Wydawać by się mogło, że książka historyczna, choćby i najpiękniej opowiedziana i najstaranniej dobrana, nie jest czymś, na co od razu rzucą się wygłodniali rodzice szukający prezentu dla swoich pociech. „Kiedy Polska była mała. Rodzinny przewodnik po zabytkach pamiętających początki państwa polskiego” to jednak opowieść niebanalna. Kopalnia wiedzy historycznej (uwaga! nie tylko dla dzieci), w połączeniu ze wspólnym wędrowaniem po Polsce i rozwiązywaniem frapujących dziecko zagadek, idealnie trafia w dziecięcą wyobraźnię, tworząc oryginalną opowieść tyle wartościową, co niezwykle wciągającą.
W książce zastosowano tak zwany zabieg opowieści w tle. Kilkuletnia narratorka Pola, odkrywa historię początków państwa polskiego w analogii do historii swojego życia, tworząc tym samym całą opowieść bardziej przystępną i zrozumiałą dla dzieci. Dziewczynka, wraz z tajemniczym przyjacielem Orlikiem bada czy Polska była kiedyś mała, tak jak ona? Czy wówczas też wyglądała inaczej? Kto i kiedy nadał jej imię? Co dostała w prezencie z okazji swojego chrztu i czy na pewno się z niego ucieszyła? Czym bawiły się dzieci tysiąc lat temu? Lub nawet – jak wyglądał starożytny smartfon? Narratorka rzuca pytaniami jak z rękawa, zastanawiając się nad szczegółami, o jakich pomyśleć mogłoby faktycznie jedynie nieograniczone wyobraźnią dziecko. Całe szczęście za każdym razem doczekuje się jednak pełnych, bardzo mądrych, zrozumiałych odpowiedzi swoich cierpliwych rodziców.
Wędrówka po dawnej Polsce to jednak w tej książce nie tylko seria trafnych pytań i mądrych, ciekawych odpowiedzi. To również faktyczna podróż po muzeach i rezerwatach archeologicznych w Poznaniu, Gnieźnie, Ostrowie Lednickim, Krakowie, Wrocławiu, czy Gdańsku. Oglądane w tych miejscach starodawne skarby i pozostałości dawnego życia, wraz z zasłyszanymi na miejscu opowieściami, zachęcają dzieci (ale chyba i nie tylko je) do natychmiastowego wyjścia się z domu i wyruszenia muzealnymi ścieżkami po bogatych historycznie zakątkach naszego państwa.
Kiedy Pol(sk)a była mała to niezwykły inspirator na wspólne, aktywne spędzanie czasu, poznawanie własnej historii i rozwijanie wiedzy o minionych wiekach, odkrywanej z perspektywy kilkulatka. Opatrzona prywatnymi zdjęciami z życia bohaterki i fotografiami z archiwum muzeów, staje się barwną opowieścią o narodzinach i życiu dziecka na tle rodzącego się i rozwijającego się kraju Polan.
Wspólne odkrywanie i doświadczanie historii na własnej skórze to frajda, której nie dadzą żadne symulatory i nowoczesne, zabawkowe gadżety. A więc mapy w dłoń i ruszajmy odkrywać świat. Z pewnością nie raz zaskoczy nas historia i bogactwo, jakie odkryć możemy po sąsiedzku tuż za miedzą.
! Konkurs !
Podkreślając jeszcze raz niezwykłe walory edukacyjne i poznawcze książki, serdecznie zachęcamy do śledzenia konkursowych akcji, w których do wygrania będą darmowe egzemplarze książki (facebook.com/trasadlabobasa).
Dla naszych czytelników Fundacja Trasa dla Bobasa ufundowała 2 egzemplarze książki „Kiedy Polska była mała”. Aby otrzymać jeden z nich wystarczy przesłać na adres konkurs@kulturatka.pl zdjęcie przedstawiające Wasze wspólne odkrywanie ciekawych zakątków Polski. Na odpowiedzi czekamy do 24 lutego. Lista zwycięzców zostanie udostępniona na naszej stronie, a zwycięzcy zostaną powiadomieni o wygranej drogą e-mailową.
Uwaga! Nagrody będą do odbioru na terenie Krakowa.
Książka została wydana przez Fundację Trasa dla Bobasa, której celem działania jest aktywizacja turystyczna i kulturalna rodzin z dziećmi. Fundacja prowadzi portal (www.trasadlabobasa.pl), na którym rodzice dzielą się swoimi doświadczeniami nt. tras i atrakcji turystycznych. Na portalu publikowane są również bezpłatne wydania publikowanych przez fundację: e-booków, map, przewodników muzealnych, kart z zadaniami dla dzieci.
Ważne:
Cały nakład książki będzie dystrybuowany bezpłatnie w ramach konkursów, działań edukacyjnych i promocyjnych organizowanych zarówno przez Fundację „Trasa dla Bobasa”, jak i współpracujące przy powstaniu książki muzea i jej patronów medialnych. Na wiosnę 2018 r. na stronie Fundacji zostanie opublikowany także bezpłatny e-book i audiobook. Jak otrzymać swój egzemplarz książki dowiecie się na: www.trasadlabobasa.pl/kiedypolskabylamala
Autor recenzji: Agnieszka Jedynak
Tekst: Marta Mleczko
Opracowanie graficzne: Adelina Pociecha
Fundacja „Trasa dla Bobasa”, Kraków 2017 r.
WYNIKI:
Nagrody trafiają do:
– Joanna Szpak
– Katarzyna Bąk