W tym tygodniu Teatr BARAKAH przygotował wiele ciekawych wydarzeń, na które serdecznie zaprasza.
Twórcy BARAKAH postanowili na deski teatralne przenieść kultowy obraz Larsa von Triera z lat 90. Dlaczego? Bo wciąż jest aktualny! To historia kobiety Bess, której sensem życia jest miłość do Jana. Czy jest to jednak prawdziwa miłość do żywego człowieka, czy podszyte religijnym strachem uczucie do Boga, który kobiecie każe kochać mężczyznę? Widzowie zostają przeniesieni do świata małej, zamkniętej społeczności pełnej niechęci do tego, co inne i obce. To właśnie jej wytworem jest Bess, w której walczą ze sobą społeczne strachy i lęki, a także wiara wepchnięta w nią tak głęboko, że nic nie jest w stanie jej ruszyć. Gdy kolejni członkowie społeczności chcą otoczyć Bess „opieką”, my zastawiamy się nad działaniem systemu w stosunku do jednostki. Opieka i kontrola to bardzo płynne pojęcia i często trudno wypatrzeć między nimi granicę. Czy to jeszcze troska czy już zniewolenie, czy jeszcze pomoc? I o tym też jest spektakl Nowickiej. O kobiecie, która jest inna i nie pasuje do patriarchalnego świata, jest zagubiona, niepewna swojej wartości, wciąż potrzebuje ulokować gdzieś swoje uczucia i nieustannie szuka miejsca w świecie.
BREAKING THE WAVES
autor: Lars von Trier
w opracowaniu Vivian Nielsen / tłumaczenie: Małgorzata Leyko
reżyseria i adaptacja: Ana Nowicka
muzyka: Piotr Korzeniak
scenografia i kostiumy: Monika Kufel
choreografia: Piotr Mateusz Wach
obsada:
BESS: Monika Kufel
JAN: Rafał Kozok
TERRY: Maciej Charyton
DODO: Anna Rokita
PASTOR: Piotr Mateusz Wach
DR RICHARDSON: Grzegorz Grabowski

Najsłynniejszy pisarz Beat Generation, poeta, artysta, podróżnik, głos Ameryki nie tylko z artystycznych kawiarni, ale i robotniczych barów, ulic, dworców czy pociągów towarowych, w których na gapę podróżował wzdłuż i wszerz kraju, bo „droga to życie”. Jack Kerouac urodził się 100 lat temu. To powód do świętowania na całym świecie. W Krakowie świętować będziemy podczas sześciu spotkań filmowych. Obejrzymy dokumenty, fabuły, długie i krótkie metraże. Będą mini wykłady, dyskusje i jazz! Ci, co nie znają, to poznają, a ci, co znają, to odkryją Jacka Kerouaca na nowo!
Przygotowanie / prowadzenie / organizacja:
Tematyką Beat Generation zajmuję się od kilkunastu lat. Napisałam o nich wiele artykułów, licencjat, magisterkę i prawie doktorat. Wielokrotnie byłam w Stanach Zjednoczonych, gdzie śladów Jack Kerouaca szukałam w archiwach, bibliotekach, księgarniach i zakątkach miast. Posiadam wiele materiałów, które z radością Wam pokażę, i trochę wiedzy, którą się podzielę. Dzięki kontaktom z beatnikowską społecznością zaprezentuję Wam filmy, których próżno szukać w innych miejscach w Polsce, oraz takie, których szukać można, ale szansa jest jeden na sto. Zapraszam! – Anna Wyrwik
27 października 2022 | 19:00
Kerouac a Hollywood
Hollywood bierze się za wszystko, więc jak tylko Jack Kerouac i Beat Generation stali się sławni, wzięło się również za nich. Często z dość dziwacznym i kuriozalnym skutkiem. Będzie wiele fragmentów filmów, sporo ciekawostek i momentami bardzo zabawnie.
NARODZINY SŁOŃCA – święto andyjskie to prezentacja rodzimej muzyki i fuzji andyjskiego folkloru.
Społeczność andyjska w Polsce zaprasza do poznania andyjskiej muzyki tellurycznej w ramach dwóch otwartych dla szerokiej publiczności spotkań i muzycznych rozmów, których zwieńczeniem będzie koncert poświęcony upamiętnieniu andyjskiego Nowego Roku Inti Raymi.
Give Up to duet gitarowy grający muzykę rockowo-bluesową z elementami alternatywnymi. Powstał z inicjatywy Łukasza 'Lipy’. W 2015 roku wraz z Mateuszem zespół nagrał płytę „Czas refleksji” zawierającą pięć autorskich kompozycji. W zeszłym roku do zespołu dołączył Michał, nadając rytm nowym kompozycjom. Obecnie nagrywany jest nowy materiał który można usłyszeć na koncertach.
SKŁAD: Łukasz 'lipa’ Lipowczan – gitara/wokal, Mateusz Dyjas – gitara/chórki, Michał Obrok – perkusjonalia


