„Chcieliśmy, żeby wybór pozostał możliwie spójny, opowiadał w pewnym sensie własną historię o twórczości Jarniewicza, wyostrzając wybrane wątki i mechanizmy jego poezji” – piszą Marta Koronkiewicz i Paweł Kaczmarski w posłowiu do wyboru 60 wierszy Jerzego Jarniewicza. Tomik ukaże się nakładem Biura Literackiego 21 maja z okazji 60 urodzin autora.
Poeta będzie jednym z głównych bohaterów organizowanego od połowy lat 90. festiwalu Stacja Literatura 23, na którym pojawił się po raz pierwszy dwadzieścia lat temu. Od tamtej pory wszystkie swoje książki poetyckie Jarniewicz wydaje w oficynie Artura Burszty, gdzie wraz z publikacjami przekładowymi ukazało się już 17 tytułów.
„Chcieliśmy, żeby wybór pozostał możliwie spójny, opowiadał w pewnym sensie własną historię o twórczości Jarniewicza, wyostrzając wybrane wątki i mechanizmy jego poezji. Chcieliśmy, żeby mógł być traktowany raczej jako autonomiczny, osobny tom wierszy niż przekrojowe 'prawie-zebrane’. I tak, chcąc pokazać czytelnikom i czytelniczkom jak najwięcej Jarniewicza, ale bez pretensji do podsumowań i domknięć, zgodziliśmy się na liczbę sześćdziesiąt – arbitralną, rzecz jasna, ale pozwalającą, mamy nadzieję, pogodzić te cele” – piszą w posłowiu autorzy wyboru.
Całość uzupełniają wypowiedzi Jerzego Jarniewicza, o których tak pisze Marta Koronkiewicz: „Chcieliśmy, by dodane fragmenty oświetlały wiersze, z którymi sąsiadują, by stanowiły dla nich kontrapunkt, na mocy jukstapozycji podkreślały wybrane, czasem niecentralne wątki utworów”. Podstawą wyboru są wiersze z ostatnich książek Jarniewicza: „Na dzień dzisiejszy i chwilę obecną” (2012), „Woda na Marsie” (2015) oraz „Puste noce” (2017). „Wiersze 'starsze’ czy 'pierwsze’ są reprezentowane bardzo nielicznie”.
Zdaniem Pawła Kaczmarskigo: „Jarniewicz nie kryje się ze swoim wierszowym warsztatem, nie ukrywa ciągów skojarzeń, podsłuchań czy rozmów, z których wiersz 'się wziął’; jego wiersze chętnie opowiadają o własnej genezie. Jest w tym coś bardzo życzliwego, zapraszającego wobec czytelnika i czytelniczki”. Marta Koronkiewicz we wspomnianym już tutaj posłowiu, będącym rozmową między redaktorami książki, dodaje: „Jarniewicz im starszy, tym poetycko młodszy: odważniejszy, bardziej brawurowy, mniej klasyczny, sięgający dalej wyobraźnią”.
Jerzy Jarniewicz urodził się w 1958 roku w Łowiczu. Jest poetą, tłumaczem, krytykiem literackim, wykładowcą literatury angielskiej. W 1982 roku ukończył anglistykę na Uniwersytecie Łódzkim, a w 1984 roku filozofię. W prasie debiutował w 1974 roku; debiut książkowy przypadł na rok 1984. Od 1994 roku autor jest członkiem zespołu redakcyjnego „Literatury na Świecie”. Współpracuje m.in. z „Gazetą Wyborczą” oraz „Tygodnikiem Powszechnym”. Ostatnio opublikował tom szkiców „All You Need is Love. Sceny z życia kontrkultury” (2016) oraz tom „Puste noce”. Mieszka w Łodzi.
Autor: Jerzy Jarniewicz
Tytuł: „Sankcje”
Wydawnictwo: Biuro Literackie
Materiały prasowe: Biuro Literackie