Kraków, Polska, rok 1939. Za sprawą magii w pewnym sklepie z zabawkami ożywa mała lalka o imieniu Karolina. Karolina zaprzyjaźnia się z Lalkarzem, właścicielem sklepu – miłym, złamanym przez życie człowiekiem. Kiedy okupacja niemiecka zasnuwa cieniem miasto, Karolina i Lalkarz postanawiają za pomocą czarów uratować przed straszliwym niebezpieczeństwem swoich żydowskich przyjaciół, bez względu na ryzyko. Ta ponadczasowa opowieść, w której baśń i elementy folkloru splatają się z historią, pokazuje, że nawet w najmroczniejszej sytuacji można odnaleźć nadzieję i przyjaźń.
„Jest wojna.
Jest cierpienie.
Ale jest też magia
i jest nadzieja.“
Karolina to żywa lalka. W jej świecie, Krainie Lalek, wróg obalił króla i królową. Karolinę zaś tajemniczy wiatr uniósł daleko, aż do Krakowa, do Lalkarza – mężczyzny o niezwykłej mocy i burzliwej przeszłości.
Życie sprawiło, że Lalkarz trzyma się z dala od innych ludzi. Odwaga i serdeczność Karoliny przywracają jednak uśmiech na jego twarzy. Zaprzyjaźnia się też z pewnym skrzypkiem i jego córką – oczywiście najpierw musieli ochłonąć z szoku, w który wprawiła ich przemawiająca do nich lalka… Wszyscy stają się szybko wielkimi przyjaciółmi.
Szczęście, które odkryli na nowo, obraca się jednak w pył, gdy niemiecka armia atakuje Polskę. Wkrótce Karolina i Lalkarz uświadamiają sobie, że ich żydowscy przyjaciele są w straszliwym niebezpieczeństwie, i postanawiają ich uratować, nie bacząc na ryzyko.
R.M. Romero wspaniale splata elementy baśni i kultury ludowej z wydarzeniami historycznymi, by pokazać, jak wielka jest siła miłości i obecna w każdym z nas wola przetrwania, nawet w najmroczniejszych czasach.
O autorce:
R.M. Romero mieszka z rodziną i całą menażerią zwierząt w Colorado. Lalkarz z Krakowa jest jej debiutancką powieścią, dotychczas wydaną w 11 krajach.
Książka kierowana jest do młodych czytelników w wieku 9 – 12 lat.
Premiera książki odbędzie się 3 października nakładem Wydawnictwa Galeria Książki.
Źródło: materiały prasowe Wydawnictwa Galeria Książki