Mehdi Hasan (nagradzany brytyjsko-amerykański dziennikarz, który w swojej karierze mierzył się z największymi nazwiskami ze świata polityki, finansów i Hollywoodu) oddaje w nasze ręce książkę opartą na swoich własnych doświadczeniach, która ma nauczyć nas wygrywać w dyskusjach przy rodzinnym stole, czy dominować na spotkaniach biznesowych.
„Każdy może wygrać spór. Pozwól, że cię tego nauczę”.
Czy jest to w ogóle możliwe? Czy to nie brzmi jak sen albo slogan reklamowy, których teraz tysiące w sieci? Każdy z nas chciałby być skuteczny i realnie wpływać na świat. A tylko nielicznym to się udaje…
Osobiście uważam, że dzięki temu praktycznemu przewodnikowi jesteśmy na najlepszej drodze, by stać się mistrzami debaty, wirtuozami retoryki oraz zwycięzcami w sztuce argumentacji. Oczywiście nie stanie się to ot tak, na pstryknięcie palcami. Potrzebujemy nie tylko odpowiedniego nauczyciela, ale również wielu godzin czasami ciężkiej i żmudnej pracy.
Pytanie brzmi, czy jesteśmy na to gotowi i jak daleko jesteśmy gotowi się posunąć, by osiągnąć wymarzony cel?
„Przygotuj się. Ćwicz. Miej świadomość, że to wymaga czasu. Ale wiedz też, że możesz zrobić to dobrze”.
Książka podzielona jest na cztery części. W każdej z nich Mehdi Hasan serwuje nam wiele zakulisowych anegdot i dzieli się z nami sekretami zaczerpniętymi z jego telewizyjnych potyczek. Pokazuje nam, że warto czerpać naukę zarówno od starożytnych filozofów, ale także obserwować i inspirować się współczesnymi artystami czy politykami.
Pierwszą część książki autor poświęca podstawom. Pokazuje nam m.in. jak porwać publiczność i stać się zarówno lepszym słuchaczem, jak i lepszym mówcą.
„Potrzebujesz rzeczowników pisanych wielką literą, wyrazistych przymiotników i odważnych czasowników. Jeśli chcesz poruszyć słuchaczy, potrzebujesz zdecydowanego języka”
Mehdi Hasan przedstawia tu obronę powszechnie krytykowanego argumentu ad hominem, a także wyjaśnia nam, dlaczego humor jest często kluczem do sukcesu w sporze lub debacie. Musimy tylko zadbać o to, aby publiczność śmiała się z nami, a nie z nas.
W drugiej sekcji zapoznajemy się ze sprawdzonymi sztuczkami i technikami: od „reguły trójki”, przez „sztukę celnych ripost”, aż po „galop Gisha”, w którym panującym mistrzem świata wagi ciężkiej bez wątpienia jest Trump. Dowiemy się, jak nimi władać w obecnym świecie, a także jak robili to starożytni Grecy i Rzymianie. Odkryjemy również sekret na jeden z najlepszych sposobów wygrywania kłótni. Tym, którzy oglądali kiedyś filmy z serii Rambo powinien on wydać się znajomy.
W trzeciej części autor koncentruje się na pracy, którą powinniśmy włożyć, aby mieć pewność, że jesteśmy przygotowani do przysłowiowego wyjścia na scenę. Uczy nas, jak nabrać pewności siebie i daje nam cenne wskazówki, jak skutecznie ćwiczyć swoje wystąpienie i rzetelnie przygotować swoją argumentację.
„Praktyka czyni mistrza. Przygotowanie zapewnia sukces. Poświęć tyle czasu, ile potrzeba, aby naostrzyć swoją siekierę. Szlifuj swój przekaz – wygląd, głos, wyczucie czasu – aż będzie tak ostry, jak to tylko możliwe. Nigdy nie można być zbyt przygotowanym”.
Co ważne, pokazuje nam również, że nawet jeśli coś pójdzie nie tak, to nie jest to koniec świata – wystarczy słuchać pana Miyagi znanego z filmu Karate Kid II:
„Kiedy czujesz, że życie traci ostrość, zawsze wracaj do podstaw życia… Oddychania. Bez oddechu nie ma życia”.
W finałowej części autor pokazuje nam, jak zakończyć nasze przemówienie, by móc ze sceny zejść z podniesioną głową i poczuciem zwycięstwa.
„Przemówienie jest jak romans. Każdy głupiec może je rozpocząć, ale jego zakończenie wymaga sporych umiejętności”.
„Wygrywaj argumentami” to niesamowicie inspirująca lektura. Jestem nią zachwycona. Do każdego spotkania w pracy czy luźnej rozmowy ze znajomymi przy kawie podchodzę teraz zupełnie inaczej. Myślę, że pierwszą rzeczą, jaką warto zrobić po przeczytaniu tej książki, to pójść śladem Marilyn Monroe i zacząć szanować siebie i wyeliminować negatywnych ludzi z własnego życia. Polecam każdemu. A w szczególności kandydatom ubiegającym się o urząd prezydenta. Pierwsze debaty pokazały, że jeszcze dużo nauki przed nimi.
„Dobrze jest przypuszczać, ale wiedzieć jest lepiej”
Autor recenzji: Anna Joanna Brzezińska
Tytuł: Wygrywaj argumentami. Sztuka dyskusji, przekonywania i wystąpień publicznych
Autor: Mehdi Hasan
Przekład: Dorota Gasper
Wydawnictwo: Wydawnictwo MT Biznes
Data premiery: 21.02.2025
Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu MT Biznes