KOLABORANCI
Zwspół powtał jesienią 1986 roku z inicjatywy wokalisty Premysława Thiele i basisty Marka Chrzanowskiego. W ciągu kilku kolejnych lat stał się ropoznawalny w środowisku rodzimej sceny alternatywej o punkowych korzeniach
Najważniejszymi wydarzeniami we wczesnej hitorii Kolaborantów był udział w festiwalu w Jarocinie (1987, 1988, 1991), festiwalu Róbrege (1990), supporty dla: Fugazi (1990), podczas trasy Dezertera (1992) oraz własne imprezy pod szyldem „Kolabonigt” organizowane z okazji kolejnych jubileuszy istnienia (1991, 1992, 1993, 1995). W 1990 Kolaboranci rozpoczęli działalność płytową. Po premierze czwartego albumu („Kukieł”) w 1995 zespół zawiesił działalność. W ciągu pierwszych lat aktywnośći przez skład grupy przewinęli się muzycy, którzy w następnych latach zasilili szeregi grup Hey, Wilki, Firebirds i Dezerter.
Reaktywacja zespołu nastąpiła w 2006 roku i od tej chwili Kolaboranci (w na bieżąco modernizowanych składach) prowadzą aktywe życie koncertowe. Zespół wzbogacił dyskografię o dwa studyjne albumy i jeden koncertowy. Powrocili także do cyklu „Kolabonigt” w 2012 i 2016 roku. Obecnie jedyną osobą, która współtworzyła wszyskie składy jest wokalista Przemysław Thiele. Pozostali muzycy to osoby nowe, a rozpiętość wiekowa członków grupy obejmuje obecnie zakres od 20 do 51 lat…
strona FB: https://www.facebook.com/kolab
LINKI:
audio:
A może to ja-album
https://www.youtube.com/watch?
Ciało i drewo-album
https://www.youtube.com/watch?
Znów po stroie większośco-album
https://www.youtube.com/watch?
TZN XENNA
Zespół TZN Xenna powstał w sierpniu 1981 roku w Warszawie z inicjatywy wokalisty Krzysztofa „Zygzaka” Chojnackiego, gitarzysty Marka „Markusa” Kucharskiego, perkusisty Tomasza „Gogo Szulca” Kożuchowskiego i basisty Piotra „Czombego” Dubiela, którego wkrótce zastąpił Jacek „Sydney” Zientała (Dubiel został gitarzystą Deutera). Wiosną 1982 zespół zagrał trasę „Rock Galicja” wraz z Dezerterem i Deuterem w południowej części Polski występując m.in. w Rzeszowie i Krośnie.
W sierpniu wygrał eliminacje na festiwalu „Open Rock” w krakowskiej „Rotundzie” występując m.in. u boku grup: Turbo i Stalowy Bagaż, który umożliwił mu występ na festiwalu w Jarocinie. Muzycy jednak zrezygnowali z tej możliwości określając to miejsce mianem „festiwalu milicyjnego”.
W tym czasie grupa pojawiła się w reportażu Telewizji Polskiej dotyczącym subkultur („Sposob na życie” Ewy Skurczyńskiej), a także w programie o polskich punkach zrealizowanym przez zachodnioniemiecką stację ARD. Jesienią miejsce „Markusa”, który został wcielony do LWP zajął Andrzej „Falkonetti” Kuszpyt, z którym TZN Xenna zagrała koncert w Sali Kongresowej. W 1983 „Zygzak” został usunięty z zespołu, a obowiązki wokalisty przejął „Falkonetti”. Niewiele później muzycy przerwali działalność. „Gogo Szulc” odszedł do zespołu Tilt, natomiast „Sydney” w drugiej połowie lat 80. nawiązał krótką współpracę z Robertem Gawlińskim (wówczas ex–Madame) w jego zespole The Didet Bidet.
W 1984 roku TZN Xenna została reaktywowana przez: „Zygzaka”, „Markusa”, „Falkonetti’ego” (gitara basowa) i nowego perkusistę Dariusza „Dynię” Dynowskiego. W tym składzie zespół wystąpił w październiku w warszawskim klubie „Stodoła” grając obok Siekiery i amerykańskiej grupy Youth Brigade. W następnym roku muzycy wystąpili m.in. na festiwalu „Róbrege”, oraz nagrali w tonpressowskim studiu cztery utwory: „Dzieci z brudnej ulicy”, Ciemny pokój”, „Gazety mówią” i „Nasz świat”.
