Kwiecień rozpoczniemy baletem w słowiańskich kolorach, kabaretowym duetem i kolejną odsłoną Salonu Literacko Muzycznego.
Preludium Słowiańskie – spektakl muzyczny
1 i 2 kwietnia (sobota i niedziela), godz. 19.00 || Scena NCK
Spektakl muzyczny sięgający do korzeni kultury Słowian. Inspiracją do powstania scenariusza był Kalendarz Słowiański oraz symbolika przyrody zaklęta w czterech porach roku. Twórcy widowiska Marek „Smok” Rajss i Agnieszka Glińska za pomocą różnorodnych form ekspresji twórczej – muzyki, rytmu, tańca, rdzennych pieśni i bodypaintingu wykreowali na wskroś współczesną, a jednak sięgającą głęboko do rdzennego ducha interpretację świata prasłowiańskiego, z bogactwem wierzeń i obrzędów, wyznaczonych rytmem przyrody.
Spektakl w wykonaniu zespołu Art Color Ballet, grupy WATAHA Drums oraz grupy wokalnej STROJONE.
Choreografia, reżyseria i projekt plastyczny: Agnieszka Glińska
Kabaret Hrabi i Kabaret Jurki
3 kwietnia (poniedziałek), 19:00 || Scena NCK
Hrabi i Jurki biorą aktora za nogi i rzucają w płot. Żeby poczuł, że żyje. Żeby mu się chciało. Teatr, kabaret, filmy, seriale, reklamy, teledyski, wreszcie życie – wszędzie się gra. Banalne, to prawda. Ale jakie prawdziwe! Kabaret Hrabi i Kabaret Jurki – znakomity duet. Osobno radzą sobie dość niesamowicie, co dopiero kiedy połączą siły? Będzie się działo. Każdy miłośnik dobrego humoru powinien to zobaczyć.
88. Salon Literacko Muzyczny
4 kwietnia (wtorek), godz. 18.00 || Scena NCK
„Moje przeloty” – wieczór autorski Krystyny Alicji Jezierskiej
Stolik Muzyczny „Kobiety bardziej kobiece” – recital Kamili Klimczak
Stolik Literacki „Moje przeloty” wieczór autorski Krystyny Alicji Jezierskiej
Krystyna Alicja Jezierska – poetka, urodzona w Krakowie, tu ukończyła studia i pracowała. Jej wiersze zamieszczane były na łamach: Życia Literackiego, Przekroju, Poezji dzisiaj, publikowane od piętnastu lat w Tygodniku Salwatorskim oraz w licznych almanachach. Pisze również opowiadania prozą, których fragmenty były drukowane w tomach wydawanych przez ZLP Oddział w Krakowie Proza proza proza oraz w Literacie Krakowskim. Poetyckie ballady tej autorki są wykonywane przez artystów i pieśniarzy.
Opublikowała następujące tomiki poetyckie:
„Deszcz złotych przecinków” (1997), „Z muzami nad Krakowem” (1998),
„Morzem malowane” (2000), „Gdańska sonata” (2011), „Mojej miłej” (2011)
Stolik Muzyczny „Kobiety bardziej kobiece” recital Kamili Klimczak
Kamila Klimczak – aktorka Teatru Bagatela w Krakowie. Związana również gościnnie z Teatrem STU w Krakowie. Artystka legendarnej krakowskiej Piwnicy Pod Baranami, z którą koncertowała m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, a także na scenach Europy (Austria, Niemcy) i wielu miastach i miasteczkach w całej Polsce. Szczególnie ceni sobie współpracę z maestro Leopoldem Kozłowskim zwanym „Ostatnim Klezmerem Galicji” w zespole którego śpiewa tradycyjne pieśni żydowskie w języku jidysz , a także zupełnie nowe napisane do słów i tłumaczeń Jacka Cygana… Absolwentka Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi, studiowała również na wydziale zaocznym Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. Absolwentka P.S.M. I Stopnia w Łodzi w klasie fortepianu. Laureatka licznych nagród wokalnych i aktorskich. Obecnie można ją zobaczyć w spektaklach: „Szaleństwo nocy” reż. Iwona Jera, „Płomień żądzy” i Oblężenie” w reż. Małgorzaty Bogajewskiej , „Othello” reż. Maciej Sobociński, „My w finale” reż. Iwona Jera w Teatrze Bagatela w Krakowie, „Zachcianki czyli Baby Blues” reż. Dariusz Gnatowski w Teatrze Komedia w Krakowie oraz w spektaklu „Aj waj! czyli historie z cynamonem” (reż. Rafał Kmita) w Teatrze STU w Krakowie, co roku w Synagodze Tempel na zakończenie Festiwalu Kultury Żydowskiej w koncertach Leopolda Kozłowskiego, a także w niemal każdą sobotę w Kabarecie Piwnicy pod Baranami. 14 stycznia 2011 r. odbyła się premiera jej wspaniale przyjętego przez krytyków i publiczność recitalu „Rysy Na Życiorysie” w reżyserii Romana Dziewońskiego , a 16 września 2011 nakładem wydawnictwa MTJ ukazała się debiutancka płyta „RYSY NA ŻYCIORYSIE recital – live” będącą jego zapisem. Zagrała również w obsypanym nagrodami za debiut w filmie „Heniek” ( reż. Eliza Kowalewska) i Grzegorz Madej) , a 1 września 2012 odbyła się premiera filmu „Żegnaj mój Krakowie czyli Gore! Bracia! Pali się! Mordechaj Gebirtig” (reż. Piotr Szala) – międzynarodowej muzyczno- dokumentalnej opowieści o jednym z najsłynniejszych żydowskich bardów, gdzie wcieliła się w postać jednej z córek Gebirtyga. W 2013 roku zaczęła się natomiast niezwykła przygoda z „lasem ardeńskich aktorów” czyli Teatrem Polskiego Radia w którym nagrała do tej pory 5 słuchowisk w reż. Romana Dziewońskiego :”Colas Breugnione” Rolanda (Martynka) , „Mężczyznę w meloniku ”Milne,a (Bohaterka) „Inżyniera niepraktykującego”- Muzyczna opowieść o Jerzym Wasowskim i „Wszystko już było…w kabarecie” współpracując z tak wspaniałymi aktorami jak Artur Żmijewski, Krzysztof Kowalewski, Piotr Fronczewski, Krystyna Tkacz, Zofia Kucówna, Anna Seniuk czy Marzena Trybała, a muzycznie z człowiekiem „odróżniającym klawisze czarne od białych” czyli Bogdanem Hołownią być może zaowocuje nową niespodziewaną przygodą artystyczną…
Bilety: 2zł
Wydarzenie: wydarzenia organizowane w ramach „Gorącej, kulturalnej wiosny” w NCK
Data: 1.04 – 4.04.2017r.
Miejsce: Nowohuckie Censtrum Kultury
Materiały prasowe: Organizator