Festiwal kultury i mediów Polikultura startuje z nową, szóstą edycją pod hasłem „NIE-DO- POWIEDZENIA”. Jak co roku, organizatorami są studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego wraz ze wspierającymi ich pracownikami i doktorantami Instytutu Kultury UJ, którzy poprzez to wydarzenie chcą promować kulturę i stworzyć środowisko sprzyjające jej poznawaniu i aktywnemu uczestnictwu w inicjatywach z nią związanych
Tegoroczny motyw przewodni to poezja. Studenci chcąc dotrzeć z kulturalnymi wydarzeniami do jak największej ilości osób, zapewnili darmowy wstęp na każde z nich.
24 maja festiwal otworzą dwa wydarzenia. Pierwsze to wystawa prac inspirowanych poezją w Spółdzielni „Ogniwo” przy ul. Paulińskiej 28. Bohaterów wystawy stanowią ludzie młodzi, wyłonieni za pomocą open call. Prace wybierane będą przez organizatorów festiwalu oraz przez Roba Garretta, kuratora sztuki z 35-letnim doświadczeniem w sektorze sztuki współczesnej. Drugim wydarzeniem w tym dniu będzie premiera reportażu na temat undergroundowego świata poetów w Krakowie, przygotowanego także przez studentów.
25 maja to wieczór poezji w Collegium Maius – okazja do posłuchania wierszy autorskich i tych, które znamy; w wersji recytowanej i śpiewanej. Żeby wprowadzić wszystkich w klimatyczny nastrój, przed wejściem do budynku zostaną wyświetlone teksty wszystkich uczestników.
26 maja rozpocznie gra miejska, podczas której uczestnicy poznają i odkryją klimatyczne kawiarnie, zagadkowe antykwariaty i wiele innych tajemniczych miejsc na terenie Starego Miasta i Kazimierza. Dzięki śladom pozostawionym przez porywaczy poetów uczestnicy pomogą w uwolnieniu artystów i stawią czoło swemu nemezis! Ten dzień zakończy Poezja++, czyli eksperyment badawczy porównujący wiersze stworzone przez uczestników konkursu z wierszami „spod pióra algorytmu”. Dzięki IT zostanie odkryta różnica pomiędzy siłą ludzkiego umysłu a mocą technologii.
Festiwal zakończy się 27 maja. W Spółdzielni „Ogniwo” odbędą się warsztaty dla dzieci w wieku 6-9 lat. To okazja do rozwoju kreatywności i zdolności manualnych najmłodszych. Następnie zostanie odsłonięty mural na ścianie budynku stojącego przy ul. Storczykowej 4. Praca będzie nawiązywała do twórczości Stanisława Wyspiańskiego. Tym samym Polikultura zostawi po sobie ślad na dłużej. Ostatni dzień zakończy koncert stawiający na ukazanie wielokulturowości poprzez połączenie muzyki polskiej z ukraińską i bałkańską. W Klubie Studenckim „Żaczek” przy al. 3 Maja 5 wystąpi grupa Słowiany oraz Edyta Górecka z zespołem. Zatem tegoroczna edycja festiwalu zakończy się muzycznym akcentem.
W tym roku Patronat Honorowy nad festiwalem objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.
Wydarzenie: Festiwal Polikultura.
Data: 24 – 27. 05. 2018 r.
Bilety: wejście darmowe.
Materiały prasowe: Instytut Kultury UJ.