Wychowanie dziecka to ogromne wyzwanie, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy z jednej strony na dzieci czeka wiele przeróżnych pokus i zagrożeń, zaś z drugiej rodzice są zalewani informacjami jak najlepiej wychować dziecko. Wydawnictwo Natuli proponuje proste i przystępne kompedium wiedzy i wskazówek na pierwsze lata dzieci, czerpiąc z najnowszych osiągnięć nauki.
Uważam, że śmiało można powiedzieć, iż metod wychowawczych jest tyle, co dzieci, bowiem nawet jeśli stosujemy jedną, konkretną metodę, to niekoniecznie musi być ona reazliowana w taki sam sposób wobec wszystkich naszych dzieci, gdyż każde dziecko jest indywidualnym bytem (a naszym zadaniem jest m.in. rozwijać tę indywidualność) i wymaga specjalnego podejścia. Nie da się wprowadzić jednego schematu działania i oczekiwać, że dzieci się do niego dostosują. To opiekunowe muszą dostosować swoje podejście do indywidualnych cech dzieci.
Myślę jednak, że można pokusić się o bardzo ogólny podział na tradycyjne wychowanie (przejęte od naszych rodziców i dziadków) oraz nowoczesne, czerpiące z nauki metody. Te ostatnie właśnie przybliżają nam autorki książki „Jak zrozumieć małe dziecko”: psycholożki, pedagożki, terapeutki Gestalt, fizjoterapuetki – czyli kobiety z bogatym doświadczeniem pracy z dzieckiem oraz zapleczem naukowym. W książce powołują sie nie tylko na swoje kompetencje, ale też czerpią z zagranicznej literatury, często cytowanej, dzięki czemu czytelnik dostaje od razu zebraną, bogatą bibliografię, jeśli chciałby zgłębiać dalej poszczególne zagadnienia.
Książka podzielona jest na siedem rozdziałów: Zrozumieć dziecko; Jedzenie; Sen; Zabawa; Odpieluchowanie; Relacja bez nagród i kar; Adaptacja przedszkolna. Każdy rozdział rozpoczyna krótkie przedstawienie jego autorki oraz przybliżenie mitów i przekonań dotyczących omawianego zagadnienia. Następnie autorki powołują się na najnowsze badania z zakresu psychologii, neurobiologii i innych nauk, by pokazać nowe metody wychowawcze, których celem jest rozwój dziecka w zgodzie z jego naturą i psychiką, a przede wszystkim, wspieranie rozwoju indywidualnej tożsamości naszych podopiecznych. Autorki posługują się bardzo konkretnymi przykładami z życia codziennego, podpowiadając, jak radzić sobie z poszczególnymi zachowaniami i emocjami dzieci. Niektóre metody i zachowania, jakie dobrze wyrobić w sobie, jeśli się jest rodzicem bądź opiekunem, powtarzają się w kolejnych rozdziałach, co pozwala nam utrwalić je, ale też zrozumieć ich wpływ na poszczególne etapy rozwoju dziecka.
„Jak zrozumieć małe dziecko” czyta się bardzo szybko, gdyż książka wypełniona jest konkretnymi przykładami zachowań dzieci, z jakimi borykają się rodzice. W dzisiejszych czasach rodzice są coraz bardziej świadomi nowoczesnych metod wychowawaczych i sięgają po specjalistyczną literaturę. Osobiście, była to dla mnie pierwsza lektura tego typu i muszę przyznać, że mometami stanowiła wyzwanie dla moich tradycyjnych poglądów, co jednak jest pozytywnym aspektem, zmusza bowiem do konfrontacji i zrewidowania niektórych przekonań. Świat rozwija się w niezwykłym tempie, zmienia się podejście do niemal wszystkich aspektów naszego życia, warto więc korzystać ze zdobyczy nauki w zakresie wychowywania dzieci, bowiem dzieci to nasza przyszłość, a już od pierwszych chwil życia naszych pociech możemy mieć wpływ na to, na kogo wyrosną. Spoczywa więc na nas ogromna odpowiedzialność i raczej nie poradzilibyśmy sobie bez pomocy specjalistów, dlatego warto sięgać po fachową literaturę, jakiej przykładem jest nowa książka wydawnictwa Natuli.
Autor recenzji: Aleksandra Staszczyk
Tytuł: Jak zrozumieć małe dziecko
Autor: Aga Nuckowska, Ewa Krogulska, Anna Siudut-Stajura, Joanna Jeżak, Olga Trybel, Małgorzata Musiał, Magdalena Trzewik
Wydawnictwo: Natuli – dzieci są ważne
Książka dostępna na stronie: Natuli.pl