Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa oraz Dyrektor Centrum Sztuki Mościce Agnieszka Kawa zapraszają do udziału w spotkaniu Małopolska. Kultura wrażliwa – forum ludzi kultury, które odbędzie się 28 listopada 2017 roku w Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie.
Kultura powinna być dostępna dla każdego mieszkańca, bez względu na stan zdrowia, sytuację ekonomiczną, wiek czy miejsce zamieszkania. Takie przeświadczenie przyświeca Województwu Małopolskiemu w działaniach, których celem jest ułatwienie osobom z niepełnosprawnościami udziału w wydarzeniach kulturalnych. Z taką intencją powstał też projekt „Małopolska. Kultura wrażliwa”.
„Małopolska. Kultura wrażliwa” to projekt, którego celem jest stopniowa zmiana małopolskich instytucji kultury w miejsca coraz bardziej otwarte i przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami. Projekt został zainicjowany w 2016 roku przez samorząd województwa małopolskiego i obejmuje szkolenia, spotkania, wymianę doświadczeń oraz zmiany infrastrukturalne.
„Małopolska. Kultura wrażliwa – forum ludzi kultury”, które odbędzie się w ramach projektu 28 listopada w Centrum Sztuki Mościce, to wyjątkowa okazja do poszerzenia kompetencji w zakresie dostępności instytucji dla osób z niepełnosprawnościami słuchu i wzroku. Uczestnicy będą mieli możliwość nie tylko uczestniczenia w rozwijającej części wykładowej, ale także bezpośredniego spotkania, zadania pytań i dyskusji z zaangażowanymi i kompetentnymi osobami, działającymi w tym zakresie.
Organizatorzy zapraszają do udziału w forum ludzi kultury pracowników domów i ośrodków kultury, bibliotek, muzeów, teatrów i wszystkich tych, którzy czują, że współtworzą lokalną kulturę. „Wierzymy, że – poza działaniem instytucjonalnym i zmianami systemowymi – to właśnie pracownicy, ich wiedza, doświadczenie i wrażliwość, pozwolą nam wspólnie wykreować nowy kulturalny świat dla osób z niepełnosprawnościami sensorycznymi.” – przyznają organizatorzy.
Więcej informacji, program oraz zapisy na www.bit.ly/kultura-wrazliwa
Projekt jest finansowany z budżetu Województwa Małopolskiego. Funkcję koordynatora pełni Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, a bezpośrednim realizatorem jest Małopolski Instytut Kultury w Krakowie.