Wakacyjny czas w większej mierze jest zdeterminowany przez wyjazdy. Wybierane są różne destynacje i formy podróżowania. Joanna Bator umożliwia czytelnikom inspirującą i nietypową podróż do Kraju Kwitnącej Wiśni.
Książka stanowi alternatywny przewodnik dla początkujących, ale wymagających poszukiwaczy przygód. Z każdą kolejną stroną, odkrywa coraz to nowe atrakcje turystyczne, wprowadza również zaciekawionego czytelnika w mniej znane, ale równie interesujące miejsca. Podążając za słownym kunsztem autorki, możemy poczuć się tak, jakbyśmy byli w podróży. Japonia to z jednej strony kraj innowatorów i prekursorów, zarówno w obszarach społecznych, jak i technologicznych, a z drugiej funkcjonuje w duchu tradycjonalizmu. Cytując autorkę: „Ten uproszczony obraz – tradycji i nowoczesności – jest przewrotnie prawdziwy”.
W swoich esejach, Joanna Bator wciela się w rolę antropologa, prezentując czytelnikom pogłębione studium kultury i ludzkich zachowań, spowitych ciekawostkami i autorskimi obserwacjami. Ze względów literackich, książka ma dwojaki charakter. Poruszamy się śladami Murakamiego, a przy okazji odkrywamy fascynacje i poznajemy poglądy samej autorki, zwłaszcza w odniesieniu do funkcjonujących stereotypów. Kluczami literackiej wędrówki z Joanną Bator są miejsca i ludzie.
Książka opatrzona jest ilustracjami, które pozwalają jeszcze lepiej zrozumieć japońską naturę i specyfikę życia. Tytuł jest symboliczny, tak samo jak alegoryczny i wymowny jest Kraj Wschodzącego Słońca i Trzydniowego Księżyca.
Jesteście gotowi na podróż?
Recenzowała Karolina Gacal
Joanna Bator „Rekin z Parku Yoyogi”
Wydawnictwo W.A.B.