Październikowe propozycje Wydawnictwa Czarne sprawdzą się idealnie, gdy dni staną się krótsze i chłodniejsze:
Willy Vlautin „Zawsze przychodzi noc” (tł. Tomasz S. Gałązka)
POWIEŚĆ
Trzydziestoletnia Lynette ledwie wiąże koniec z końcem. Pracuje na dwa etaty, wynajmuje zaniedbany dom w Portland, dzieląc go ze zgorzkniałą matką i niepełnosprawnym intelektualnie bratem. W tej poruszającej opowieści o biedzie, ludzkiej chciwości i rozpaczy razem z bohaterką spoglądamy za siebie w lęku przed wewnętrznym mrokiem, mając nadzieję, że tym razem noc jednak nie nadejdzie.
https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/zawsze-przychodzi-noc
*
Alex Marzano-Lesnevich „Pamięć ciała. Przemoc seksualna, morderstwo i kara” (tł. Mariusz Gądek)
SERIA AMERYKAŃSKA
Gdy zaginął sześcioletni Jeremy Guillory, cała okolica zaangażowała się w poszukiwania. Nikt jeszcze nie wiedział, że trzy dni później policjanci znajdą zwłoki chłopca w szafie Ricky’ego Langleya. Mężczyzna wyznał, że sześcioletni Jeremy był jego prawdziwą miłością. Pamięć ciała to przejmująca historia rodzinna, a zarazem wciągający reportaż sądowy. Marzano-Lesnevich pisze o krzywdach, które przez lata nosimy w sobie, i o przeszłości, od której nie sposób się uwolnić.
https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/pamiec-ciala
*
Ziemowit Szczerek „Wymyślone miasto Lwów”
SULINA
Lwów – ukraiński, polski, galicyjski, austriacki, austro-węgierski, żydowski, europejski, poradziecki… To miasto jest jak kostka Rubika, nie jest łatwo rozdzielić poszczególne kolory i zbudować jednolitą ściankę. Zwykle tożsamości mieszają się ze sobą, tworząc obraz fascynujący i nieoczywisty. I zmienny – bo to miasto, które ciągle wymyśla siebie od nowa. Dla Ziemowita Szczerka Lwów to po prostu jego miasto. Miejsce, które zna od lat i w którym czuje się u siebie. Pisze o jego historii, bolączkach, zmianach, bohaterach pierwszego, drugiego i trzeciego planu.
https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/wymyslone-miasto-lwow
*
Jerzy Haszczyński „Rzeźnia numer jeden i inne reportaże z Niemiec”
REPORTAŻ
Wizerunek współczesnych Niemiec długo wydawał się nieskazitelny. Jednak pod powierzchnią równych szans, otwartości i chęci zadośćuczynienia nierzadko kryją się uprzedzenia i nieufność. Niewidzialne granice wciąż trudno przekroczyć: wschód i zachód, rodowici mieszkańcy i imigranci, prawica i lewica, praworządność i hipokryzja, tolerancja i ksenofobia. Haszczyński z reporterską precyzją wskazuje na napięcie w niemieckiej polityce i współczesnej debacie – między tym, o czym wolno mówić, a tym, o czym najchętniej by milczano.
https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/rzeznia-numer-jeden-i-inne-reportaze-z-niemiec
*
Alicja Urbanik-Kopeć „Matrymonium. O małżeństwie nieromantycznym”
Alicja Urbanik-Kopeć przygląda się XIX-wiecznemu rynkowi matrymonialnemu, na którym liczyły się posag, weksle i cenne pamiątki rodzinne. Szczególnie uważnie analizuje sytuację kobiet – młodych robotnic, mężatek, starych panien oraz wdów, których samodzielność finansowa stopniowo wzrastała, lecz ciężar społecznych oczekiwań pozostawał ten sam. Zza ciasnych ram systemu wyłania się pasjonujący obraz kobiet, które próbowały kształtować własne życie: miłosne, rodzinne i finansowe.
https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/matrymonium
*
Jarek Szubrycht „Skóra i ćwieki na wieki”
Jarek Szubrycht od nastoletnich lat wiedział, że jego drogą jest metal. A metal to nie tylko muzyka – to styl życia (skóra i ćwieki na wieki!), dyscyplina sportowa (w której konkuruje się o najbardziej ekstremalne brzmienie, najbardziej radykalne postawy i najbardziej kuriozalne opinie), grupa terapeutyczna (na długo przed internetem) i szkoła kreatywności. Skóra i ćwieki na wieki to dowcipna i błyskotliwa kronika dorastania w „ekstremalnych czasach wymagających ekstremalnych reakcji”, której soundtrackiem jest metal.
https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/skora-i-cwieki-na-wieki
*
Zbigniew Rokita „Kajś” – edycja śląska (tł. Grzegorz Kulik)
SULINA
„Ô swojich korzyniach żech wiedzioł mało. Niy wierzōł żech, iże na Ślōnsku przed wojnōm sie ôdbyła jakŏ historyjŏ. (…) Spokopiōł żech, iże za ôgrodzyniym trefiyła sie alternatywnŏ historyjŏ, dzieje ôdwrōcōne na rymby. Postanowiōłch sie posmykać po ôkolicy, sprōbować słożyć to w cołkość. I czegoch tam niy znŏd: hned milijōn ludzi, co deklarujōm nŏrodowość, co „niy istniyje”, katastrofã ekologicznõ niyznōmych miŏr, gyszichty ô polskij kolōniji, ô separatyzmach i ludzi, co idōm niy za tym manszaftym, co trza. Ôto naszŏ silezjogōnijŏ” – Z. Rokita.
https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/kajs-edycyjo-slonsko
Materiały prasowe: Wydawnictwo Czarne