Już po raz siódmy Rezydencje Królewskie: Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Muzeum Łazienki Królewskie zapraszają na „Darmowy listopad”.
„Darmowy listopad” w Rezydencjach Królewskich to jedna z najważniejszych akcji promujących zabytki i muzealne zbiory. Jej celem jest edukacja kulturalna, zwiększenie dostępności do narodowych instytucji kultury oraz wzrost uczestnictwa w kulturze, szczególnie wśród dzieci, młodzieży i seniorów. Inicjatorem bezpłatnego zwiedzania w Rezydencjach Królewskich jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzea prezentują swoje kolekcje i udostępniają wystawy czasowe.
Tegoroczny „Darmowy listopad” odbywa się pod hasłem „Odzyskane dziedzictwo na stulecie niepodległości”. Rezydencje Królewskie przygotowały także bezpłatne wydarzenia poświęcone odzyskanym dziełom ze swoich kolekcji. Będzie można wziąć w nich udział: 3 i 4 listopada na Zamku Królewskim w Warszawie, 10 i 11 listopada w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, 17 i 18 listopada w Muzeum Łazienki Królewskie oraz 24 i 25 listopada na Zamku Królewskim na Wawelu.
Zamek Królewski na Wawelu
Zamek Królewski na Wawelu udostępnia bezpłatnie wybrane wystawy: „Reprezentacyjne Komnaty Królewskie”, „Wawel Zaginiony”, oraz od 13 listopada wystawę czasową „Artysta dla Niepodległej. Dunikowski i odnowa Wawelu”.
- zwiedzanie indywidualne: na podstawie bezpłatnych biletów wydawanych w kasie biletowej, czynnej do 14.45
bilety wydawane na określone godziny; ze względów konserwatorskich obowiązują stałe limity dzienne wejść - grupy: zwiedzanie od wtorku do soboty, obowiązuje rezerwacja, tel. 12 422-16-97, bot@wawel.org.pl
Wystawy czynne: wtorek–sobota, godz. 9.30-16.00, niedziela, godz. 10.00-16.00; ostatnie wejście o godz. 15.00
w niedzielę – zwiedzanie wyłącznie dla turystów indywidualnych, bez możliwości rezerwacji
Nieczynne: w poniedziałki oraz 1 i 11 listopada
„Reprezentacyjne Komnaty Królewskie”
Wystawa nawiązuje do wyglądu wnętrz rezydencji królewskiej z w. XVI i początku XVII; obejmuje wielkie sale – Poselską (z rzeźbionymi głowami w stropie) i Senatorską. Można tu zobaczyć słynną kolekcję arrasów króla Zygmunta Augusta, portrety królów, obrazy mistrzów włoskich i holenderskich od w. XV do XVII oraz renesansowe meble włoskie.
„Wawel Zaginiony”
Rezerwat archeologiczno-architektoniczny obejmuje: rotundę ŚŚ. Feliksa i Adaukta (NPMarii) z wieków X/XI, pozostałości stajni i wozowni z wieków XVI/XVII, relikty renesanso¬wych kuchni królewskich oraz przedmioty znalezione na wzgórzu podczas prac wykopa¬liskowych. Dzieje zabudowy ilustrują plansze, a także model ukazujący układ przestrzen¬ny wzgórza w w. XVIII. Bogaty zbiór renesansowych detali architektonicz¬nych jest eksponowany w Lapidarium.
„Artysta dla Niepodległej. Dunikowski i odnowa Wawelu”
wystawa czasowa: 13 XI 2018 – 10 II 2019
Wystawa opowiada historię powstania cyklu Głowy wawelskie Xawerego Dunikowskiego (1875-1964) w szerszym kontekście prowadzonego przez Adolfa Szyszko-Bohusza odnawiania Wawelu. Restauracja zamku ściśle łączyła się z odzyskaną w roku 1918 przez Polskę niepodległością, w roku 1920 stał się on „gmachem reprezentacyjnym Rzeczypospolitej Polskiej”, przeznaczonym do użytku Naczelnika Państwa.
W roku 1925 Dunikowskiemu zlecono wykonanie Głów do stropu odna-wianej wówczas sali Poselskiej, gdyż z oryginalnego XVI-wiecznego zespołu zachowało sie jedynie 30 rzeźb. Współpracę przerwano w roku 1928, ale wykonane przez rzeźbiarza dzieła splotły się nierozerwalnie z historią odnawiania zamku i sali Poselskiej.
