Wydawnictwo Marginesy prezentuje sierpniowe nowości.
Caryca
Ellen Alpsten
- Historyczna powieść biograficzna o Katarzynie Aleksiejewnej (Katarzynie I), pierwszej kobiecie, która samodzielnie rządziła Rosją
- „Sprawia, że Gra o tron wydaje się bajką dla dzieci” – Daisy Goodwin
- Nominowana do nagrody Author’s Club dla najlepszego debiutu oraz nagrody Debut Crown – stowarzyszenia autorów powieści historycznych
- Świetnie oddane tło historyczne, porywająca fabuła wzbudzająca wiele emocji wśród czytelników.
Kochanka, matka, morderczyni. Pierwsza kobieta, która samodzielnie władała Rosją.
Z nieprawego łoża, biedna, ale uderzająco piękna Marta w wieku piętnastu lat zostaje sprzedana na służbę. Tam w akcie desperacji popełnia zbrodnię i musi uciekać. Dziewczynę porywa nurt wielkiej wojny północnej. Kiedy pracuje jako praczka w obozie wojskowym, wpada w oko carowi Piotrowi Wielkiemu. Dzięki sprytowi, odwadze i ambicji uboga dziewczyna staje się Katarzyną I. Lecz drogo ją to kosztuje. Kiedy Piotr umiera, imperium zostaje bez dziedzica, a Rosji grozi chaos. Pustkę tę wypełnia ona – kobieta, która stała u boku cara przez dziesięciolecia: równie ambitna, bezwzględna i namiętna co on.
Od rozrywek rozpustnej arystokracji, poprzez pachnące kadzidłem rytuały Kościoła prawosławnego aż po horror sal tortur – cały oszałamiający i niebezpieczny świat imperialnej Rosji staje przed oczami jak żywy.
„Caryca” to opowieść o wyjątkowej kobiecie, która, sięgając po władzę, zmieni rosyjskie imperium.
Ellen Alpsten urodziła się i wychowała na wyżynach Kenii, a potem studiowała w Instytucie Nauk Politycznych w Paryżu. W trakcie studiów wygrała konkurs Grande École na opowiadanie, co było zachętą do dalszych prób literackich. Pracowała jako producentka i prezenterka telewizji Bloomberg w Londynie.
W księgarniach od: 10 sierpnia
Przekład: Daria Kuczyńska-Szymala
Stron: 520
Oprawa miękka
Format: 135 x 210
Cena: 49,90 zł
Anne z Redmondu
Lucy M.Montgomery
- Trzeci tom z serii o przygodach Anne Shirley.
- Książka w nowym tłumaczeniu Anny Bańkowskiej, wcześniej znana jako „Ania na uniwersytecie”
- Przywracamy tytuł nadany przez autorkę, czyli „Anne z Redmondu” (w oryginale „Anne of Redmond”)
- Nowe tłumaczenie zostało bardzo dobrze przyjęte przez czytelników, nawet tych najbardziej zagorzałych fanów poprzednich wersji.
- Piękne, kolekcjonerskie wydanie – twarda oprawa, wyjątkowe grafiki, mapki na wyklejce, wstążeczka.
- Do wielbicieli serii zaliczają się m.in. Alice Munro, Margaret Atwood, księżna Kate
Trzeci tom przygód rudowłosej Anne Shirley w znakomitym przekładzie Anny Bańkowskiej. Anne ma osiemnaście lat. W końcu zostawia za sobą rodzinny dom – a w nim Marillę oraz bliźnięta, Dorę i Davy’ego – i wyjeżdża na studia w Redmond College. Wpada w wir nauki, ale ciężka praca nie uchroni jej przed niespodziewanymi zdarzeniami. W ciągu tych czterech lat czeka ją mnóstwo wyzwań: nowe przyjaźnie, spośród których najważniejsza okazuje się ta z Philippą, walka o stypendium Thornburna czy pierwsze próby literackie. Pojawia się także nowy adorator, Roy Gardner, mężczyzna jak żywcem wyjęty z romantycznych marzeń Anne. Znajomość coraz bardziej się zacieśnia, lecz gdzie w tym wszystkim jest miejsce dla Gilberta… ? Droga do dorosłości potrafi być niezwykłą próbą sił. Na szczęście Anne nie opuszcza poczucie humoru, bogata wyobraźnia i odrobina szaleństwa.
