Arcydzieło Jacques’a Rivette’a z 1991 roku, Piękna złośnica, powraca na kinowe ekrany w odrestaurowanej wersji. Pokaz zmysłowego filmu francuskiego mistrza odbędzie się w sobotę, 7 czerwca, o godzinie 13.30 w Kinie Pod Baranami.
Nagrodzony Grand Prix na festiwalu w Cannes film Jacques’a Rivette’a to opowieść o sztuce, pasji i skomplikowanej relacji między artystą a jego muzą. Piękna złośnica to fascynujące, czterogodzinne studium procesu twórczego, badające napięcia pomiędzy modelką a malarzem oraz między sztuką a rzeczywistością. Długie, niemal dokumentalne ujęcia malarskich sesji ukazują, jak ze skrawków szkiców rodzi się dzieło – i jaką władzę ma sztuka nad tymi, którzy jej służą.
W tym hipnotyzującym filmie proces malowania przeradza się w intensywną psychologiczną grę między uznanym malarzem a jego młodą modelką. Piękna złośnica ujawnia napięcia, do jakich dochodzi podczas ich współpracy, oraz kwestionuje granice – zarówno w sztuce, jak i w relacjach międzyludzkich. Dramat Rivette’a, zainspirowany opowiadaniem Nieznane arcydzieło Balzaka, to refleksja nad poświęceniem, jakie artysta jest gotów ponieść w imię swojej twórczości.
Jak pisze Jędrzej Sławnikowski (Pełna Sala) Piękna złośnica to film monumentalny, ale bardzo intymny, oparty na prostym pomyśle, ale niezwykle złożony i głęboki, wymykający się jakiejkolwiek próbie syntetycznego, zwięzłego opisu. Arcydzieło Rivette’a wiernie oddaje żmudną pracę malarza oraz bezustanną pogoń za perfekcją.
W czas trwania filmu wliczona jest 15 minutowa przerwa.
BILETY: 35 zł
O FILMIE:
PIĘKNA ZŁOŚNICA | LA BELLE NOISEUSE
reż. Jacques Rivette, Francja 1991, 253’
MFF w Cannes 1991 – wygrane: Nagroda Jury Ekumenicznego – Wyróżnienie specjalne (Jacques Rivette), Technical Grand Prize – Zdobywca dla najlepszego filmu (Jacques Rivette)
Malarz Frenhofer (Michel Piccoli) wiedzie spokojne życie u boku żony (Jane Birkin) w słonecznej Langwedocji. Wszystko zmienia się, gdy poznaje młodą, intrygującą Marianne (Emmanuelle Béart). Zainspirowany jej obecnością, wraca do pracy nad obrazem, który porzucił przed laty. Długie sesje malarskie stają się areną psychologicznej walki i wzajemnej fascynacji, wstrząsając dotychczasową harmonią jego życia. Na naszych oczach powstaje malarskie arcydzieło – ale czy cena za sztukę nie jest zbyt wysoka?