II wojna światowa, szpiegostwo i miłość. Tymi trzema słowami można by opisać porywającą powieść Marka Sullivana „Pod szkarłatny niebem”. Ale tylko wtedy jeśli trzeba było się pokusić o użycie jedynie trzech słów. Jest to bowiem historia oparta na faktach, której spisanie zostało poprzedzone dziewięcioma latami dokumentacji i rozmów z uczestnikami opisywanych wydarzeń.
Efekt? Książka stała się niekwestionowanym bestsellerem, okupując przez dziesiątki tygodni najważniejsze amerykańskie rankingi sprzedażowe: New York Times, USA Today, Amazon czy Wall Street Journal. Chociaż od premiery powieści mija zaledwie rok prawa do jej przekładu sprzedano już do 29 krajów, zaś wytwórnia Pascal Pictures wykupiła prawo do ekranizacji tytułu, w której główną rolę ma zagrać znany z roli Spidermana, Tom Holland.
„Pod szkarłatnym niebem” to porywająca powieść oparta na wydarzeniach z życia nieznanego bohatera z czasów II wojny Światowej. To triumfalna historia niezwykłej odwagi i wytrzymałości młodego, siedemnastoletniego chłopca w jednym z najmroczniejszych okresów historii…
Kiedy poznajemy głównego bohatera, Pino Lellę, nie chce on mieć nic wspólnego z wojną czy nazistami. Jest zwyczajnym włoskim nastolatkiem, którego myśli krążą wokół muzyki, jedzenia i dziewcząt. Niestety dni jego niewinności są policzone. Gdy jego rodzinne mieszkanie w Mediolanie zostaje zniszczone podczas alianckiego bombardowania, Pino przyłącza się do kolei podziemnej pomagającej Żydom w ucieczce przez Alpy.
Z czasem rodzice Pina, chcąc zapewnić mu bezpieczeństwo, zmuszają go, by zaciągnął się do niemieckiej armii. Sądzą, że to posunięcie uchroni go przed walką, a w konsekwencji rychłą śmiercią. Niestety podczas wojny niczego nie można być pewnym. Pino zostaje ranny podczas bombardowania, jednak los stawia przed nim wyjątkową szansę, aby mimo nazistowskiego munduru działać na korzyść aliantów, z którymi solidaryzuje się całym sercem. Tuż wyjściu ze szpitala zostaje zwerbowany na osobistego kierowcy lewej ręki Adolfa Hitlera we Włoszech, generała Hansa Leyersa, jednego z najbardziej tajemniczych i potężnych dowódców Trzeciej Rzeszy.
Z salonu wyszedł nazistowski oficer w trenczu narzuconym na ramiona i powiedział coś ostro po niemiecku. Kierowca poderwał się i pokręcił głową. Zdegustowany oficer wrócił do sklepu.
Pino, którego zawsze ciekawiły samochody, przystanął.
– Co się stało? – zapytał.
– A tobie co do tego? – rzucił kierowca.
– Nic – odparł Pino.– Po prostu wiem to i owo o silnikach.
– A ja nie wiem prawie nic – przyznał kierowca.– Nie chce dziś odpalić, a gdy już to zrobi, strzela z wydechu. Na luzie pracuje okropnie i szarpie między biegami.203
Pino zastanowił się i uważając na gojącą się dłoń, zajrzał pod maskę. G4 miał ośmiocylindrowy silnik. Obejrzał fajki i świece, sprawdził, czy mają odpowiednie przerwy. Obejrzał filtr powietrza, zobaczył, że jest brudny, więc go oczyścił. Filtr paliwa też był zatkany. Potem uważnie przyjrzał się gaźnikowi i zwrócił uwagę na błyszczące łebki śrub. Ktoś niedawno coś regulował.
Wziął od kierowcy śrubokręt i zdrową dłonią pomajstrował przy kilku śrubach.
– Niech pan spróbuje.
Kierowca wsiadł i przekręcił kluczyk. Silnik załapał, wydech strzelił i z kaszlnięciem wypuścił czarny kłąb dymu.
– Widzisz?
Pino skinął głową. Zastanowił się, co zrobiłby Alberto Ascari, i podregulował gaźnik po raz drugi. Usłyszał, jak otwierają się drzwi do sklepu wuja, i powiedział:
– Niech pan spróbuje jeszcze raz.
Tym razem silnik z rykiem obudził się do życia. Pino uśmiechnął się od ucha do ucha, a gdy zamknął maskę, zobaczył tego samego niemieckiego oficera stojącego na chodniku obok wuja Alberta i ciotki Grety, teraz już bez trencza. Pino zauważył insygnia mówiące, że był to generał dywizji.
Ciotka Greta powiedziała coś do generała po niemiecku, a on jej odpowiedział.
– Pino – rzekła – generał Leyers chciałby zamienić z tobą słowo.
Pino początkowo ma wątpliwości co do słuszności podjęcia się tego zadania. Jednak wspólnie z bliskimi dostrzega możliwość prowadzenia działalności szpiegowskiej dla aliantów wewnątrz niemieckiego Głównego Dowództwa. Wożąc generała Leyrsa Pino doświadcza horroru wojny i nazistowskiej okupacji będąc świadkiem wielu znaczących wydarzeń, decyzji i spotkań. Kilkukrotnie zostaje tłumaczem podczas rozmów generała z Benitto Musollini. Jednak walka w sekrecie niejednokrotnie bywa dla niego okrutna. Zwłaszcza gdy jego przyjaciel i brat, nie mogąc poznać prawdy o jego szpiegowskiej działalności, posądzają go o zdradę wspólnie wyznawanych wartości.
Jednak w życiu Pino, jest coś, a raczej ktoś kto sprawia, że dzielnie znosi wszelkie niedogodności. Jego odwagę podtrzymuje miłość do Anny – kobiety, którą los postawił na jego drodze w najbardziej zaskakującym momencie życia. Marzenia o wspólnej przyszłości pozwalają mu wytrwać w podjętym wyzwaniu. Czy wojna pozwoli im zrealizować wspólne marzenia?
O autorze:
Mark Sullivan to uznany autor osiemnastu powieści, w tym bestsellerowej serii „New York Times” napisanej wraz z Jamesem Pattersonem. Otrzymał wiele nagród za swoją twórczość, w tym nagrodę WHSmith Fresh Talent Award, zaś niektóre z jego książek otrzymywały takie wyróżnienia jak Najlepsza Książka Los Angeles Times. Dorastał w Medfield w stanie Massachusetts, ukończył Hamilton College, uzyskując tytuł licencjata w języku angielskim, a następnie pracował jako wolontariusz w Korpusie Pokoju w Nigrze w Afryce Zachodniej. Po powrocie do Stanów Zjednoczonych zdobył wykształcenie wyższe w Szkole Dziennikarstwa na Uniwersytecie Northwestern i rozpoczął karierę w dziennikarstwie śledczym. Jako zapalony narciarz i poszukiwacz przygód mieszka z żoną w Bozeman w stanie Montana, gdzie pozostaje wdzięczny za cud każdej chwili.
Autor: Mark Sullivan
Tytuł: „Pod szkarłatnym niebem”
Premiera: 6 czerwca 2018
Materiały prasowe: Edipresse Książki