W piątek, 9 sierpnia, w Kinie Pod Baranami rusza siódmy tydzień 13. wakacyjnego festiwalu filmowego Letnie Tanie Kinobranie. Na ekranie filmy takich twórców jak Federico Fellini, Barry Jenkins, Spike Lee, Paweł Pawlikowski, Alfonso Cuarón i Paolo Sorrentino oraz gwiazdy, m.in. Keanu Reeves, Joanna Kulig, Toni Servillo, Adam Driver, Tomasz Kot.
Obsypane nagrodami, ponadczasowe. Stare i nowe kamienie milowe na drodze kinematografii. Oczy, które zobaczą te filmy już nigdy nie będą patrzeć tak samo.
Jako widzowie potrzebujemy czasami pomocy w nawigacji po wzburzonym filmowym morzu. Zewsząd otaczają nas intrygujące tytuły, znane twarze, ciekawe fabuły, ale przytłoczeni nadmiarem, nie potrafimy wyłuskać z nich prawdziwych pereł. Wtedy na pomoc przychodzą one – nagrody filmowe. Niedźwiedzie, Palmy, Lwy i Oscary oświetlają zbłąkanym wędrowcom drogę i ułatwiają znalezienie tytułów, które zmieniają życie.
W programie siódmego tygodnia Kinobrania znalazła się cała galeria filmów wyróżnionych prestiżowymi nagrodami. Są wśród nich oczywiście triumfatorzy oscarowych gal, tacy jak najnowszy film Spike’a Lee Czarne bractwo. BlacKkKlansman – zdobywca statuetki za najlepszy scenariuszy adaptowany. To prawdziwa historia czarnoskórego detektywa Rona Stallwortha (w tej roli John David Washington, syn Denzela), który podejmuje się karkołomnej misji infiltracji Ku Klux Klanu. Kino afroamerykańskie reprezentuje także kolejne dzieło Barry’ego Jenkinsa – twórcy fenomenalnego Moonlight – Gdyby ulica Beale umiała mówić. Poruszająca historia miłości młodziutkiej Tish (KiKi Layne) i jej niesłusznie skazanego na więzienie narzeczonego (Stephan James) jest równocześnie zapisem losów pewnej nowojorskiej rodziny, na czele której stoi charyzmatyczna Sharon (nagrodzona Oscarem Regina King).
Oscarowa kategoria “Najlepszy film nieanglojęzyczny” wzbudza szczególne emocje w naszej części świata. Jak dotąd polska kinematografia została wyróżniona tylko raz (Ida, 2015 r.), jednak w ubiegłym roku wielu trzymało kciuki, by reżyser Paweł Pawlikowski dołączył do swojej kolekcji kolejnego Oscara – tym razem za Zimną wojnę. Choć tak ostatecznie się nie stało, przepełniona muzyką opowieść o niemożliwej miłości z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem w rolach głównych, zdobyła serca widzów i przez równy rok była obecna na ekranach Kina Pod Baranami. W czasie Kinobrania film Pawlikowskiego będzie można porównać z ostatecznym triumfatorem oscarowego wyścigu – Romą Alfonso Cuaróna. To niezwykły przykład “wielkiego kameralnego filmu”, w którym gigantyczny rozmach produkcyjny i wielomilionowy budżet nie przeszkodziły w subtelnym opowiedzeniu historii dwóch kobiet – zmagającej się z nieobecnością męża Sofii (Marina de Tavira) oraz jej służącej Cleo (Yalitza Aparicio). W programie siódmego tygodnia Kinobrania znalazły się także produkcje docenione na polskich imprezach filmowych, m.in. zdobywca głównej nagrody Festiwalu Off Camera Sons of Denmark oraz fenomenalny dokument Jutro albo pojutrze nagrodzony na Festiwalu Docs Against Gravity.
Niektóre z filmów prezentowanych w ramach Kinobrania, obok prestiżowych nagród, mogą poszczycić się jeszcze jednym znakiem jakości – wielką sympatią widzów, którzy na przestrzeni lat uczynili je dziełami kultowymi. Oglądane wielokrotnie, przy rozmaitych okazjach, stały się podstawą nowych świeckich tradycji. Tego rodzaju tytułem niewątpliwie jest Wielkie piękno Paolo Sorrentino, kochane za pełną południowego słońca, leniwą włoską atmosferę, ponadczasowy urok oraz zdystansowane podejście głównego bohatera – pisarza Jeba (Toni Servillo) – do otaczającej go, dziwacznej rzeczywistości. Filmem o wielkiej sile oddziaływania jest także Matrix Lilly i Lany Wachowskich. Zawarta w nim śmiała wizja pełna technologicznych innowacji ucieleśnia obawy o przyszłość oraz przekłada filozoficzne idee na cyberpunkowy język. Co szczególnie zaskakujące, od premiery tego niezwykłego dzieła minęło już 20 lat. Kino Pod Baranami zaprasza wszystkich widzów do świętowania tej zaskakującej rocznicy wyjątkowym, nocnym maratonem filmowym, w programie którego znalazły się wszystkie trzy części sagi: Matrix, Matrix: Reaktywacja oraz Matrix: Rewolucje.
W repertuarze tego tygodnia znalazło się również miejsce dla ponadczasowej klasyki – tym razem pod postacią przejmującej La Strady włoskiego mistrza kina, Federico Felliniego. Oparty na motywie podróży film skupia się na relacjach dwóch, kompletnie odmiennych artystów cyrkowych: drobnej, wrażliwej Gelsominy (Giulietta Masina) oraz brutalnego osiłka Zampano (Anthony Quinn). Uważana za jeden z najlepszych filmów w historii kina, La Strada, stała się przełomem w karierze samego Felliniego, który porzucił modny neorealizm i zaczął tworzyć swój własny filmowy świat, pełen magii i poezji.
Letnie Tanie Kinobranie potrwa do 29 sierpnia. Przez cały czas trwania festiwalu widzowie mogą brać udział w akcji Zbieraj KINO (siedem obejrzanych filmów to jeden bilet gratis).
Bilet na każdy film w cenie 8 złotych.
(Z wyjątkiem “Dziesięciu strzałów w dziesiątkę”, czyli 10 filmowych hitów po 10 zł – oznaczone gwiazdką.)