Zapraszamy na inaugurację kolejnego cyklu spotkań w ramach DNA Krakowa. Premierowe spotkanie poświęcone będzie szeroko pojmowanemu kalendarzowi obrzędowemu miasta. Spróbujemy wspólnie zastanowić się, czy odbywające się cykliczne wydarzenia w ramach różnych kalendarzy religijnych stanowią element tożsamości krakowianek i krakowian? O zdanie zapytamy depozytariuszy tradycji, organizatorów wydarzeń i osoby odpowiedzialne za politykę kulturalną.
Dyskusja poprzedzona zostanie podniosłym wydarzeniem, podczas którego, Wojewoda Małopolski dokona wręczenia odznaczeń państwowych zasłużonym szopkarzom krakowskim.
Serdecznie zapraszamy Państwa do uczestnictwa w tym wyjątkowym spotkaniu.
Program znajdziecie Państwo poniżej.
16.00 Powitanie Uczestniczek i Uczestników spotkania przez Dyrektora Muzeum Krakowa dr. Michała Niezabitowskiego
16.10 Przekazanie głosu prowadzącemu uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych
16.15 Nadanie odznaczeń państwowych szopkarzom – Złotych, Srebrnych i Brązowych Krzyży Zasługi
16.30 Wystąpienie Wojewody Małopolskiego, Pana Krzysztofa Jana Klęczara
16.40 Pamiątkowa fotografia osób odznaczonych
16.45 Toast za pomyślność szopkarzy krakowskich
16.50 Poczęstunek
17.30 Debata w ramach cyklu DNA Krakowa – „Krakowska obrzędowość – kompas tożsamości miasta?”
Czy odbywające się cyklicznie tradycje, takie jak Rękawka, procesja Bożego Ciała, Pochód Lajkonika i Osadzenie Chochoła są dla mieszkańców istotnymi wydarzeniami znaczącymi cykl roczny i stanowiącymi o ich tożsamości? Może stały się tylko elementem wizerunku miasta i promocji wśród turystów? W czasie najbliższego DNA Krakowa porozmawiamy m.in. o tym czy wydarzenia roku obrzędowego, specyficzne dla Krakowa powinny być ważne dla ogółu mieszkańców, czy może ich głównym walorem jest nie tyle powszechność co włączanie uczestników i wzmacnianie relacji. O zdanie zapytamy depozytariuszy tradycji, organizatorów wydarzeń i osoby odpowiedzialne za politykę kulturalną.
DNA Krakowa – cykl spotkań sieciujących
Rozwijająca się działalność krakowian daje oddolny impuls do zmian osadzonych w potrzebach społeczności, które najlepiej rozumieją swoje najbliższe otoczenie. Wzmacnia ona społeczeństwo obywatelskie, stanowiące fundament dla dobrze pojętej miejskości.
Miejski ekosystem tworzą organizacje i ludzie działający w różnych obszarach, o rozmaitych motywacjach, postawach, celach i sposobach działania. Te odmienności mogą stać się przestrzenią konfliktu, ale wymiana doświadczeń i dialog dają szansę, by różnice te przekuć w siłę. Dlatego Muzeum Krakowa prowadzi cykl spotkań sieciujących pod nazwą „DNA Krakowa”. Zapraszamy do udziału w nowej platformie, która umożliwi spotkanie osób aktywnie współtworzących współczesne miasto. Liczymy, że wzajemne poznanie się i stworzenie obrazu unikalnej mozaiki aktywności różnych grup stanie się przyczynkiem do wypracowania wspólnych stanowisk oraz uzyskania efektu synergii zwiększającej skuteczność działań. Intencją jest również rozpowszechnienie wiedzy nt. społecznej działalności krakowian, tak by zwiększyć świadomość na jej temat oraz wpłynąć na dalsze wzmocnienie zaangażowania mieszkańców.