Do grudnia w wybranych kinach w Polsce można oglądać najlepsze dokumenty tegorocznej edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Listopadowy tytuł to film Rok z życia kraju Tomasza Wolskiego, który ukazuje kulisy wydarzeń z 13 grudnia 1981 roku. Gościem pokazu w Kinie Pod Baranami w czwartek, 21 listopada, o godzinie 18.00, będzie reżyser Tomasz Wolski.
Pokazy najlepszych polskich dokumentów od sierpnia do grudnia odbywają się w czterech krakowskich kinach: Kika, Paradox, Mikro, Kino Pod Baranami oraz w Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej, Zamku w Szczecinie, a także kinach Atlantic w Warszawie, Charlie w Łodzi oraz Światowid w Katowicach.
Nasza pofestiwalowa dystrybucja się rozrasta. Ogromnie się cieszymy, że możemy dzielić się z coraz większą widownią znakomitymi tytułami. Tym razem prezentowane w konkursie polskim 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego dokumenty zostaną zaprezentowane nie tylko w Małopolsce, ale i w kilku innych polskich miastach. – opowiada Patrycja Czarny, kuratorka projektu.
Listopadowym tytułem jest film Rok z życia kraju w reżyserii Tomasza Wolskiego, który zdobył na 64. Krakowskim Festiwalu Filmowym nagrodę Srebrny Róg.
Rok z życia kraju ukazuje prawdziwe oblicze stanu wojennego. Nie powtarza znanych ujęć, lecz snuje nową opowieść, w której zagląda za kulisy ówczesnych wydarzeń. To portret ludzi, którzy niezależnie od strony barykady, chcą po prostu „jakoś” żyć. W filmie wykorzystano m.in. materiały nakręcone przez milicję lub Służbę Bezpieczeństwa.
Reżyserem filmu jest Tomasz Wolski, autor kilkunastu dokumentów (m.in. Klinika, Szczęściarze, Lekarze, Pałac, Nie dla każdego, Festiwal) Za film Zwyczajny kraj otrzymał w 2020 roku nagrodę Złotego Lajkonika na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Jako montażysta współpracował m.in. przy filmach Sergeia Loznitsy Babij Jar. Kontekst i The Kiev Trial. Zrealizowany wspólnie z Piotrem Pawlusem dokument W Ukrainie prezentowany był na festiwalu w Berlinie w 2023 roku.
Dokument Rok z życia kraju będzie można zobaczyć w Kinie Pod Baranami czwartek, 21 listopada 2024, godz. 18.00. Po seansie rozmowę z Tomaszem Wolskim poprowadzi Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
To przedostatnia projekcja z cyklu. Ostatni film – dokument Lili Sylwii Rosak – zostanie pokazany w Kinie Pod Baranami 12 grudnia.
Organizatorem wydarzenia jest Krakowska Fundacja Filmowa w ramach projektu współfinansowanego ze środków Miasta Krakowa oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Film zostanie wyświetlony z polskimi i angielskimi napisami.
BILETY: 15 zł
KOLEJNE POKAZY:
czwartek, 12 grudnia 2024, godz. 18.30.
LILI | LILI
reż. Sylwia Rosak, Polska 2023, 73’
O FILMIE:
ROK Z ŻYCIA KRAJU | ROK Z ŻYCIA KRAJU
reż. Tomasz Wolski, Polska 2024, 85’
64.Krakowski Festiwal Filmowy: Srebrny Róg
„Ciemna noc stanu wojennego” – tak nazywany jest okres, jaki nastał w komunistycznej Polsce po 13 grudnia 1981 roku. Ale czasy państwowego terroru, wymierzonego w ruch „Solidarność”, miały też inne oblicza. Korzystając wyłącznie z materiałów archiwalnych, nie tylko dobrze znanych, film zagląda za kulisy tamtych wydarzeń. W rytm wojskowych werbli pokazuje codzienne funkcjonowanie mieszkańców kraju oraz działalność propagandy i wojska. Przywołuje zróżnicowane głosy ulicy, zderza ze sobą pochody, zamieszki i karnawałowe zabawy. Podważa tym samym zmitologizowany obraz polskiego społeczeństwa jako ofiary systemu. Film bierze udział w konkursie polskim i międzynarodowym.
KINO POD BARANAMI
Rynek Główny 27
31-010 Kraków