Najnowsza książka Katarzyny Drogi opowiada o młodości, marzeniach, miłości i radości z życia. Retrospekcja głównej bohaterki z lat studenckich maluje nam kolejny z pozoru zwyczajny życiorys, który zostaje na zawsze naznaczony czasami okupacji, brutalnym światem wojny, Powstaniem Warszawskim. Na 76. rocznicę Powstania czytelnicy wydawnictwa Znak otrzymali niezwykle wzruszającą historię – historię, o jakiej warto jest czytać i pamiętać.
„Doktor Irka. Wojna, miłość i medycyna” to opowieść napisana na podstawie pamiętników Ireny Ćwietni-Sitowskiej. W powieści narracja jest również prowadzona z perspektywy głównej bohaterki, stanowi ona opowieść dojrzałej już kobiety, skierowaną do dużo młodszej koleżanki z pracy. Z tej smutnej „spowiedzi rzeki” poznajemy dwudziestoletnią Irkę , która to dopiero co dostaje się na wymarzony kierunek studiów (tajną medycynę, organizowaną w konspiracji przed władzą niemiecką). Od tego czasu całe dnie spędza ucząc się, zadając się z paczką nowych znajomych, poznaje chłopaka, do którego zaczyna czuć coś więcej. Odczuwa rozterki miłosne, niekiedy niemalże cała unosi się w skowronkach, by później cierpieć z powodu nieobecności ukochanego. Nie potrafi się z nim porozumieć, ponieważ zwleka on z tak wyczekiwanymi przez nią oświadczynami. Czy miłość Irki okaże się spełnioną? Czy dojdzie do ślubu? Choć wiemy nie od dziś, jak skomplikowane mogą być losy dwóch szczerze kochających się ludzi, zwłaszcza, gdy w otoczeniu pojawia się antagonistka, która chce odbić narzeczonego swojej „koleżance”. Los jednak inną drogę przygotował dla naszej bohaterki – bowiem Powstanie, które nagle wybucha, zmusza wszystkich warszawiaków do przedefiniowania życiowych priorytetów.
Najpierw urzekło mnie zdjęcie dziewczyny – młodziutkiej, pięknej i pełnej nadziei. Warkocz wokół głowy, uśmiech, żywe spojrzenie. Potem notatki o zajęciach i profesorach, rozterkach młodej kobiety i o jej pierwszej miłości, o codzienności okupacyjnej
– tak swoje początki z tą historią opisała w „Posłowiu” Katarzyna Droga. Jak autorka wskazuje, Irena Ćwiertnia-Sitowska chciała zmienić swój pamiętnik w książkę, aby „utrwalić w pamięci sylwetki tych, którzy odeszli na zawsze”, swoich przyjaciół i bohaterów. Dzięki powieści pani Katarzyny ten cel wreszcie został spełniony – bardzo szczegółowo udało się autorce opisać losy rozmaitych bohaterów, wspomnieć wszystkie ważne postacie, oddać nastrój i emocje targające bohaterami. Zabieg retrospekcji sprawia, że otrzymujemy bardzo sprawny opis akcji, który czyta się jednym tchem. Narracja przedstawiająca losy młodziutkiej Irki jest trzecioosobowa.

„Doktor Irka. Wojna, miłość i medycyna” Katarzyny Drogi to opowieść niezwykle wzruszająca, trzymająca w napięciu, niekiedy nawet tkliwa, ze względu na przemyślenia miłosne głównej bohaterki. Świetnie napisana przedstawia prawdziwą historię, z jej brutalnością i pięknem, historię taką, jaka na pewno zafascynuje zarówno kogoś, kto tematyką Powstania Warszawskiego interesuje się od dawna, jak i laika. Nie trzeba mieć wiedzy, aby ta książka nas zafascynowała, wystarczy tylko trochę empatii i wyobraźni. Tegoroczna rocznica nadejścia Godziny „W” może właśnie być idealną okazją do zapoznania się z losami Irki.
Autor recenzji: Karolina Orlecka
Tytuł: „Doktor Irka. Wojna, miłość i medycyna”
Autor: Katarzyna Droga
Wydawnictwo: Znak
Za egzemplarz recenzencki dziękujemy wydawnictwo Znak.