W tym tygodniu Teatr BARAKAH przygotował wiele ciekawych wydarzeń, na które serdecznie zaprasza.
„Jestem Twoją największą fanką. Tak, na pewno jestem. I uwierz mi, drugiej takiej nie ma”.
Twórcy BARAKAH przenoszą na deski teatralne kultowy thriller psychologiczny Stephena Kinga „Misery”. W spektaklu wystąpią Monika Kufel i Michał Kościuk.
Ranny w wypadku autor popularnej serii romansów zostaje uratowany przez mieszkającą na uboczu kobietę. Troska i opieka gospodyni kończy się, gdy czyta ona maszynopis jego nowej powieści…
Nowicka przenosi akcję z lat 80. w czasy współczesne, czyli świat XXI wieku pełen hejtu, nękania, stalkerów, bo dziś przecież każdy z nas może mieć swojego psychofana. Sztuka to już nie tylko treść i forma, ale jej odbiór. Odbiorcy przez filtry emocji interpretują kolejne dzieła sztuki, swe interpretacje doprowadzając do granic absurdalnych wyobrażeń, przez co interpretacji jest wiele, ale czy każda jest bezpieczna? Czy w ogóle istnieje granica interpretacji i kiedy odbiorca przekracza ją, wchodząc na ryzykowną ścieżkę szalonej utraty poczucia rzeczywistości? Gdzie kończy się sztuka, a zaczyna życie, gdzie kończy życie, a zaczyna sztuka? Czy takie rozróżnienie wciąż istnieje? I czy naprawdę wszystko powinniśmy traktować tak serio?
Original Broadway Production Produced by Warner Bros. Theatre Ventures in association with Castle Rock Entertainment, Liz Glotzer, Mark Kaufman, Martin Shafer, Raymond Wu
World Premiere produced at Bucks County Playhouse, New Hope, PA Jed Bernstein, Producing Director
„MISERY”
Williama Goldmana
na podstawie powieści Stephena Kinga
Tłumaczenie: Jacek Kaduczak
Reżyseria: Ana Nowicka
Muzyka: Piotr Korzeniak (skrzypce: Viktor Cordoba Guevara)
Scenografia i kostiumy: Monika Kufel
Video/dron/trailer: Bartłomiej Kwiatkowski
Obsada: Monika Kufel, Michał Kościuk
Najsłynniejszy pisarz Beat Generation, poeta, artysta, podróżnik, głos Ameryki nie tylko z artystycznych kawiarni, ale i robotniczych barów, ulic, dworców czy pociągów towarowych, w których na gapę podróżował wzdłuż i wszerz kraju, bo „droga to życie”. Jack Kerouac urodził się 100 lat temu. To powód do świętowania na całym świecie. W Krakowie świętować będziemy podczas sześciu spotkań filmowych. Obejrzymy dokumenty, fabuły, długie i krótkie metraże. Będą mini wykłady, dyskusje i jazz! Ci, co nie znają, to poznają, a ci, co znają, to odkryją Jacka Kerouaca na nowo!
Przygotowanie / prowadzenie / organizacja:
Tematyką Beat Generation zajmuję się od kilkunastu lat. Napisałam o nich wiele artykułów, licencjat, magisterkę i prawie doktorat. Wielokrotnie byłam w Stanach Zjednoczonych, gdzie śladów Jack Kerouaca szukałam w archiwach, bibliotekach, księgarniach i zakątkach miast. Posiadam wiele materiałów, które z radością Wam pokażę, i trochę wiedzy, którą się podzielę. Dzięki kontaktom z beatnikowską społecznością zaprezentuję Wam filmy, których próżno szukać w innych miejscach w Polsce, oraz takie, których szukać można, ale szansa jest jeden na sto. Zapraszam! – Anna Wyrwik
20 października 2022 | 19:00
Pull My Daisy – „Pull My Daisy”, reż. Robert Frank, Alfred Leslie
Kultowy film i pozycja obowiązkowa dla fanów Beat Generation. To zwariowana historia pełna społecznych znaczeń i undergroundowego humoru. Z offu słyszymy głos Jacka Kerouaca (też autora scenariusza), na ekranie widzimy m.in. Allena Ginsberga, Gregory’ego Corso i Petera Orlovsky’ego, w tle leci muzyka Davida Amrama, a reżyserowali sławni: fotograf i malarz.
