Już od piątku, 12 lutego, kina mogą wznowić działalność. Na razie warunkowo, na dwa tygodnie, ale tli się cień nadziei, że tak już zostanie. W krakowskich kinach studyjnych znów będzie można oglądać filmy na wielkim ekranie. Co zobaczymy już w ten weekend?
Kino Agrafka i KIKA
Po trzymiesięcznej przerwie Kina Agrafka i KIKA ponownie otwierają swoje podwoje już 12 lutego. Na początek zaplanowano m.in. film, który wygrał ostatni Festiwal w Gdyni, Zabij to i wyjedź z tego miasta Mariusza Wilczyńskiego, głośny dramat z fenomenalną rolą Madsa Mikkelsena Na rauszu i nominowaną do Złotych Globów komedię Palm Springs. Ponadto w repertuarze rumuńska komedia La Gomera oraz dokument Helmut Newton: Piękno i Bestia. Na weekend otwarcia Kino Agrafka zaplanowało pokaz z cyklu Akademia Filmowa 50+, a w nim nowy film Mariusza Wilczyńskiego oraz przedpremierowe seanse dla młodych widzów: Biuro detektywistyczne Lassego i Mai oraz Rabuś z pociągu w Agrafce i Filonek Bezogonek w Kice.
W Kinie KIKA pojawią się filmy z nowohoryzontowego pakietu przedpremier nagradzanych na najważniejszych festiwalach filmowych świata. Będzie można obejrzeć m.in. słowacki film Słudzy oraz Proste rzeczy w reżyserii Grzegorza Zaricznego. W programie znajdzie się również przedpremierowy pokaz fińskiej satyry na dzisiejszych trzydziestolatków, czyli W co grają ludzie.
W repertuarach kina Agrafka i KIKA powrócą również do starszych tytułów. Będzie można nadrobić kinowe zaległości. Na ekranach zagoszczą m.in. ostatni film Agnieszki Holland Szarlatan, film Marcina Borchardta opowiadającym o Tonym Haliku oraz dokument Aleskandry Potoczek xABO: Ksiądz Boniecki.
Kino Pod Baranami
Na ekranach Kina Pod Baranami pojawią się przedpremierowe nowości, na czele z nagradzanym na festiwalach na całym świecie Na rauszu Thomasa Vinterberga z Madsem Mikkelsenem w roli głównej. W programie ponadto: prezentowana na Sundance nietuzinkowa komedia z Andym Sambergiem, którego bohater utknął w pętli czasowej – Palm Springs; przejmujący portret młodego muzyka (nominowany do Złotego Globu Riz Ahmed), który u progu swej kariery traci słuch – Sound of Metal; wyczekiwany debiut reżyserski Viggo Mortensena – Jeszcze jest czas, za który słynny aktor otrzymał Nagrodę Specjalną na Festiwalu w San Sebastian oraz nagrodzona Złotym Lwem niezwykle osobista animacja Mariusza Wilczyńskiego – Zabij to i wyjedź z tego miasta z muzyką Tadeusza Nalepy.
W repertuarze nie zabraknie też tytułów, które zadebiutowały w kinach tuż przed ich zamknięciem, takich jak kameralny dramat Nigdy, rzadko, czasami, zawsze – laureat Grand Prix Jury na MFF w Berlinie i filmów stworzonych przez rodzimych twórców jak Szarlatan Agnieszki Holland oraz dokumenty: inspirująca Lekcja miłości mająca szansę na Oscara i przybliżająca działalność pracę nepalskich Szerpów Ściana cieni – oba filmy zachwyciły uczestników Festiwalu Millennium Docs Against Gravity. W pełnej krasie – na kinowym ekranie – zaprezentuje się imponujący, czarno-biały Mank Davida Finchera, odtwarzający nastrój klasycznego Hollywood lat. 30 oraz stylowy dokument Helmut Newton. Piękna i bestia, prezentujący postać jednego z najbardziej prowokacyjnych fotografów XX wieku.
Na walentynkowy seans można wybrać francuską komedię Weselny toast, ukazującą zmagania młodego Adriena, który zrobi wszystko, by nie wygłaszać przemówienia na przyjęciu z okazji ślubu siostry. Alternatywną propozycją na Walentynki jest przewrotna, pełna kolorów komedia grozy Czarownica miłości, opowiadająca o wojnie płci i pewnej młodej wiedźmie, próbującej odnaleźć mężczyznę swoich marzeń. Film zostanie wyświetlony późnym wieczorem, w nawiązaniu do amerykańskiej tradycji midnight movies – „seansów o północy” – na których tradycyjnie pokazywane były tytuły awangardowe, kampowe i B-klasowe.
Ponadto, wszystkich stęsknionych za możliwością swobodnej rozmowy o filmach, Kino Pod Baranami zaprasza na pokazy z dyskusją, odbywające się w ramach cykli: Dojrzałe Kino, studencki Nocny Klub Filmowy oraz Premiery psychologiczne.
Kino Mikro
Swoją działalność od piątku wznawia też Kino Mikro. W repertuarze kina znajdującego się przy ulicy Lea znalazły się filmy tj.: Zabij to i wyjedź z tego miasta, La Gomera, Szarlatan, Tony Halik, Na rauszu, Palm Springs, Sound of Metal i Helmut Newton. Piękna i bestia. Na ekrany wróci też film Tylko zwierzęta nie błądzą, którego recenzje możecie przeczytać w Kulturatce.
13 lutego Kino Mikro zaprasza na film Czarownica miłości, czyli kamp, technicolor, magia, groza i ekstaza, a przy okazji jeden z najbardziej oryginalnych filmów o miłości ostatnich lat. Film zostanie wyświetlony w ramach specjalnego pokazu Walentynkowego.
Kino Sfinks
Od piątku wraca także Kino Sfinks w Nowej Hucie. W programie na najbliższe dni znalazł się film Obraz pożądania, islandzko-polski dramat Złotokap, komediodramat My dwie, a także Palm Spring i Zabij to i wyjedź z tego miasta.
Kino Kijów
12 lutego wznowi działalność także Kino Kijów. Na repertuarowe szczegóły jeszcze czekamy.
Kino Paradox
Krakowskie kino Paradox zaprasza natomiast od 1 marca.
Kina działać będą w reżimie sanitarnym, z 50% obłożenia widowni, koniecznością zasłaniania ust i nosa oraz dezynfekcją dłoni. W kinach obowiązuje zakaz konsumpcji.