy nieformalnej Wielokulturowy Kraków i Niezależnego Klubu Fotograficznego . Został zrealizowany przy wsparciu finansowym Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Województwa Małopolskiego i Gminy Miejskiej Kraków. Wernisaż jest objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krakowa.
Materiały prasowe: Wielokulturowy Kraków