Live Wire to nowy cykl koncertów, organizowany co miesiąc przez krakowski kolektyw muzyczny Loose Wire i Krakow Music. Prezentujemy niezależne i alternatywne zespoły rockowe z Krakowa i innych miast Europy Środkowo-Wschodniej. Live Wire Volume 3 to dwa wyjątkowe projekty – obydwa z Krakowa, którego tętniąca życiem scena muzyczna odegrała istotną rolę w dorobku tych artystów. Niedawny krakowski wokalista / autor tekstów Axl Tales uraczy słuchaczy utworami inspirowanymi podróżami do i po Krakowie. Natomiast lokalny art-rockowy zespół The Awarians to żywy hołd dla krakowskiego podziemia. Podzielą się z Wami utworami z nadchodzącego albumu „Krakow Time Machine”.
Zagrają:
Axl Tales (IT/CA)
https://www.facebook.com/AxlTalesMusic
Urodzony na Sycylii, szwajcarsko-kanadyjski uznany piosenkarz, autor tekstów i producent, Ales Loverde rozpoczął nowy rozdział w swojej muzycznej podróży: Axl Tales. W nowym projekcie pokazuje jeszcze więcej umiejętności akustycznego pisania piosenek. W jego twórczości widać wpływy Jeffa Buckley’a, Chrisa Cornella i Thoma Yorka, a jego muzyczna ścieżka wybrukowana jest miłością do rocka, folku, soulu i muzyki klasycznej. To zupełnie nowa przygoda, która zaczęła się w Krakowie, gdzie poczuł inspirację do napisania piosenek otwierających jego sekretny ogród życia. #axltales
The Awarians (US/PL)
https://www.facebook.com/theawarians
The Awarians to piątka muzyków pod przewodnictwem Amerykanina Christophera B. Gray’a, którego styl i charyzma sprawiają, że ich koncerty na żywo za każdym razem stają się niepowtarzalnym performancem. Bezkompromisowy, porywający do tańca funk-rock i melodyjne ballady to dwa bieguny, pomiędzy którymi oscyluje brzmienie zespołu. Warstwa tekstowa to ważny element ich muzyki – nie stronią od kiczu, absurdu i trudnych tematów, a także od podkreślania swoich związków z Krakowem, w którym żyją i tworzą. Obecnie zespół pracuje nad drugim albumem studyjnym pt. „Kraków Time Machine”, którego wydanie planuje na początek roku 2023.
SKLAD: Christopher B. Gray – wokal, teksty, eterofon, Mikołaj Spendel – gitara basowa, Kasia Bobik – perkusja, wokal, Sara Mikuła-Spendel – wokal, Maciek Klima – gitara
——————————————————————————————————————————————————————————
Blessed By Melpomene to młody zespół, który powstał w grudniu 2021 roku. Jego członkowie mieszkają w okolicach Myślenic – miasta, w którym zaczęli swoją wspólną, muzyczną przygodę. Poznali się w wyjątkowych okolicznościach, bo internetowo-realnych. Wykonują muzykę, którą można określić jako rockową (lub około rockową). W swojej twórczości stawiają na przekaz emocji, historii płynących z serca, z którymi może utożsamić się niemalże każda osoba. Cenią sobie różnorodność i wychodzenie poza schematy muzyczne. Tworzą, by wyrazić siebie, mają wysokie ambicje i cele, do których skrupulatnie dążą.
SKŁAD: Justyna Tylek – wokal, Bartek Fijał – bas, Bartek Sawicki – gitara, Kuba Hajduk – perkusja
Materiały prasowe: Teatr BARAKAH