Krakowska Fundacja Filmowa, organizator 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego zapowiada pierwsze tytuły tegorocznego programu! Wśród wielu zaskakujących debiutów i długo oczekiwanych światowych premier znajdą się także 3 niezwykłe filmy dokumentalne, które zwyciężyły na najważniejszych festiwalach filmowych na świecie: Sundance, IDFA i Berlinale.
Z zakończonego tydzień temu Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie zaproszenie do Krakowa przyjęła Olga Lucovnicova, laureatka Złotego Niedźwiedzia za film “Mój wujek Tudor”/ “Nanu Tudor”. Reżyserka wprowadza widzów w idylliczny świat niewinnej nostalgii. W kameralnych zbliżeniach kamera rejestruje obrazy zdające się należeć do innej epoki. Wśród wspomnień pozornie beztroskiego dzieciństwa, wyłania się obraz koszmarnej traumy, za którą odpowiedzialny jest tytułowy Tudor. Ten mocny i emocjonalny film dokumentalny zostanie zaprezentowany w międzynarodowym konkursie
filmów krótkometrażowych.
Sundance Film Festival to największy festiwal filmów niezależnych w USA. Właśnie tam odbyła się premiera dokumentu “Ogniem pisane”/ ”Writing with Fire” duetu Rintu Thomas i Sushmita Ghosha. Wbrew zależnościom kastowym i silnie obecnemu patriarchatowi w jednym z najbardziej konserwatywnych stanów Indii, bohaterki filmu Dalitki rozwijają cyfrową agencję prasową, budując na przekór tradycjom niezależne i potężne medium. Film został laureatem zarówno Nagrody Specjalnej Jury dla filmu dokumentalnego, jak również Nagrody Publiczności. Na Krakowskim Festiwalu Filmowym zostanie zaprezentowany w międzynarodowym konkursie dokumentalnym.
Firouzeh Khosrovani, to reżyserka filmu “Rentgen rodzinny”/ ”Radiograph of a Family”, który otrzymał główną nagrodę na największym forum dokumentu IDFA w Amsterdamie oraz nagrodę za najbardziej kreatywne wykorzystanie archiwaliów. To głęboko osobisty film, ukazujący losy rodziców autorki: Hosseina – wykształconego za granicą ateisty i Tayi – ortodoksyjnej muzułmanki. W tle rozerwanej przepaścią kulturową opowieści o małżeństwie toczy się pełna konfliktów społecznych historia Iranu tuż przed rewolucją w 1979 roku i po niej. Film zmierzy się z najlepszymi dokumentami z całego świata w międzynarodowym
konkursie dokumentalnym.
Trwa intensywny okres selekcyjny, a pełny program 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego poznamy w kwietniu. Zakwalifikowane filmy powalczą o nagrody w trzech konkursach: dwóch międzynarodowych i w konkursie polskim, a także zyskają szansę na Oscara oraz nagrodę EFA. Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń kwalifikujących do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.
61. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach od 30 maja do 6 czerwca 2021 roku równolegle w kinach i w Internecie.