Powieść ukazała się w 1915 roku – na ten tom czytelnicy musieli czekać aż pięć lat od wydania „Anne z Avonlea”, spotkała się jednak ze znakomitym przyjęciem.
PREMIERA: 24 sierpnia
Przekład: Anna Bańkowska
Stron: 320
Oprawa twarda
Format: 130 x 197
Cena: 54,90 zł
Konwersja
Piotr Rogoża
- Nowa powieść autora thrillera „Niszcz, powiedziała”
- Thriller, którego akcja osadzona jest we współczesnej Warszawie, pokazujący, że kształtowanie opinii publicznej w dobie mediów społecznościowych jest zaskakująco proste.
- Aktualny temat odnoszący się do modnej koncepcji, gdzie różni mocodawcy wykorzystują m.in. influencerów do realizowania swoich celów, czyli promowania nie tylko określonych produktów, ale też postaw.
- Jakub Żulczyk: „Konwersja” pokazuje, że Rogoża to jeden z najlepszych pisarzy popularnych w Polsce. A na pewno najlepszy w pokazywaniu internetowego, korporacyjnego piekła, w którym wszyscy tak wygodnie się urządziliśmy.
A jeśli ktoś naprawdę manipuluje nami dla osiągnięcia swoich celów, tworząc bańki informacyjne? Podczas gdy pracownik agencji artystycznej Adrian Klimke pracuje nad debiutem polsko-syryjskiej wokalistki, dziennikarka Helena Różewicz wpada na trop niebezpiecznego spisku z udziałem rodzimych influencerów. Co łączy tragicznie zmarłą instagramową modelkę, nastoletniego streamera gier komputerowych i depresyjnego trenera uwodzenia? Czy w publikowanych przez nich treściach kryje się dodatkowy przekaz dla wybranych?
Cynicznie kreowane iluzje kształtują zbiorową świadomość, a idee stały się produktami, które – dysponując odpowiednimi narzędziami– można łatwo pozycjonować na rynku. Ludzki umysł jest tworzywem gładko poddającym się woli wprawnego twórcy. Granica między cyfrową fikcją a rzeczywistością dawno została zatarta, skoro zestaw odpowiednio dobranych hasztagów może najdosłowniej zabijać. To realia „Konwersji”, współczesnego thrillera, w którym zakulisowe działania niepozornych specjalistycznych agencji mają realny wpływ na całe narody. To nasze realia, choć wciąż nie wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę.
„Czytając „Konwersję”, zastanawiałem się, gdzie leży granica między prawdziwym światem, a fikcją literacką. Bo niestety w dzisiejszym świecie nawet najciemniejsze wizje mogą okazać się prawdą, a pięknie prezentowana rzeczywistość bardzo często okazuje się zwykłą ściemą. – Kamil Nożyński,odtwórca głównej roli w serialu „Ślepnąc od świateł” i lektor audiobooka „Konwersja”
Piotr Rogoża (ur. 1987) – pisarz, scenarzysta i projektant narracji w grach komputerowych. W 2008 roku debiutował powieścią „Po spirali”, później opublikował kilka książek i kilkanaście opowiadań, a w 2019 roku kolejną powieść „Niszcz, powiedziała”. Współautor seriali audio „Czynnik turyński” i „Symbioza” (Audioteka) oraz autor „Szarej strefy” (Storytel).
PREMIERA: 24 sierpnia
Stron: 300
Oprawa miękka ze skrzydełkami
Format: 135 x 210
Cena: 42,90 zł
Dubaj. Miasto innych ludzi.
