Wydawnictwo słowo/obraz terytoria powstało jesienią 1995 roku. Obszar zainteresowań wydawnictwa wyznaczają teksty z dziedziny literatury pięknej, historii literatury, eseistyki, krytyki literackiej, filozofii, sztuki oraz nauk społecznych. Książki wydawnictwa próbują przekraczać tradycyjne podziały, penetrują obszary pośrednie i pograniczne – nie tylko pomiędzy ikonosferą a logosferą, o czym mówi nazwa wydawnictwa, lecz także pomiędzy „czystą” myślą a historią myślenia. Trudne to zadanie, jednak dotychczasowa działalność pokazuje, że istnieje szerokie grono czytelników, którzy pragną dzielić z nim ciekawość myśli.
NOWOŚCI!
Fracht. Dziesięć najcenniejszych obiektów ze zbiorów Biblioteki Gdańskiej
redakcja: Zofia Tylewska-Ostrowska
Publikacja powstała dla uczczenia 425. rocznicy istnienia Biblioteki Gdańskiej, od 1955 roku włączonej w struktury Polskiej Akademii Nauk. Z ponad miliona zbiorów zgromadzonych w zasobach Biblioteki wybranych zostało dziesięć najbardziej spektakularnych, zarówno pod względem artystycznym, jak i historycznym. Dzięki tym emblematycznym przykładom czytelnik może poznać bogactwo zbiorów PAN Biblioteki Gdańskiej.
Kocuria. To nie bajka
Hanna Kordalska-Rosiek
Był sobie pewien Kocur. Zwierzęta w lesie bardzo go kochały, a w każdym razie zdawało im się, że go kochają. I temu Kocurowi – nazywanemu też czasem Wyliniałym – udało się stworzyć krainę, w której zwierzęta poczuły wreszcie, że nie wypadły sroce spod ogona. Odzyskana godność i równie ważne poczucie bezpieczeństwa miały jednak swoją cenę. Kto ją zapłacił?
Przeczytaj i przekonaj się, czy już żyjesz w Kocurii.
Ksiądz Kaingba, mój dziadek
Ewa Kraskowska
Urodzone na początku XX wieku w rodzinie mandżurskiego wieśniaka dziecko zostaje polskim katolickim księdzem – tak w jednym zdaniu streścić można żywot Józefa Kaingby (1900-1988). Nawet ta lakoniczna informacja jest już sama w sobie intrygująca, a jeśli dodać do niej wojnę rosyjsko-japońską, wieloletni romans z uroczą dziewczyną z kościelnego chóru, nieślubne dziecko, okupacyjne perypetie i zażyłą przyjaźń z Ludwikiem Solskim, biografia Józefa obrasta w zdarzenia godne vie romancée.
Imago psychoanalizy. Antologia
Wybrała, opracowała i wstępem opatrzyła Agnieszka Sobolewska; przełożyli Marek Chojnacki, Tadeusz Zatorski
Antologia zawiera pierwsze polskie przekłady tekstów publikowanych na łamach czasopism psychoanalitycznych przed wybuchem drugiej wojny światowej. Chociaż zamysłem redaktorskim nie było stworzenie całościowego obrazu rozwoju teorii psychoanalitycznej, Imago psychoanalizy umożliwia polskim czytelnikom i czytelniczkom zapoznanie się z reprezentatywnym wyborem tekstów psychoanalitycznych od momentu powstania ruchu aż po okres drugiej wojny światowej.
MiroFor 2021 / tom 2
Redakcja: Maciej Byliniak, Agnieszka Karpowicz, Piotr Sobolczyk
W drugim tomie „MiroFora” śledzimy meandry autobiograficznej strategii literackiej Białoszewskiego. Jaki wzór wyłoni się, gdy nałożymy na siebie teksty Tajnego dziennika i Chamowa? Czym byłby Pamiętnik z powstania warszawskiego, gdyby autor nie wykreślił z niego odnalezionych w brulionach partii dziennikowych? Jak z perspektywy dzisiejszych koncepcji polityczności interpretować programową prywatność i niezaangażowanie Białoszewskiego?
Gdańsk i jego przeszłość
Peter Oliver Loew
Autor analizuje rolę Gdańska w historycznym, mentalnym i politycznym dyskursie polsko-niemieckim, a także bada przeszłość Gdańska i jego ponadregionalne znaczenie historyczne.Gdańsk w książce Loewa ukazany został jako miejsce ścierania się wpływów dwóch narodów. Dramatyzm jego dziejów oraz zakorzenienie w literaturze światowej czy we współczesnej ikonografii politycznej wciąż przyczyniają się do tworzenia nowych impulsów mitotwórczych.
Materiały prasowe: wydawnictwo słowo/obraz terytoria sp. z o.o