W czwartek 10 stycznia o godz. 18:00 w krakowskim Instytucie Cervantesa odbędzie się inauguracja wystawy „Prześladowani i ocaleni”, na temat Żydów, którym w trakcie II wojny światowej udało się dotrzeć na terytorium Hiszpanii – w większości przypadków potajemnie przekraczając granice w Pirenejach -, dokąd uciekali przed prześladowaniami i barbarzyństwem nazistów.
W czasie II wojny światowej tysiącom Żydów udało się dotrzeć na terytorium Hiszpanii, uciekali przed prześladowaniami i barbarzyństwem nazistów. Większość z nich potajemnie przekraczała granice w Pirenejach, po długiej i dramatycznej wędrówce w śniegu i mrozie. Hiszpania, mimo swej niejednoznacznej polityki wobec Żydów i bliskich relacji z nazistowskimi Niemcami, stała się punktem przerzutowym, z którego wyruszali w dalszą drogę do Ameryki albo do Palestyny, będącej ówcześnie pod panowaniem Brytyjczyków.
Wystawa “Prześladowani i ocaleni”, powstała na zlecenie Diputación de Lleida, i opowiada o ludziach, którzy znaleźli schronienie w Hiszpanii, pozostawiając swoje dotychczasowe życie, zmuszeni do zapomnienia swoich domów, miast… po to, żeby móc żyć w pokoju. To również historia osób anonimowych i bezinteresownych, które pomogły im w drodze do wolności.
Wernisaż wystawy połączony z wykładem dr. Josepa Calveta, kuratora wystawy i historyka z Uniwersytetu w Lleidzie odbędzie się w czwartek, 10 stycznia, o godz. 18:00. W piątek, 11 stycznia, o godz. 18:00 zapraszamy na projekcję dokumentu „Perseguidos y salvados” w reż. Daniela Serry i Jaume Serry (pokaz w hiszpańskiej wersji językowej z angielskimi napisami), po której odbędzie się degustacja potraw regionalnych z Lleidy.
Wystawę można zwiedzać w godzinach otwarcia Instytutu Cervantesa. Wstęp wolny.
Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/496011614242369/
Prześladowani i ocaleni. Epopeja Żydów, którzy po wolność szli przez Pireneje
Wernisaż: 10 stycznia, o godz. 18:00
Czas trwania: 10 stycznia – 28 lutego 2019 r.
Miejsce: Instytut Cervantesa w Krakowie, ul. Kanonicza 12
Materiały prasowe: Instytut Cervantesa