Już za moment powrócą mroźne dni, a wraz z nimi – pojawi się wysokie zanieczyszczenie powietrza.
Smog w Polsce to nie przelewki!
Wszyscy jesteśmy w niebezpieczeństwie – od dzieci, przez nastolatki, aż po dorosłych. Polskie powietrze każdego roku zabija 45 000 osób! [1]
Wbrew pozorom, smog nie jest problemem lokalnym i nie występuje wyłącznie w Krakowie.
Czy wiedzą Państwo, że spośród 10 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie aż 6 znajduje się w Polsce (Katowice, Sosnowiec, Zabrze, Gliwice, Nowy Sącz, Kraków) [2] ?
Jak zmierzyć się z tym zagrożeniem? I jak rozmawiać o nim z dziećmi? Wspólnie z Polskim Alarmem Smogowym (PAS) przygotowaliśmy książkę „Skok na smog”, której bohaterowie stają do walki się z jej śmierdzącą wysokością Niską Emisją. Autorki – Dorota Majkowska-Szajer (antropolożka kultury) oraz Anna Kaszuba-Dębska (artystka, organizatorka Festiwalu Literatury dla Dzieci) – w przystępny, dowcipny i ciekawy sposób tłumaczą najmłodszym, jak powstaje smog i jak sobie z nim radzić.
Skąd się biorą mikrotruciciele? Dlaczego warto jeździć rowerem? Czym właściwie powinniśmy palić w piecu? To tylko niektóre z pytań, na które poznamy odpowiedź podczas podróży pierwszym na świecie statkiem antysmogowym!
Zapraszamy Państwa do włączenia się w akcję #SkokNaSmog. W jej ramach przygotowaliśmy darmowe materiały dydaktyczne dotyczące edukacji ekologicznej dla szkół, przedszkoli i bibliotek w całej Polsce! O wszystkich działaniach będziemy informować na bieżąco na naszym profilu na Facebooku ( www.facebook.com/znakemotikon)
Stwórzmy razem lepszą, bardziej zieloną rzeczywistość!