„Kiedy rządzącym zdarzy się coś schrzanić, zazwyczaj dzieje się tak nie dlatego, ze ich praca jest zbyt trudna, ale dlatego, ze zapomnieli, komu ich praca ma służyć. Pomylili swój własny interes (lub interes swoich przyjaciół) z interesem ogółu„
Jeśli na samą myśl o polityce cierpnie Wam skóra, a oczy bezwiednie wywracają się do góry nogami, ta książka jest dla Was i Waszych dzieci!
Jedna z dziedzin naszego życia, bez której nie bylibyśmy w stanie funkcjonować w zorganizowanym kraju, a tym samym najbardziej niewdzięczna, bezwzględna i…nudna. Polityka! Jak wytłumaczyć dzieciom, o co w tym wszystkim chodzi? Z pomocą przychodzi brytyjski dziennikarz BBC Rich Knigtht.
Podstawowe zagadnienia potrzebne do zrozumienia systemu, w którym żyjemy przedstawia w przystępny, zabawny sposób, dużo ciekawiej niż na lekcjach WOS-u (nauczyciele WOS-u wybaczcie!).
“W prawdziwej demokracji wszyscy obywatele są równi wobec prawa (czyli wszyscy są tak samo traktowani – nawet politycy, którzy to prawo stworzyli). A kiedy demokratyczny rząd przegrywa wybory, przekazuje władzę swoim następcom bez strojenia fochów”
Pierwsze doświadczenia ze strukturami “władzy” przypadają na okres szkolny, kiedy wybierany jest “przewodniczący klasy” lub nawet szkoły. Warto, aby dzieci znały korzyści i pułapki, wynikające ze sprawowania władzy, a także prawa i obowiązki ciążące na przedstawicielach obywateli. Autor prowadzi młodych czytelników przez proces objęcia stanowiska, dobierania współpracowników oraz podjęcia decyzji co do ustroju „naszego” państwa: jego nazwy, ilości ministerstw, ordynacji, hymnu oraz sojuszy, które będziemy zawierać. Rozwija poszczególne składowe normalnie funkcjonującego systemu politycznego. Zagadnienia pokazuje na czytelnych przykładach, na każdym etapie podkreślając, że nie ma systemów idealnych, a rządzenie krajem, to podejmowanie wielu, czasem bardzo trudnych decyzji. Nie omija trudnych tematów, z którymi mierzą się wszyscy przywódcy: zmian klimatu, podejścia do sztucznej inteligencji czy problemu ubóstwa na świecie.
Bardzo cenne jest przesłanie autora, że punkt widzenia naszych oponentów jest wart wysłuchania i wzięcia pod uwagę. Otaczanie się „potakiwaczami” może nam przysłonić uczciwe podejście do sprawy. Życzliwość, umiejętność wybaczania innym, ciężka praca oraz odwaga to cechy, które powinien posiadać każdy przywódca.
Zabawne ilustracje Allana Sandersa i język skierowany do dzieci i młodzieży sprawią, że ten niezbyt popularny wśród nich temat wybrzmi w zrozumiały i przystępny sposób. Każda biblioteka powinna mieć tę pozycję w swoich zbiorach, a począwszy od podstawówki dzieci powinny omawiać tę lekturę na zajęciach, aby w przyszłości świadomie podejmować decyzje polityczne, które wpływają na nasze życie.
Zbliżające się wybory, to idealny czas na pogadanki z dziećmi o polityce. Postarajmy nauczyć je szanować zdanie i poglądy innych w imię słynnego cytatu Woltera:
“Nie zgadzam się z Twoimi poglądami, ale po kres moich dni będę bronił Twego prawa do ich głoszenia.”