Rok 2025 został ogłoszony Rokiem Olgi Boznańskiej, wybitnej polskiej malarki, której dzieła wpisały się w kanon europejskiej sztuki. Z tej okazji Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na cykl wydarzeń upamiętniających 160. rocznicę urodzin artystki.

15 kwietnia jedna z gablot w Galerii Rzemiosła Artystycznego zostanie poświęcona pamiątkom po Oldze Boznańskiej. Zaprezentujemy elegancką suknię, biżuterię, fotografię, narzędzia malarskie oraz kilka obrazów artystki.
Tego samego dnia w MNK Gmachu Głównym odbędzie się happening z cyklu Cracovia Danza: Balet w mieście. W programie zostaną zaprezentowane najmodniejsze wówczas formy taneczne (kontredans, kotylion, walc czy landler). Są one związane z miastami, w których mieszkała i tworzyła Olga Boznańska.
Wstęp bezpłatny, pokazy taneczne odbędą się w godzinach: 12:15, 13:15, 14:15
16 kwietnia zapraszamy na wykład „Jakże tu teraz malować, kiedy pani Boznańska robi takie cudne obrazy?” – portrety Olgi Boznańskiej. Podczas wykładu przyjrzymy się nie tylko najbardziej znanym portretom Boznańskiej, historii ich powstania, ale też sposobowi ich malowania.
Prowadzenie: Urszula Kozakowska-Zaucha, wstęp bezpłatny, MNK Gmach Główny, Sala Samurajów
5 września zapraszamy na wystawę Boznańska. Kameralnie w MNK Gmachu Głównym. Ekspozycja będzie niezwykłą opowieścią nie tylko o dziełach, ale także o życiu i codzienności artystki. Zaprezentujemy zarówno znane już prace, ale też takie, które nigdy lub od wielu lat nie były pokazywane. Na wystawie będzie można zobaczyć ponad sześćdziesiąt obrazów – w tym przede wszystkim tak charakterystyczne dla niej portrety, ale również martwe natury, pejzaże oraz podobną ilość rysunków, szkiców, szkicowników i kompletnie nieznanych i zaskakujących prac dziecięcych. Dopełnieniem wystawy będą pamiątki z życia codziennego Boznańskiej – przedmioty, którymi otaczała się na co dzień: książki, lusterka, portfeliki, bibeloty, figurki, karty do gry, a także stroje – w tym kreacje codzienne, ale również fartuch wykorzystywany do pracy malarskiej. Po raz pierwszy zaprezentowane będą również dokumenty rodzinne, a także wybór listów, między innymi od ważnego w jej życiu Józefa Czajkowskiego.
Więcej szczegółów znajduje się na stronie: https://mnk.pl/artykul/rok-boznanskiej-w-mnk
Materiały prasowe: Muzeum Narodowe w Krakowie