Obecnie 3,5 miliarda ludzi – czyli blisko połowa populacji ludzkiej – mieszka w miastach. Według prognoz do 2030 roku w miastach będzie mieszkać 5 miliardów ludzi. Liczba mieszkańców Krakowa również cały czas się powiększa: w 2023 roku wynosiła 806 201 (w tym 429 922 kobiet)! W jaki sposób dążyć do pomyślnego rozwoju miast? Jak zamienić je w miejsca sprzyjające kreatywności, ale także dające wytchnienie? Czy umiemy stawić czoła wyzwaniom związanym z gwałtowną urbanizacją i betonozą?
Innym wyzwaniem, jakie stawia przed nami Agenda 2030 stworzona przez ONZ, to przeciwdziałanie nierówności oraz dyskryminacji związanej z płcią i orientacją seksualną. Już wiemy, że sam wzrost gospodarczy nie wystarczy, by każdy człowiek mógł korzystać z rozwoju ekonomicznego opartego na zrównoważonym rozwoju. Mimo postępu cywilizacyjnego każdy z nas może spotkać się z dyskryminującymi i krzywdzącymi zachowaniami ze względu na swoją płeć, rasę, wiek, narodowość, religię czy orientację seksualną. Potrzeba nam nie tylko lepszych rozwiązań rynkowych, ale też kształtowania nowych zachowań i wartości sprzyjających zarówno zrównoważonej konsumpcji, jak i budowaniu świadomego i tolerancyjnego społeczeństwa.
Do tych wszystkich wątków nawiązuje czerwcowy program Apteki Designu. Już 31 maja nastąpi Queerowe otwarcie. To druga odsłona niezależnej wystawy queerowej sztuki wizualnej w Krakowie. Tym razem tematem przewodnim jest „Healing Queer”. Zobaczymy różnorodne, dziwaczne i przejmująco prawdziwe historie queerowego bólu i uzdrowienia. Wystawę będzie można oglądać do 16 czerwca.
Apteka Designu daje pole i przestrzeń dla eksperymentów i namysłu nad tym, w jakim kierunku zmienia się otaczający nas świat. Grupa Robocza postanowiła przyjrzeć się wpływowi sztucznej inteligencji na tempo transformacji i różne aspekty codzienności podczas konferencji eden: ogrody nowego internetu (15 czerwca).
Często podkreśla się rolę zieleni w procesie rewitalizacji nieużytków miejskich. A czy można to zrobić w inny sposób? Jaki efekt osiągniemy, gdy w procesie rewitalizacji miejskich nieużytków pierwsze skrzypce będzie grała kultura? To ważne pytanie zwłaszcza z punktu widzenia rozwoju dzielnicy Wesoła. Odpowiedzi na nie poszukamy 22 i 23 czerwca podczas konferencji Miasto Reaktywacja.
Cały program czerwcowy Apteki Designu jest dostępny na naszej stronie internetowej.
Ponadto przez cały miesiąc zapraszamy do czytelni Apteki Designu, gdzie można znaleźć spokojną przestrzeń do nauki i pracy.
Godziny otwarcia czytelni w Aptece Designu (ul. Kopernika 19A):
poniedziałki i środy: 12.00–15.30
wtorki, czwartki, piątki: 9.00–13.00
Pełne informacje o wydarzeniach znajdziecie na stronie Apteki Designu: www.aptekadesignu.pl