Publikacja z serii „Director’s Choice” wydana przez Scala Arts & Heritage Publishers jest prezentacją 44 wybranych obiektów z kolekcji Muzeum Fotografii w Krakowie. Autorska selekcja dyrektora Marka Świcy wyłamała się z tytułowej ramy, ponieważ jest owocem wspólnej pracy pracowników muzeum. Każdy z obiektów został opatrzony interesującym komentarzem przybliżającym zarówno konteksty z nim związane, jak i jego historię.
Praca nad wyborem obiektów z kolekcji Muzeum Fotografii w Krakowie do wydawnictwa „Director’s Choice” była w przypadku MuFo bardzo wyjątkowa. Postanowiłem zaprosić do niej wszystkich pracowników Muzeum, tzn. każdy mógł zaproponować wybór fotografii, wspólnie debatowaliśmy nad pomysłami i różnymi kierunkami prezentacji zbiorów MuFo. Decyzję co do ostatecznego wyboru podjąłem sam, ale już teksty do poszczególnych fotografii napisali również pracownicy. To był kreatywny czas dla całego zespołu – mówi Marek Świca, Dyrektor Muzeum Fotografii w Krakowie.
Kolekcja MuFo zawiera obecnie 70 000 obiektów dokumentujących właściwie całą historię fotografii od drugiej połowy XIX wieku do dziś. W zbiorach muzeum znajdują się zarówno fotografie pozytywowe i negatywowe, jak i zespoły sprzętu fotograficznego, wyposażenia ciemniowego i kinematograficznego. Wśród nich znaleźć można znakomite przykłady fotografii reportażowej, atelierowej, artystycznej, dokumentalnej i amatorskiej. Różnorodność kolekcji i wielość kontekstów mieszczących się w jej obrębie stanowi o głównej sile tego unikatowego zbioru. W jego obrębie znajdują się nazwiska twórców bardzo znaczących dla rozwoju i trwania polskiej fotografii (m.in. Zofia Rydet, Jan Bułhak, Tadeusz Rząca, Fortunata Obrąpalska, Zbigniew Dłubak, Jerzy Lewczyński, Zygmunt Rytka, Kobas Laksa), jak również obszerna grupa twórców mniej znanych, reprezentujących fotografię rzemieślniczą, czy wręcz autorów anonimowych, dla których fotografia była wyrazem indywidualnej ekspresji, narzędziem pracy lub narzędziem dokumentacji osobistej historii.
Muzeum Fotografii w Krakowie, zaproszone do współpracy przez londyńskie wydawnictwo Scala, znalazło się w ten sposób w prestiżowym gronie instytucji prezentujących swoje zbiory w ramach tej rozpoznawalnej na całym świecie serii, obok m.in. londyńskiej National Gallery, Muzeum Guggenheima czy oksfordzkiego Muzeum Historii Naturalnej. Jest to wyjątkowa okazja do pokazania niespotykanej różnorodności gromadzonego przez lata zbioru oraz dotarcia do międzynarodowej publiczności na progu zakończenia pierwszego etapu modernizacji budynków Muzeum. W czerwcu 2020 roku, po kapitalnym remoncie w budynku przy ul. Józefitów 16 zostanie otwarte nowoczesne centrum magazynowo-konserwatorskie, digitalizacyjne oraz badawcze. Będzie to przestrzeń otwarta dla specjalistów zajmujących się różnymi aspektami medium fotograficznego. W czerwcu 2021 roku planujemy otworzyć naszą główną siedzibę w budynku dawnej Zbrojowni przy ul. Rakowickiej 22, gdzie obecnie trwają prace budowlano-remontowe.
Ambicją Muzeum jest stanie się żywym, wyraźnie zaznaczonym na mapie Polski i Europy ośrodkiem zajmującym się w szerokim kontekście obrazem fotograficznym.
Wydawca: Scala Arts & Heritage Publishers
Partner publikacji: Muzeum Fotografii w Krakowie
Liczba stron: 80
Edycja polska i angielska
Materiały prasowe: Muzeum Fotografii w Krakowie