Trzeba to przyznać – autorka zna się na rzeczy. Można rzec, że jest absolutną ekspertką w swojej dziedzinie: absolwentka biologii, ale również podyplomówki z kryminologii, kryminalistyki, pomocy psychologicznej oraz socjoterapii, jednocześnie ma na swoim koncie kilka publikacji i prowadzi blog. Jej dorobek robi na pewno duże wrażenie i podwyższa wartość pracy. Na okładce znane i cenione przez fanów gatunku nazwisko Roberta Małeckiego. Bogata bibliografia. Czytelny układ. Wszystko to stanowi genialną rekomendację do zapoznania się z jej książką, co z nieukrywaną przyjemnością uczyniłam.
Margota Kott zauważa, że napisanie kryminału nie jest wcale takim prostym zajęciem: wymaga posiadania interdyscyplinarnej, specjalistycznej wiedzy, nie tylko dotyczącej warsztatu literackiego, ale przede wszystkim kryminalistycznej. I właśnie dla takich osób powstało to kompendium. Na wielki plus muszę autorce zapisać rodzaj źródeł, z których korzystała przy jego opracowaniu – sięgała bowiem do najbardziej wiarygodnych opracowań – podręczników dla studentów kierunków takich jak prawo, medycyna czy kryminalistyka, a także zasobów szkół policji, w tym tajnych baz i informacji od pracowników Firmy. Za kompendium stoi więc ogromny research i praca, którą wykonała, by ono powstało.
Publikacja podzielona jest na dwie części – literacką oraz kryminalistyczną, zakończona jest natomiast słowniczkiem oraz bogatą bibliografią, po którą warto sięgnąć w celu poszerzenia wiedzy w zakresie konkretnych tematów. Część pierwsza skupia się na przybliżeniu popularności gatunku, definicjach, podgatunkach. To prawda, że literatura kryminalna przechodzi obecnie największy rozkwit, jednak jak autorka wspomina w jednym z pierwszych zdań poradnika – więcej osób pisze książki lub chce je wydać, niż je czyta, o czym świadczyć mogą również rankingi czytelnictwa. Jeśli mimo to marzycie o dołączeniu do grona „kryminalistów”, książka Margoty Kott to pozycja obowiązkowa. Jest to naprawdę kompleksowe opracowanie. Zawiera wskazówki dotyczące tworzenia fabuły czy konstruowania postaci – można rzec stanowi mini–poradnik warsztatu pisarza. Ale to tylko początek. Następnie autorka przechodzi do zasad kryminału – sama z resztą formułuje ich 10 (np. zasada prądu albo diabła z pudełka, brzmi ciekawie, prawda?). Dla nieprzekonanych, przyrównuje także powieść kryminalną do ciała człowieka, wyróżniając szkielet, ale także rozkład i zgniliznę czy makijaż trumienny. Spójna koncepcja i pozostawanie w klimacie kryminału w każdym aspekcie stanowi przyjemny „smaczek” w trakcie czytania. Jednak tym, co szczególnie zachęca do sięgnięcia po lekturę, jest część druga. Zakładając, że pisarze kryminałów nie mają styczności z zawodami pracującymi na miejscu zbrodni, to ta właśnie część stanowi dla nich istotną wartość kompendium. To tutaj otrzymujemy wiedzę dostępną głównie dla studentów kryminalistyki czy kryminologii. Ogrom informacji z wielu dziedzin, zebrany w czytelny, przejrzysty sposób, np. w formie tabel. Wśród podjętych tematów rodzaje ekspertyz, narzędzi zbrodni, metody pozbawiania życia, sposoby określania czasu zgonu, słowniczek pojęć (również z gwary policyjnej) i meandry polskiego prawa karnego (np. czym różni się zabójstwo, morderstwo, kiedy następuje przedawnienie, zakończenie poszukiwania osoby zaginionej itd.). Planujecie napisać własny thriller? Brakuje wam wiedzy kryminalistycznej, przez co wasz szkic zalega ciągle w szufladzie? Nie musicie już trudzić się researchem. Margota Kott zrobiła to za Was.
Jednakże jeśli nie planujecie wydania własnej powieści – nic straconego. Po kompendium warto sięgnąć nie tylko, jeśli marzycie o zawojowaniu rynku wydawniczego. Jest to również znakomita lektura dla czytelników, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę w kwestiach, które do tej pory mogły wydawać się im niezrozumiałe w trakcie lektury (ile razy zastanawialiście się, co to są plamy opadowe albo na czym polega ekspertyza daktyloskopijna?). Poza tym będziecie wiedzieć, jeśli wasz ulubiony autor popełni błąd w swojej fabule – a to bezcenne doświadczenie!
Autor recenzji: Katarzyna Rosół
Tytuł: Kompendium wiedzy dla autorów kryminałów
Autor: Margota Kott
Wydawnictwo: Wydawnictwo Novae Res
Data premiery: 27.04.2021
Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Novae Res.