Ponadto Dział Oświatowy Zamku Królewskiego na Wawelu zaprasza w listopadzie 2018 do udziału w bezpłatnych spotkaniach:
- 50 bezpłatnych lekcji muzealnych dla szkół pt. „Wawel – dziedzictwo odzyskane”
dla uczniów klas IV–VIII szkoły podstawowej oraz młodzieży ze szkół ponadpodstawowych
od 14 listopada, obowiązuje rezerwacja*
grupy max. 30 osób (uczniów wraz z nauczycielami)
miejsce: wybrane komnaty I piętra Zamku (min. Apartament Mościckiego, Szara Sień), sale wystawy „Artysta dla Niepodległej. Dunikowski i odnowa Wawelu” - Weekend 24-25 listopada z programem edukacyjnym dla gości indywidualnych:*
„Artysta dla Niepodległej. Dunikowski i odnowa Wawelu”
Oprowadzanie dla dorosłych na wystawie czasowej
24 listopada (sobota): 11.00, 13.00 – oprowadzają pracownicy Działu Oświatowego
25 listopada (niedziela): 10.00 – oprowadzają pracownicy Działu Oświatowego
25 listopada (niedziela): 13.00 – zwiedzanie z kuratorem wystawy Agnieszką Janczyk
„…miło mówić, żem Polakiem.” – Wawel a niepodległość
zajęcia dla rodzin z dziećmi (8- 12 lat), zakończone warsztatem plastycznym
24 listopada 2018 (sobota): 10.00
25 listopada 2018 (niedziela): 10.00
*Wszystkie spotkania edukacyjne objęte są rezerwacją:
tel.: 12 422 51 55, wew. 290, poniedziałek-piątek, godz. 9.00-12.00 oraz 14.00-15.00
W programie „Darmowy listopad” uczestniczą również:
Zamek Królewski w Warszawie
Zamek Królewski w Warszawie zaprasza na bezpłatne zwiedzanie ekspozycji „Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej”, przygotowanej pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Wystawa, pomyślana jako refleksja nad narodową tożsamością i walką o zachowanie polskości, przybliży zwiedzającym najważniejsze wydarzenia w historii Polski, od Legionów Polskich po polityczny przełom w 1989 r. Ekspozycja obejmuje ponad 500 dzieł sztuki polskiej: obrazy, rzeźby, rysunki, grafiki, instalacje i filmy oraz materiał fotograficzny, fragmenty listów, pamiętników i wspomnień. Zobaczyć można będzie obrazy Jana Matejki, Jacka Malczewskiego i Maksymiliana Gierymskiego, a także prace artystów współczesnych, odnoszące się do konkretnych wydarzeń historycznych, ruchów społecznych i ludzkich postaw. Poznamy „ojców założycieli” suwerennej Polski – Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego – oraz relacje zwykłych ludzi i szeregowych żołnierzy, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości i byli świadkami heroicznych walk. Głównym narratorem wystawy będzie Jan Matejko, wybitny malarz i jednocześnie Norwidowy dziejopis, wnikliwie zaglądający „epokom w głąb” i proroczo przewidujący zdarzenia.
Więcej informacji na stronie
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zaprasza 10 i 11 listopada na bezpłatny weekend poświęcony utraconym i odzyskanym dziełom z kolekcji wilanowskiej. Dla dorosłych przygotowano dwa spacery tematyczne. Pierwszy z nich odbędzie się w pałacowych wnętrzach. Uczestnicy wydarzenia poznają historię zaginionych i odzyskanych dzieł oraz kulisy pracy konserwatorów, przywracających blask muzealiom. Podczas drugiego spaceru po muzealnym parku usłyszeć można będzie o zmianach, jakie zaszły w pałacowych ogrodach w czasach, gdy właścicielami Wilanowa była rodzina Potockich. Uczestnicy wydarzenia wspólnie odkryją pomniki i pamiątki, które służyły podtrzymywaniu narodowej tożsamości w okresie zaborów.
Więcej informacji na stronie
Muzeum Łazienki Królewskie
Muzeum Łazienki Królewskie zaprasza do bezpłatnego zwiedzania Pałacu na Wyspie z Królewską Galerią Obrazów, Starej Oranżerii z Królewską Galerią Rzeźby i Teatrem Królewskim oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa.
Więcej informacji na stronie
Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.
Materiały prasowe: Zamek Królewski na Wawelu