„Kraina śmierci jest wolna od uczuć. Nie wspominając o ich brzydszym bracie: bólu”.
Richard Shepherd to czołowy praktyk brytyjskiej medycyny sądowej, wybitny patolog, zawodowo powiązany z najgłośniejszymi śmierciami w historii współczesnego świata – zamachem terrorystycznym z 11 września czy śmiercią księżnej Diany. Człowiek, który w swoim dorobku ma tysiące wykonanych autopsji, dla którego medycyna sądowa to nie tylko praca – to przede wszystkim pasja i niekończąca się fascynacja ludzkim ciałem, zachodzącymi w nim procesami, szansa na rozwikłanie zagadki śmierci i tajemnic każdej z ofiar.
Na kartach „Niewyjaśnionych okoliczności” dr Shepherd dzieli się swoją historią – genezą fascynacji medycyną sądową i najważniejszymi dla niego postaciami – mentorami, idolami, którzy mieli wpływ na przebieg jego kariery zawodowej. Książka to przede wszystkim autobiografia człowieka, który prowadzi interesujące (z punktu widzenia przeciętnego obywatela) życie, potrafiącego mniej lub bardziej szczegółowo odpowiedzieć na pytania, które zadaje sobie każdy, kogo spotkała śmierć osoby bliskiej – czy cierpiała przed śmiercią, w jaki sposób zginęła albo czy tej tragedii można było zapobiec?
Nie jest to więc propozycja skupiająca się na medycynie sądowej – ci, którzy liczą na szczegółowy opis przebiegu autopsji, przykłady ciekawych przypadków, wspomnienia doktora i emocje towarzyszące mu w trakcie pracy nie będą oczywiście zawiedzeni, muszą mieć jednak świadomość, że dużą część publikacji autor poświęca swojemu życiu prywatnemu: rodzinie – relacjom najpierw z własnymi rodzicami i tym, jaki wpływ wywarła na niego śmierć matki, następnie przebiegowi małżeństwa i relacjom z dziećmi, które naznaczone były jego pracą, czy też przyjaźni i rywalizacji z innymi specjalistami wykonującymi autopsje. Wszystko to pokazuje jak trudno, zwłaszcza w tego typu zawodzie, łączyć udane życie zawodowe z rodzinnym – nie da się zatrzasnąć drzwi i zostawić pracy na zewnątrz, zapomnieć o autopsjach. W każdej chwili może wydarzyć się niespodziewana tragedia kolejowa czy zamach terrorystyczny, wymagający użycia wszelkich sił i środków, co przekłada się z kolei na wezwania do pracy o każdej porze dnia i nocy.
Co więcej, w trakcie lektury śledzimy nie tylko losy Richarda Shepherda, ale rozwój całej dziedziny, jaką jest medycyna sądowa np. wpływ badań DNA czy zmian prawnych wprowadzonych w Wielkiej Brytanii na przestrzeni lat, a także jak wygląda współpraca z brytyjskimi organami – policją, prokuraturą, władzą sądowniczą. Są więc to pewnego rodzaju kulisy pracy specjalisty w zmieniających się okolicznościach i środowisku. Każda śmierć, mimo że podobna, jest inna; mimo wielu z pozoru identycznych oznak – przyczyny zgonu mogą być zgoła różne, a jak wskazuje sam autor wielokrotnie bardzo trudno jest wskazać dokładną i jedyną, niezaprzeczalną prawdę, którą można przekazać bliskim. Często nawet najwięksi specjaliści i eksperci w swoim fachu, po drobiazgowej autopsji, muszą wskazać jako przyczynę śmierci – nieznana. Jest to więc wciąż fascynująca i niezbadana do końca dziedzina, którą warto śledzić, za przewodnika mając takie osobowości, jak właśnie Richard Shepherd, które swojej pasji poświęciły całe życie.
Autor recenzji: Katarzyna Rosół
Tytuł: Niewyjaśnione okoliczności
Autor: dr Richard Shepherd
Wydawnictwo: Insignis
Data premiery: 31.10.2018