9 grudnia 2015 roku o godz. 17.00 w Bibliotece Jagiellońskiej w sali konferencyjnej przy al. Mickiewicza 22 (wejście od ul. Oleandry 3) w Krakowie odbędzie się prezentacja książki SEMIOGRAFIA, zrealizowanej w ramach projektu BRUMBA
JEDNOŚĆ SŁOWA Z PRZESTRZENIĄ ZAPISU. CYKL WYDAWNICTW LIBERACKICH | UNITY OF WORDS AND A WRITING SPACE. A SERIES OF LIBERATURE PUBLICATIONS
Monika Aleksandrowicz należy do grupy twórców, kontynuatorów wrocławskiej tradycji, których prace nawiązują do czysto intelektualnej wizji sztuki, traktowanej w kategoriach problemu filozoficznego. Jednak prace autorki odróżnia kilka charakterystycznych cech, tożsamych dla naszych czasów.
Prace te pozbawione są drapieżności, szokującej, czasem wręcz brutalnej szczerości, emocjonalnego chłodu, różni je temperatura i skala uczuć. Intelektualne wyrafinowanie, przenikliwość spojrzenia artysty są obecnie w większym stopniu skupione na autoprezentacji poprzez symbol i znak. Przedmioty, codzienność, bezwład i skomplikowanie naszych czasów zostają wyekstrahowane, sprowadzone do absolutnego minimum. Odmienne jest nie tyko widzenie, ale również formalna jakość malarskiego ego, większa jest uwaga, jaką twórca przykłada do materialnej realizacji dzieła.
Kaligraficzne, często linearne symbole Moniki Aleksandrowicz odkrywają i kreują nam rzeczywistość, która staje się również uczuciem i emocją. Ich prostota jest podstępna. Jest świadectwem ascezy, medytacji, która nie prowokuje, nie burzy a jedynie zajmuje się eksploracją świata poprzez język sztuki – jedyny znak i dowód na jej istnienie a naszą (obok niej?) obecność.
O Brumbie
„Brumba” to polsko-norwesko-islandzki projekt, którego celem jest promowanie liberatury, której idea znana jest wciąż w stosunkowo wąskim kręgu. W realizację przedsięwzięcia zaangażowane są Fundacja Vlepvnet, norweskie niezależne centrum kultury Hausmania oraz islandzka Tysgalleri. To pierwszy tego międzynarodowy projekt artystyczny dotyczący liberatury. Realizowany jest od kwietnia do końca grudnia 2015 roku.
O liberaturze
Termin Liberatura (łac. liber – książka, wolny) pojawił się w Polsce w 1999 roku, gdy na łamach „Dekady Literackiej” Zenon Fajfer ogłosił esej-manifest Liberatura. Aneks do słownika terminów literackich. Wydawnictwa liberackie, uwolnione od konwencji kodeksu, mogą opowiadać historie przy pomocy słów, krojów pisma, przestrzeni, tworzywa, kształtu, struktury dzieła, kolorów i rozmiarów czcionki, zintegrowanych z tekstem rysunków, fotografii, wszystkich tych elementów, które składają się na ciało książki. Często liberatura przyjmuje niekonwencjonalne formy: książka w butelce, luźne składki zamknięte w pudełku, trzy kodeksy zrośnięte grzbietami, dziesięciometrowa kartonowa ulica itp.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY