Mocny debiut kryminalnym Jędrzeja Pasierskiego. „Dom bez klamek” to pierwszy tom z cyklu powieści kryminalnych z Niną Warwiłow. Pani podkomisarz musi rozwikłać zagadkę zbrodni pełnej mrocznych tajemnic, przemocy, bólu i zła.
Rob Schmitz, mieszkający w Szanghaju dziennikarz, zabiera nas na „Ulicę Wiecznej Szczęśliwości „ (tł. H. Pustuła-Lewicka). Szanghaj to miejsce, gdzie każdego dnia pojawiają się marzyciele, gotowi zanurzyć się w szalonym żywiole kapitalizmu, idei i możliwości.
Johann Hari w książce „Ścigając krzyk” ( tł. J. Ochab), demaskuje kulisy narkotykowej wojny, rzuca wyzwanie panującym przekonaniom o walce z uzależnieniami i podważa zasadność prohibicji.
Rozmówcą Agnieszki Kościańskiej jest Wiesław Sokoluk, pomysłodawca i główny autor książki, który konserwatyści nazwali „podręcznikiem masturbacji i defloracji”, a postępowcy uznali za zbyt progresywny. „Instruktaż nadmierny” jest niczym walizka z tysiącami listów od młodzieży, które przez lata służyły Wiesławowi Sokolukowi jako materiał szkoleniowy, a dzisiaj są żywym świadectwem ponadczasowych lęków i fascynacji cielesnością.
„Tuż obok”Wojciecha Nowickiego to książka wydana wspólnie z Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie. Autor sięga po fotografie wydobyte z archiwum, tak zwaną tekę Schultza. Traktuje zdjęcia jako „źródło zachęty do dedukowania, spekulacji i fantazjowania” o świecie z czasów Wielkiej Wojny, tworząc własną encyklopedię przemocy.
Zbiór reportaży „Urobieni” Marka Szymaniaka ujawnia niewygodną prawdę o polskim rynku pracy. Opowiada historie zarówno tych, którzy w 1989 zostali siłą wtłoczeni w nowy model gospodarczy, jak i tych, których ukształtował dziki, nadwiślański kapitalizm lat dziewięćdziesiątych. Niepewność jutra, spychający w ubóstwo wyzysk, pogarda dla słabszych i rosnąca frustracja tworzą gorzką opowieść o codzienności milionów Polaków.
Materiały prasowe: Wydawnictwo Czarne