Teatr w Krakowie im. Juliusza Słowackiego zaprasza na spotkanie z cyklu „Sztuka myślenia” pt. „Polska Tischnera”. Gościem Piotra Augustyniaka i Bartosza Szydłowskiego będą prof. Tadeusz Gadacz oraz prof. Aleksander Bobko. Spotkanie odbędzie się na Scenie Miniatura w piątek 12 stycznia o godz. 19.00
Czy Józef Tischner był konsekwentny w myśleniu o Polsce, czy też w latach 90-tych „zdradził” perspektywę zarysowaną w „Etyce solidarności”? Czy jego myśl może być pomocna w zrozumieniu i przezwyciężeniu dzielącego dziś Polaków radykalnego sporu społeczno-politycznego? Czy Tischner ten spór przewidział i przed nim przestrzegał, a może ostrością swojej publicystyki przyczynił się do jego radykalizacji? Czy jego poparcie dla projektu III RP i krytyka tendencji narodowo-katolickich były wynikiem dobrego rozeznania sytuacji społeczno-kulturowej, czy – jak chcą niektórzy – „uwiedzenia” przez środowiska lewicowo-liberalne? Do rozmowy zaprosiliśmy wybitnych uczniów i współpracowników Józefa Tischnera, których łączy fascynacja jego postacią i myślą filozoficzną, dzieli zaś stosunek do aktualnej sytuacji w Polsce. Rozmowę poprzedzi performans pt. „Zdradź swojego Tischnera”.
Tadeusz Gadacz – profesor filozofii, pracownik Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Collegium Civitas, do niedawna dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Wybitny znawca filozofii współczesnej. Wydał m.in. O umiejętności życia (2002), Filozofia Boga w XX wieku. Od Lavelle’a do Tischnera (2007), oraz dwu tomów monumentalnej Historii filozofii XX wieku (2009).
Aleksander Bobko – profesor filozofii, związany z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie oraz Uniwersytetem Rzeszowskim. W latach 2012–2015 rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, senator RP aktualnej kadencji, od 2015 sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Znawca klasycznej filozofii niemieckiej i współczesnej problematyki moralnej. Wydał m.in. Myślenie wobec zła. Polityczny i religijny wymiar myślenia w filozofii Kanta i Tischnera (2007).
Piotr Augustyniak – filozof i eseista, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, znawca filozofii i mistyki niemieckiej, autor krytycznych analiz polskiej tożsamości. Wydał m.in. Homo polacus. Eseje o polskiej duszy (2015) oraz Trans. Filozofia Cezarego Wodzińskiego (2017). Gospodarz cyklu spotkań teatralno-filozoficznych „Sztuka myślenia”.
Bartosz Szydłowski – reżyser, kurator programu artystycznego Teatru w Krakowie im. J. Słowackiego, dyrektor Teatru Łaźnia Nowa oraz Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia, twórca takich spektakli jak: Wejście smoka. Trailer, Klub Miłośników Filmu MISJA, czy Przypadek Krzysztofa Kieślowskiego.
„Sztuka myślenia” to zainicjowany przez Bartosza Szydłowskiego i Piotra Augustyniaka performatywny sojusz teatru i filozofii – sztuki i myślenia – który ma pomóc artystom i widzom wyzwolić wspólny potencjał. Chcemy razem przezwyciężać bezmyślność, która ideologizuje, zacietrzewia i wpędza w pychę. Irytuje nas bowiem i martwi, jak bardzo nasze życie społeczno-kulturalne zdominowane jest przez banał, plotkę, hejt, komentatorskie pustosłowie i pseudo-polityczną nawalankę. Pozostaniemy wobec tego bezbronni, dopóki sami nie zadbamy o higienę myślenia.
Wydarzenie: „Polska Tischnera” z cyklu „Sztuka myślenia”
Data: 12.01.2018 godz. 19.00
Miejsce: Scena Miniatura
Materiały prasowe: Teatr w Krakowie im. Juliusza Słowackiego