Nagrodzona Europejską Nagrodą Filmową animacja „Pies i Robot” wejdzie do kin już 19 stycznia. Reżyserem Film jest Pablo Berger – uznany hiszpański reżyser, autor jednego z najbardziej oryginalnych i najczęściej nagradzanych filmów współczesnego kina europejskiego: hiszpańsko-francuskiej koprodukcji pt. „Śnieżka” (2012).
Film ten zdobył między innymi 10 nagród Goya, nagrodę Ariel dla najlepszego filmu iberoamerykańskiego, był hiszpańskim kandydatem do Oscara w 2013 roku i zdobył Srebrną Muszlę dla najlepszej aktorki w roli pierwszoplanowej oraz specjalną nagrodę Jury na Festiwalu Filmowym w San Sebastian. W 2014 roku „Śnieżka” była także nominowana do Cesarów jako najlepszy film zagraniczny oraz do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii najlepszy film oraz najlepszy reżyser. „Śnieżka” zdobyła Europejską Nagrodę Filmową w kategorii najlepsze kostiumy.
„Pies i Robot” to jego pierwszy film animowany. Ponad dziesięć lat temu, kiedy podejmowałem swoje chimeryczne próby zrealizowania filmu „Śnieżka”, co w końcu stało się rzeczywistością, natrafiłem na powieść graficzną „Pies i Robot” Sary Varon. Od pierwszych stron wciągnęła mnie ta opowieść. Nie czytałem, pożerałem ją. Jak wszystkie dobre opowieści, ta historia zabrała mnie do nieznanego, ale znajomego miejsca, gdzie poczułem się jak w domu. Bardzo spodobała mi się jej struktura czasowa. Śmiałem się i płakałem, a co najważniejsze ta historia sprawiła, że zacząłem rozmyślać o przyjaźni. Czytając ją, przypominałem sobie wszystkich moich wspaniałych przyjaciół – tych, którzy nadal są przy mnie, ale przede wszystkim tych, którzy wyprowadzili się lub z którymi straciłem kontakt… Mogę powiedzieć, że „Pies i Robot” pomogło mi pogodzić się ze sprzecznymi uczuciami związanymi z utratą tych, których kochamy. Pogodzenie się ze stratą i podnoszenie się po stracie bez wątpienia było intelektualnym motorem i emocjonalną motywacją dla nakręcenia animowanej wersji „Psa i Robota”.
Swoje doświadczenie przy realizacji filmu Pablo Berger ujął w dekalog:
PIES I ROBOT to studium przyjaźni.
Mówi o jej znaczeniu i kruchości. Opowiada o mijającym czasie, stracie, ale także o ich przezwyciężaniu. Dlaczego ciągle wystawiamy na szwank nasze wzajemne relacje?
PIES I ROBOT to film animowany.
Kręcąc „Psa i Robota”, chciałem zbadać nieskończone narracyjne możliwości kina animowanego. Jest to medium, gdzie wszystko jest możliwe i nie ma żadnych ograniczeń formalnych.
PIES I ROBOT to podróż sensoryczna.
To historia opowiedziana obrazami, dźwiękami i muzyką. Pozwala nam śnić na jawie i towarzyszyć Psu i Robotowi w ich przygodach i kłopotach. To doświadczenie, które trzeba poczuć.
PIES I ROBOT to nasza interpretacja graficznego świata Sary Varon.
Varon to jedna z najlepiej znanych ilustratorek z USA. Antropomorficzny świat zwierząt zachowujących się jak ludzie i mieszkających w Nowym Jorku jest stałym elementem wszystkich jej książek. Opowiadane przez nią historie, jej rozpoznawalny styl oraz ekspresyjne wykorzystanie kolorów sprawiają, że jest wyjątkową artystką graficzną.
PIES I ROBOT to mój list miłosny do Nowego Jorku.
Widzowie przeniosą się w czasie do Nowego Jorku z lat osiemdziesiątych, do malutkiego mieszkania na East Village, będą jeździć metrem do Chinatown, jeść hot dogi od ulicznych sprzedawców z Piątej Alei i pójdą na łyżwy do Central Parku… „Pies i Robot” to mój hołd dla Nowego Jorku – miasta, które przygarnęło mnie na dziesięć lat i w którym zostałem filmowcem.
PIES I ROBOT to kolejny zwrot w mojej filmografii.
Moim celem jako scenarzysty i reżysera jest zaskakiwać widza. Staram się, aby każdy z moich filmów był podróżą w nieznane. Takie były „Torremolinos 73”, „Śnieżka” oraz „Abrakadabra”. Teraz kolej na „Psa i Robota”
PIES I ROBOT to także musical.
Od pierwszego aż do ostatniego kadru w filmie obecna jest muzyka, dając głos postaciom oraz wzmacniając emocje. Soundtrack zawiera oryginalną muzykę Alfonsa de Vilallongi oraz znane przeboje takie jak legendarny utwór „September” w wykonaniu Earth, Wind & Fire czy też hit lat osiemdziesiątych „Let’s Go” w wykonaniu The Feelies.
PIES I ROBOT to film dla widzów w każdym wieku.
Kieruję ten film do wszystkich widzów, tych najmłodszych i tych starszych, pochodzących z różnych stron świata. Opowiadam im historię przepełnioną fantazją, a równocześnie bardzo realistyczną. Dla każdego ten film jest o czymś innym.
„Pies i Robot” prezentowany był w oficjalnej selekcji ubiegłorocznego MFF w Cannes. Oprócz Europejskiej Nagrody Filmowej zdobył również w ubiegłym roku Grand Prix Contechamp na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych ANNECY, Nagrodę Publiczności OCTOPUS Film Festival, Nagrodę Publiczności MFF STIGES, Nagrodę Jury Festiwalu Młodych Horyzontów w Konkursie filmowych odkryć.
Materiały prasowe: BestFilm