W obecnej sytuacji, kiedy podróżowanie nie jest tak łatwe i dostępne, jak jeszcze kilka lat temu, możliwość zwiedzenia Hiszpanii na kartach książki Joanny Lessnau wydała mi się szczególnie interesująca. Nigdy nie byłam w części kontynentalnej tego państwa, tym chętniej sięgnęłam po tę pozycję, głównie żeby skonfrontować moje wyobrażenie (które opierać może się na stereotypach i uproszczeniach) z opinią kogoś, kto spędził tam trochę czasu.
Oswoić Hiszpanię to drugi tom autorstwa Joanny Lessnau o tej tematyce. Tym razem wybrała się ona w rejony północnej, środkowej i zachodniej Hiszpanii – m. in. Kraju Basków, Galicji oraz samej stolicy. Publikacja jest zapisem rodzinnej podróży (odbytej wraz z mężem i synem), pewnego rodzaju pamiętnikiem z wyprawy, czymś pomiędzy przewodnikiem a książką historyczną. Zamieszczona na jej kartach relacja toczy się powoli, równolegle do tego, jak przemieszczają się bohaterowie, którzy za przewodnika mają zwykle Przypadek (a gra on tutaj dużą rolę, np. w postaci wpisania złego adresu w nawigację).
Pisarka wydaje się być fascynatką historii oraz architektury, opisuje bowiem dość szczegółowo każdy rynek, kościół, pomnik i zakątek, w który się udaje (lub w który przypadkiem zabłądzi). Podaje przy tym konkretne daty, nazwiska, dzieje danego miejsca, które studiuje dość wnikliwie i dzieli się tą wiedzą ze swoją rodziną (a zarazem czytelnikami). Nie brakuje więc tutaj ciekawostek a nawet… przepisów kulinarnych na hiszpańskie specjały (np. nadziewane małże czy ciastka migdałowe), wypróbowane w małych, lokalnych restauracjach. W trakcie lektury dowiadujemy się nieco więcej o klubie Athletic Bilbao, poznajemy legendy (np. o świętym Jakubie), otrzymujemy także pewnego rodzaju bonusy w postaci zapisu wierszy czy fragmentów utworów literackich (m. in. tradycyjna pień marynarzy) w języku hiszpańskim oraz polskim tłumaczeniu. Publikacja zawiera również skromny zbiór zdjęć z prywatnego archiwum Joanny Lessnau.
Książka może jednak przysporzyć nieco trudności osobom nie znającym hiszpańskiego, bowiem autorka często przytacza rozmowy z mieszkańcami, które w dużej mierze nie są tłumaczone na język polski (lub są tłumaczone dość pobieżnie). Sięga także po specjalistyczne słownictwo (np. z zakresu architektury: pilaster, putto), które może nie być znane czytelnikom. Nie sposób również nie wspomnieć o rodzinnych dialogach wplecionych w historię, które brzmią jednak, z mojego punktu widzenia, mało naturalnie i nieco zaburzają narrację.
Nie jest to więc pozycja dla każdego. Raczej polecałabym ją osobom, które są zafascynowane historią, sztuką, a zarazem nieobce są im związane z tymi dziedzinami zagadnienia, nie będą się więc czuć zagubione w gąszczu nieznanych im słów i docenią szczegółowość opisu. Nie zawiodą się również ci, którzy – podobnie jak autorka – podróżują w stylu slow.
Autor recenzji: Katarzyna Rosół
Tytuł: Oswoić Hiszpanię. Tom II
Autor: Joanna Lessnau
Wydawnictwo: Novae Res
Data premiery: 05.04.2021
Za egzemplarz recenzencki dziękuję wydawnictwu Novae Res.