Piękny, dynamiczny i błyskawicznie wpadający w ucho wiolonczelowy temat czołówki „Gry o tron”, kultowego już serialu stacji HBO opartego na „Sadze lodu i ognia” Geroge’a R. R. Martina, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych tematów współczesnej telewizji. Na specjalne zamówienie Festiwalu Muzyki Filmowej i Varèse Sarabande kompozytor Ramin Djawadi skomponował suitę z tematami ze wszystkich dotychczas wyemitowanych sezonów serialu, która zabrzmiała w TAURON Arenie Kraków podczas Międzynarodowej Gali Seriali.
Twórcy „Gry o tron” od początku potraktowali temat muzyki bardzo poważnie i chcieli nadać serii swego rodzaju wyróżniającą się muzyczną tożsamość. Pierwotnie ścieżkę dźwiękową miał skomponować inny gość 8. edycji Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, zdobywca Oscara za muzykę do „Zakochanego Szekspira” (1998) Stephen Warbeck, ale zrezygnował kilka tygodni przed rozpoczęciem projektu. Zadanie to powierzono więc Raminowi Djawadiemu, twórcy muzyki do takich kinowych hitów jak „Iron Man” (2008) czy „Pacific Rim” (2013), który wywiązał się z niego znakomicie.
Ścieżka dźwiękowa do „Gry o tron” przeważnie nie przypomina soundtracków z innych produkcji gatunku historycznego fantasy. Djawadi nie stosuje tak popularnych w tym gatunku fletów, lutni, mandolin czy wokaliz sopranowych, a mimo to tak współczesna w brzmieniu muzyka znakomicie komponuje się z pełną niezliczonych postaci i skomplikowanych wątków akcją serialu.
Przypomnijmy sobie, jak podczas Międzynarodowej Gali Seriali w ramach 8. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie zabrzmiało światowe prawykonanie suity Ramina Djawadiego z motywami i tematami z telewizyjnego megahitu HBO. Utwór wykonali Tina Guo, orkiestra Sinfonietta Cracovia i Chór Polskiego Radia pod dyrekcją Diego Navarro.
Muzyka Ramina Djawadiego z „Gry o tron”
To już ostatni film z Międzynarodowej Gali Seriali, ale to nie koniec niespodzianek. Szczegóły już wkrótce na stronie internetowej i fanpage’u Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Śledźcie nasze profile.
Koncert Międzynarodowa Gala Seriali był organizowany we współpracy z HBO Polska i Varѐse Sarabande.
Fragmenty filmowe The Knick dzięki uprzejmości HBO Polska.
Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie to drugi najważniejszy festiwal muzyki filmowej na świecie. O niepowtarzalności imprezy decyduje unikalne łączenie najwyższej jakości interpretacji muzyki filmowej wykonywanej przez czołowych muzyków i orkiestry w połączeniu z wysokiej jakości obrazem. Monumentalne widowiska muzyczno – filmowe wyróżniają się śmiałością produkcyjną, innowacyjnością w sferze technologii dźwięku i obrazu, ale również rozmachem wykonawczym, poziomem artystycznym prezentowanych dzieł oraz ze względu na obecność najwybitniejszych twórców i kompozytorów. Wydarzenia te nie mają sobie równych w Europie. FMF przyciąga współczesną elitę świata muzyki, kultury i filmu, a także miłośników gier komputerowych, kina i sztuki filmowej. FMF to także ważne spotkania branżowe, a zarazem miejsce prawykonań wielu dzieł muzyki filmowej, nierzadko w obecności reżyserów światowego formatu. Na festiwalu gościli – zdobywcy Oscara: Hans Zimmer, Dario Marianelli, Elliot Goldenthal, Tan Dun, Howard Shore, Jan AP Kaczmarek, wybitni kompozytorzy Joe Hisaishi, Shigeru Umebayashi, Don Davis, Alberto Iglesias, Trevor Morris, Patrick Doyle, Garry Schyman, Michał Lorenc, Wojciech Kilar, Reinhold Heil, Jonny Klimek, Abel Korzeniowski, Eric Serra oraz reżyserzy: Tom Tykwer, Julie Tymor, Tomas Alfredson. Więcej na: www.fmf.fm
Radio RMF Classic jest muzyczną stacją, obecną w 19 największych miastach Polski. Dzięki starannie dobranemu połączeniu muzyki filmowej i klasycznej, wiarygodnym serwisom informacyjnym i tematycznej różnorodności pasm programowych przyciąga grono wyjątkowych i lojalnych słuchaczy. To intrygujące połączenie muzyki i dobrego smaku z najnowszymi informacjami ze świata sztuki, designu i nowych technologii. Stacja często gości na swojej antenie znakomitości polskiego życia kulturalnego i wiele innych ciekawych postaci. Organizuje także prestiżowy plebiscyt MocArty RMF Classic. Każdego dnia w całej Polsce 513 tysięcy osób słucha RMF Classic. Słuchacze RMF Classic to wyjątkowo atrakcyjna grupa docelowa: osoby pracujące na stanowiskach, wykształcone, mieszkańcy największych miast w Polsce. 53,8% słuchaczy RMF Classic ma wyższe wykształcenie, natomiast 58,8% pracuje na stanowiskach nierzadko wymagających wysokich kwalifikacji (dyrektorzy/wolne zawody, pracownicy umysłowi, właściciele firm). 61,7% słuchaczy RMF Classic mieszka w miastach powyżej 200 tys. mieszkańców. Więcej: www.rmfclassic.pl Źródło: Radio Track Millward Brown; 04-06.2014, 07-09.2014, 10-12.2014; TG: ogół badanych; wskaźnik słuchalności: udział w czasie słuchania, zasięg dzienny, znajomość wspomagana; próba: 21057, 21096, 21079.
Krakowskie Biuro Festiwalowe to wiodąca polska instytucja realizująca najważniejsze wydarzenia kulturalne w skali kraju i Europy. Organizuje prestiżowe festiwale: Misteria Paschalia i Sacrum Profanum, jest także promotorem takich projektów kulturalnych jak: Festiwal Muzyki Filmowej, Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego PKO OFF CAMERA, cykl Opera Rara, czy literacki Festiwal Conrada. KBF jest także wydawcą magazynu „Karnet”, operatorem Centrum Kongresowego ICE Kraków oraz Krakow Film Commission, a także operatorem wydarzeń kulturalnych w TAURON Arenie Kraków. Dodatkowo administruje punktami sieci informacji miejskiej InfoKraków oraz prowadzi portale tematyczne tj. Krakow.travel, czy Kids In Kraków. Więcej na: www.biurofestiwalowe.pl
Materiały prasowe: KBF