Anna Dudzińska
- Opowieść o wyjątkowym, nowoczesnym mieście, które w krótkim czasie powstało na piaskach pustyni
- „Miasto, które jest współczesną wieżą Babel. To tutaj mieszają się języki, kultury, religie i systemy wartości”
- Autorka, nagradzana dziennikarka radiowa, przez kilka lat mieszkała w tym kraju i rozmawiała z ludźmi, którzy tworzą to miejsce
Zjednoczone Emiraty Arabskie skazane są na dwie narracje. Pierwsza to opis kraju, który rozkwitł na ropie naftowej. Petrodolary w ciągu pięćdziesięciu lat pomogły stworzyć na pustyni ogrody, sztuczne wyspy, ośmiopasmowe autostrady, a nawet muzeum, które nawiązuje do paryskiego Luwru. Kraj najwyższych budynków i najdroższych samochodów odwiedzają tysiące ludzi – turyści po Bangkoku, Londynie i Paryżu wybierają właśnie Dubaj.
Druga narracja sprowadza Dubaj i Emiraty do miejsca, gdzie wykorzystuje się niewolniczą pracę robotników z Azji i Afryki, gdzie za fasadami pałaców kobiety przetrzymywane są wbrew swojej woli, a bogaci Arabowie przesiadają się z jachtów do złoconych bentleyów. Obie narracje są równie uprawnione i jednocześnie nieprawdziwe.
Anna Dudzińska podąża trzecią drogą – wytyczoną przez niespieszny rytm kroków wielbłąda, który zaledwie pół wieku temu przewoził Beduinów z Abu Zabi do Dubaju. Ze zrozumieniem i z czułością przygląda się ludziom, którzy wybudowali tę wyrastającą na pustyni wieżę Babel. Są wśród nich imigranci zarobkowi i bogaci ekspaci. To tutaj mieszają się języki, kultury, religie i systemy wartości. Emiraty to być może jedno z nielicznych miejsc na świecie, gdzie takie współistnienie jest możliwe. Wszystko dzięki pieniądzom i na ściśle określonych zasadach. Ta książka jest jak baśń z tysiąca i jednej nocy.
Dubaj jest światem na sterydach, miejscem, gdzie pojęcia się wykoślawiają i fruną, dokąd chcą. Co innego znaczy tam „naród”, co innego „pieniądz”, wszystko co innego znaczy. Dudzińska opowiada o dubaizacji Dubaju, o państwie, które wydarzyło się na przestrzeni jednej biografii, państwie, które błyskawicznie zjechało od średniowiecza do przyszłości, omijając teraźniejszość. Opowiada o kraju, który stał się jednym z największych eksperymentów w historii. A Dudzińska wyżyła sobie to miejsce, mieszkała tam trochę i swoje wie. Ja w każdym razie jej ufam. Któż inny zauważyłby, że szklane domy młodego Baryki są tam, na środku pustyni? – Zbigniew Rokita
Anna Dudzińska – przez wiele lat była związana z Polskim Radiem Katowice. To z Katowic wyjechała do Dubaju, skąd nadsyłała radiowe historie z Bliskiego Wschodu. Fascynuje ją też architektura. Oczami radiowca spogląda na budynki wielkich metropolii, miast i miasteczek. Podsłuchuje, jakie opowieści skrywają ich architekci i mieszkańcy.
Reportaże jej autorstwa uhonorowane zostały między innymi: Prix Italia (wraz z Anną Sekudewicz), Nagrodą Stypendialną im. Jacka Stwory, otrzymały tytuł Reportażu Roku, Srebrnego Melchiora, Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Press i Silesia Press. Zdobyła też pierwszą nagrodę w Konkursie Podcast Roku.
PREMIERA: 24 sierpnia
Stron: 400
Oprawa miękka ze skrzydełkami
Format: 145 x 205
Cena: 54,90 zł