Skoro inny patrzy na mnie, to jestem za niego
odpowiedzialny, nawet jeśli w jego oczach
nie podjąłem żadnych zobowiązań
E. Lévinas
Pojęcie Innego zajęło kluczowe miejsce w rozważaniach ks. Józefa Tischnera i Emmanuela Levinasa – filozofów, do których nawiązuje Ryszard Kapuściński w zbiorze wykładów, które ukazały się nakładem Wydawnictwa ZNAK. W niewielkich rozmiarów publikacji, cesarz reportażu, jawi się, jako filozof i zaprasza do refleksji nad pojęciem, które od wieków stanowiło desygnat niezrozumienia i odmienności, dzieliło świat na dwa obozy my-inni.
Ryszard Kapuściński wykorzystuje swoje bogate reporterskie doświadczenia i niezwykły talent do budowania barwnej opowieści nawet przy okazji snucia rozważań filozoficznych. Pisząc o Innym, otwiera na nowo dyskusję na temat tolerancji, odpowiedzialności za drugiego człowieka oraz szacunku do jego odrębności. Co jeszcze ważne, autor kładzie nacisk na potrzebę spotkania się z Innym w celu wzbogacenia, i więcej, poznania samego siebie.
Niewątpliwie, po wiekach odrzucania, niezrozumienia i krzywdzenia Innego, wiek XXI to szansa na ponowne spotkanie z Innym, tym razem na spotkanie prawdziwe, wypełnione otwartością , któremu towarzyszy idea głębokiego humanizmu.
Kapuściński powie: „Wszyscy mieszkańcy naszej planety jesteśmy Inni wobec Innych — ja wobec nich, oni wobec mnie”.
Recenzowała Magdalena Es
Ryszard Kapuściński „Ten Inny”
Wydawnictwo ZNAK