W pięcioosobowym składzie TZN Xenna grała koncerty do połowy 1987 roku, kiedy to muzycy postanowili zakończyć działalność. „Zygzak” później kontynuował granie w zespołach Lumpers i The Klaszcz. Wystąpił gościnnie na płytach: „Zdrada” (1996) zespołu Farben Lehre (śpiewając w utworze „Gazety mówią”), oraz na koncertowym albumie Armii „Koncert na XX-lecie” (wykonując utwór „To moja zemsta”). Dynowski w latach 2000–2003 był perkusistą grupy Deuter.
Od 2010 roku zespół działał w składzie :Tele Kesur, Dynia, Klaus i Zygzak. Premierowy występ podczas festiwalu „Rock Na bagnie 2011” został dobrze przyjęty przez publiczność. Oprócz znanych z lat 80-tych utworów zespół zagrał swój nowy utwór „Niegrzeczny pomysł”. Ostatecznie jako „Kałasznikow” stał się zwiastunem nowego rozdziału w histori Tzn Xenna. Koncert 26.11.2011 w Suwałkach stał się pierwszym krokiem do klubowych spotkań z publicznością. Entuzjastyczne przyjęcie przez młodą i dorosłą publiczność utwierdziło zespół w słuszności podjętej decyzji o powrocie na scenę.
17.12.2011 Tzn Xenna po raz pierwszy od 24 lat wystąpiła w Warszawie. Koncert w Punkt Radio Luksembourgh obejrzało prawie 800 osób. Przy dźwiękach znanych utworów publiczność zdzierała sobie gardła śpiewając razem z zespołem. Nowe utwory „Kałasznikow” i „Wolacy” zostali dobrze przyjęci a na bis wystąpił GoGo Szulc(pierwszy perkusista TZn Xenna) grając „Gumę” i „Religię”.
Rok 2011 zakończył sie wydaniem drugiej po „Dzieciach z brudnej ulicy”, 7″EP „Tzn Xenna 981-2011”.Cały pierwszy nakład został wyprzedany w przedsprzedaż jeszcze przed wytłoczeniem.
18.11.2012 ukazała się pierwsza w historii zespołu płyta studyjna. „Dziewczyny w pogo” składająca się z siedmiu nowych utworów i 6 pereł z historii zespołu. Jest to niezwykle intrygująca pozycja ponieważ jest pierwszą, studyjną płytą wydaną w 31 lat od powstania zespołu. Latem 2013 roku, w Mamoot Studio zespół nagrał swoją drugą studyjna płytę. Na płycie znalazło sie 7 premierowych utworów i sześć z historii zespołu. Materiał został zmiksowany w studio As One przez Smoka i Activatora. Płyta CZART PRLU ukazała sie w dniu 9 listopada 2013 roku razem z dodatkiem w postaci dvd z koncertu w Jarocinie 2012. Jarociński koncert był pierwszym w historii zespołu występem na tym festiwalu.
W 2014 roku zespół zagrał 18 koncertów w ramach „Czart PRL-u tour 2014”. Wystąpił też w Pokojowej Wiosce Kryszny, która co roku organizuje koncerty w Ramach Przystanku Woodstok. Zespół pojawił się też na krakowskim Punk Fest 2014organizowanym przez Galicja Production.
Rok 2015 to dwie trasy zagrane wspólnie z Sexbombą. Trasa „Wiosenne pogo” i „Skorpionalia 2015” odwiedziło trzynaście miast. Oprócz tego zagrał innych piętnaście koncertów m.in :na scenie alternatywnej Cieszanów Rock Festiwal, Hey Ho Ramona festiwal w Trzcielu i po raz drugi na Punk Fest 2015 w Krakowie. W roku 2018 zespół przygotowuje się do wydania 3 płyty .
fanpage : https://www.facebook.com/tznxe
LINKI:
audio:
Dlaczego. Jarocin 2012
https://www.youtube.com/watch?
Dziewczyny w pogo
https://www.youtube.com/watch?
Kałasznikow
https://www.youtube.com/watch?
Tzn Xenna & Kolaboranci /19.01.18/ Szczecin Kolumba 4
ul. Krzysztofa Kolumba 4. 70-535 Szczecin
start 20:00
bilety: 20/30 PLN