Zapraszamy na majówkę do Muzeum Fotografii w Krakowie, które w tym roku przygotowało wiele atrakcji dla zwiedzających.
Od 27.04.2018
„Niepodległość sfotografowana” – wystawa plenerowa
Wystawa planszowo – plenerowa „Niepodległość sfotografowana” prezentuje kilkanaście fotografii ze zbiorów Muzeum Fotografii w Krakowie. Unikatowe zdjęcia różnych autorów pochodzą z lat 1914-1918, z czasu I wojny światowej i prezentują krakowskie wydarzenia na drodze do odzyskania niepodległości w 1918 roku.
Wystawa rozgrywa się na dwóch płaszczyznach. Pierwsza – historyczna, podkreśla rolę fotografii dokumentalnej w wizualnym przekazie wydarzeń istotnych dla miasta i jego mieszkańców, a szerzej skali kraju. Pokazane zdjęcia mają kilka wspólnych punktów: historia, Kraków i codzienne życie miasta w przededniu odzyskania niepodległości. Każde zdjęcie opowiada o jednym wydarzeniu, jakie miało miejsce w Krakowie w czasie, który stanowił preludium Niepodległej. Stąd uprawnione jest określenie ich, jako wizualne cytaty. Druga, to płaszczyzna samego obrazu. Fotografia dokumentalna nie jest jednorodna w obrazie, zdjęcia będą stanowić punkt wyjścia do jego obserwacji.
Wystawa „Niepodległość sfotografowana”, będąca w swojej głównej warstwie ekspozycją historyczną, jest zarazem nośnikiem ogólnych informacji o fotografii. Często autor, komponując kadr, świadomie lub przypadkowo składał obraz z kilku równorzędnie dziejących się scen. Na wystawie zostaną wydobyte, czasem ukryte, elementy składowe budujące kadr.
Kurator: Andrzej Rybicki
Koordynator wystawy: Eliza Kubiak
Aranżacja wystawy: Łukasz Sarnat
Czas trwania: 27 kwietnia – 31 grudnia 2018 r.
Miejsce: Kraków, plac Marii Magdaleny
30.04.2018 (poniedziałek)
MOZART PARTY
Przyjęcie z Mozartem? Czemu nie!
U szczytu swojej kariery Wolfgang Amadeusz Mozart był wielokrotnie honorowym gościem w wielu arystokratycznych domach XVIII-wiecznego Wiednia. Komponowanie było dla niego tak naturalne jak oddychanie. Nie dość, że pomysły przychodziły mu w każdej niemal chwili (nawet podczas spotkań towarzyskich jego umysł pracował na najwyższych obrotach), to za każdym razem prowadziły do powstania prawdziwych arcydzieł. Były nimi misterne konstrukcje o zachwycających melodiach i nerwie dramaturgicznym, wprawiające słuchaczy w „totalne osłupienie” (takiego określenia miał użyć we wspomnieniach Carl Ditters von Dittersdorf).
Mozart publiczność wprawiał w zachwyt nie tylko własnymi kompozycjami, ale też umiejętnością gry na pianoforte – instrumencie nowoczesnym i wzbudzającym wyjątkowe zainteresowanie. Muzyk lubował się w popisowych sztuczkach – jego ulubionym numerem było granie z zakrytymi materiałem dłońmi. Z uwagi na rosnące zapotrzebowanie na swoją muzykę, tylko w latach 1784 – 1786 Mozart napisał, aż dwanaście koncertów na fortepian z towarzyszeniem orkiestry, w tym co najmniej dziewięć z myślą o sobie jako wykonawcy.
Kompozycje, które usłyszymy podczas MOZARTparty w budynku Strzelnicy to utwory służące przede wszystkim rozrywce, zabrzmią w ciekawej interpretacji orkiestry Cornu Copiae, grającej na historycznych instrumentach oraz artysty wyjątkowego – światowej sławy norweskiego pianisty, komika i showmana, okrzykniętego przez magazyn TIME „Quentinem Tarantino muzyki klasycznej” – Aksela Kolstada. Nad całością wykonania czuwać będzie Zygmunt Magiera – dyrygent.
MOZARTparty
Data: 30.04.2018, godz.18:00
Miejsce: Muzeum Fotografii w Krakowie, Budynek Strzelnicy, Wola Justowska, ul. Królowej Jadwigi 220
Wykonawcy:
Aksel Kolstad (Norwegia) – pianoforte
Cornu Copiae – orkiestra historyczna
Zygmunt Magiera – dyrygent
W programie:
Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791)
Eine Kleine Nachtmusik (K. 525)
Divertimenti F-dur (K. 138), D-dur (K.136)
Koncert fortepianowy nr 11 F dur (K. 413), Larghetto
Bezpłatne wejściówki do odbioru w punkcie InfoKraków w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2) oraz na godzinę przed koncertem w miejscu wydarzenia.
Szczegóły: www.mhf.krakow.pl
Organizatorzy: Gmina Miejska Kraków, Muzeum Fotografii w Krakowie, Stowarzyszenie ART&SOUND
1 i 3.05.2018 (wtorek, czwartek), godz. 12:00 i 16:00
Majówka/ Dzień Otwarty MHF
Serdecznie zapraszamy do spędzenia tegorocznej Majówki z MHF!
Mamy zaszczyt po raz pierwszy zaprosić Państwa do odnowionych wnętrz zabytkowej Strzelnicy na Woli Justowskiej, gdzie oprócz zwiedzania tego historycznego obiektu (z którego korzystali m.in. członkowie Związku Strzeleckiego) połączonego z interesującą prezentacją jego bogatej historii, zaprezentujemy bogatą dokumentację fotograficzną Strzelnicy w postaci animacji multimedialnych.
Na naszych gości czekać będą również wydawnictwa Muzeum Fotografii w Krakowie – przygotowaliśmy dla Państwa darmowe pakiety naszych publikacji oraz inne atrakcje!
Zachęcamy do okrycia tego wyjątkowego miejsca na nowo!
Zapraszamy 1 i 3 maja 2018 r.!
Godziny oprowadzania po obiekcie: godz. 12:00 i 16:00
Miejsce: Muzeum Fotografii w Krakowie, Budynek Strzelnicy, Wola Justowska, ul. Królowej Jadwigi 220, Kraków
Wstęp wolny!
Szczegóły: www.mhf.krakow.pl
18/19.05.2018 (piątek/sobota)
Noc Muzeów
W piątek, 18 maja 2018 roku zapraszamy do Krakowa na 15. edycję Nocy Muzeów!
Tegoroczna Noc Muzeów odbywa się pod hasłem „Muzea w niepodległej Rzeczypospolitej”.
Dla naszych gości, odwiedzających odnowione wnętrza zabytkowej Strzelnicy na Woli Justowskiej, przygotowaliśmy wyjątkowe pokazy i atrakcje z dziedziny optyki i technik fotograficznych.
FALA ELEKTROMAGNETYCZNA – ŚWIATŁO – OBRAZ
– zjawisko POLARYZACJI, jej skręcania i usuwania odblasku
– eksperymenty oraz projekcje przy użyciu ŁAWY OPTYCZNEJ i powiększalnika
– CAMERA OBSCURA – warsztaty dla dzieci ZRÓB TO SAM
– projekcje filmów poświęconych technikom fotograficznym
Zapraszamy 18 maja 2018, tradycyjnie między godziną 19:00 a 1:00.
Więcej o Nocy Muzeów:
Materiały prasowe: Muzeum Fotografii w Krakowie