Szlaban to książka z serii Niegrzeczne Książeczki Wydawnictwa Natuli. Błoto, Łobuz, Rosół, Smok, Święta i Tort – doborowe towarzystwo książek z mądrym przesłaniem, traktujących o trudnych dziecięcych emocjach. Dlaczego Niegrzeczne? Gdy dorośli znajdą się w nieprzyjemnej sytuacji mają wypracowany, społecznie akceptowany zestaw reakcji. Dzieci natomiast reagują naturalnie, a to może nie wszystkim się podobać. W tej części okazuje się, że i rodzicom zdarza się zareagować impulsywnie i „niegrzecznie”. Seria, którą zdecydowanie polecam, pokazuje, że i jedni, i drudzy mają do tego prawo.
„Szlaban” to historia chłopca, Antka, który jest zafascynowany pociągami i przejazdami ze szlabanem. Uważa, że ma szczęście mogąc każdego dnia w drodze do przedszkola przejeżdżać przez tory kolejowe. A gdy szlaban jest zamknięty i trzeba poczekać na przejazd pociągu, to już w ogóle jest powód do radości. To ciekawy przykład tego, jak bardzo różni się perspektywa dziecka od spojrzenia dorosłego. W przyszłości Antek chciałby być kimś ważnym. Kimś, kto decyduje. I tu kolejny przykład dziecięcego myślenia – tym ważnym, wymarzonym zawodem jest dróżnik. Do czasu realizacji planów chłopiec bawi się budując tory i wcielając się w rolę dróżnika.
Historia przedstawiona w książce jest krótka, ale niesie ze sobą wiele refleksji. Antek jest pochłonięty zabawą aż do samego wieczora. Zbudowany przez niego długi tor pozostaje rozłożony przez noc i staje się przeszkodą w porannym dotarciu jego mamy do łazienki. Chłopca budzi jej krzyk i trzask drzwi. Chwalona dzień wcześniej konstrukcja staje się w sekundę tylko wiecznym bałaganem. Wystraszony chowa się pod kołdrą i nie może sobie poradzić z własnymi myślami. Wie tylko, że więcej nie chce się bawić torem. Na szczęście mama szybko ratuje sytuację i przeprasza, przywracając jego poczucie bezpieczeństwa i przekonanie o ich wzajemnej bliskości. Równowaga wraca do dziecięcego świata, a wraz z nią wszystkie przekonania i marzenia.
Wśród naszych codziennych zmagań zdarza się nam zapomnieć, że dzieci inaczej odbierają rzeczywistość. Nasza nieprzemyślana reakcja czy niefortunnie wypowiedziana uwaga mogą wywrócić dziecięcy świat do góry nogami. I nie chodzi o to, by do takich sytuacji nigdy nie dochodziło – bo to niemożliwe. Najważniejsze jest przyznanie się do błędu, przeproszenie, przepracowanie emocji razem z dzieckiem w sposób, który w danym momencie będzie dla niego najbardziej zrozumiały. Dorosłym, a nawet tym dorosłym, którzy zostali już rodzicami, też zdarza się zachować niegrzecznie – to ważne, żeby dzieci zdawały sobie z tego sprawę. Najważniejszą lekcją, jaką można na takich przykładach przekazać, jest sprawienie, żeby nikt nie czuł się pokrzywdzony przez nasze zachowanie. Najważniejsze, żeby każdy zagubiony i nierozumiejący sytuacji maluch miał wokół siebie mądrych dorosłych, którzy go zrozumieją i pomogą mu wrócić do równowagi.
Poza wspaniałym przesłaniem i bardzo wiarygodnymi grafikami, w książce ujęła mnie jeszcze jedna rzecz. Podczas przeglądania obrazków w kilku miejscach znaleźć można doskonale wkomponowane inne tytuły książek Wydawnictwa Natuli. Kolejny przykład pomysłowości i dbałości o szczegóły, który dopełnia przemyślaną koncepcję.
Autor recenzji: Agnieszka Wrońska
Tytuł: Szlaban
Autor: Alicja Dyrda
Ilustrator: Aleksandra Gołębiewska
Wydawnictwo: Natuli
Link do strony Wydawnictwa: Szlaban