Hatoko, pieszczotliwie zwana Poppo, dziedziczy sklep papierniczy położony w nadmorskiej Kamakurze. A wraz ze sklepem – nietypowy fach, który jej rodzina uprawia od pokoleń. Ród Amemiya od zamierzchłych czasów zajmuje się bowiem pisaniem listów na zlecenie.
Wkrótce na ganku Kameliowego Sklepu Papierniczego pojawi się plejada intrygujących postaci, a każda z nietypowym zleceniem: list miłosny, list zrywający kontakty, kartka z nieba… Nie jest łatwo napisać idealny list, a jeszcze trudniej zrobić to w czyimś imieniu. Początkowo niechętna swojej nowej pracy Poppo zaczyna z coraz większą czułością myśleć o kaligrafii i o znaczeniach, jakie może nieść odpowiednio dobrany papier czy atrament.
Opis pochodzi od Wydawcy.
W dzisiejszych czasach, gdy kontaktujemy się ze sobą głównie za pośrednictwem mediów społecznościowych, SMS-ów czy e-maili, pisanie listów może wydawać się przestarzałą formą komunikacji. Jednak książka Ito Ogawy pt. ,,Kameliowy sklep papierniczy” udowadnia, że listy nadal mogą być wyjątkowym środkiem komunikacji i sposobem na wyrażenie emocji.
Aby wyrazić żałobę, używa się jaśniejszego tuszu niż zazwyczaj. Ma to sugerować, że został on rozcieńczony łzami, które spłynęły na kamień pisarski. Sunąc pędzlem po papierze, oczami wyobraźni ciągle widziałam panią Calpis. Przez chwilę miałam nawet wrażenie, że jej dłoń objęła moją i pisałyśmy ten list razem.
Fragment książki.
,,Kameliowy sklep papierniczy” jest napisany w lirycznym, trochę sennym stylu, przez co czytelnik może wręcz poczuć zapach papieru i atramentu, poczuć smak kawy oraz usłyszeć szum fal. To książka o miłości, stracie, przebaczeniu i o tym, jak ważne są nasze relacje z innymi ludźmi. To także opowieść o sztuce pisania listów i pięknie kaligrafii.
Japońska literatura zawsze skłania mnie do refleksji i tym razem też się nie zawiodłam. ,,Kameliowy sklep papierniczy” to piękna i sentymentalna historia, która pozostanie ze mną na długo.
Więcej informacji na temat książki możecie znaleźć tutaj.
Autorka recenzji: Maria Lisowska
Tytuł: Kameliowy Sklep Papierniczy
Autor: Ito Ogawa
Wydawnictwo: Tajfuny
Liczba stron: 248
Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Tajfuny.
Materiały prasowe: Wydawnictwo Tajfuny