3 i 4 czerwca zapraszamy do Pałacu Krzysztofory, Rynku Podziemnego, Kamienicy Hipolitów, Wieży Ratuszowej, Domu Zwierzynieckiego oraz oddziału Dzieje Nowej Huty na Dzień Dziecka z Krzysztoforkiem i Dorotką. Udział we wszystkich wydarzeniach w ramach Dnia Dziecka jest bezpłatny.
3 CZERWCA
Pałac Krzysztofory
Rynek Główny 35
10.00 Gdzie w Krakowie straszy?
warsztaty dla dzieci w wieku 10–13 lat, Kamil Stasiak
W mieście tak starym jak Kraków z pewnością straszą jakieś duchy. Ale gdzie można je spotkać? Jednym z takich miejsc jest Pałac Krzysztofory, w którym prześledzimy ścieżki naszych rodzimych zjaw. Zapraszamy wszystkich nieustraszonych poskramiaczy duchów!
13.00 Suknia dla Kopciuszka
warsztaty teatralne dla dzieci w wieku 6–10 lat, dr Agnieszka Kowalska
Uczestnicy wcielą się w teatralnych kostiumografów i przygotują projekty kostiumów dla postaci z baśni „Kopciuszek” Charlesa Perrault. Na początek odkryją inspirujące projekty scenograficzne i poznają podstawy warsztatu kostiumografa. Przygotowane projekty posłużą do zainscenizowania fragmentu baśni w papierowym teatrzyku.
Rynek Podziemny
Rynek Główny 1
10.00 Poszukiwacze legendarnych skarbów
warsztaty dla dzieci w wieku 6–10 lat, Justyna Kutrzeba
Czy znacie krakowskie legendy? Na pewno? A czy wiecie jakie „skarby” kryją w sobie te niezwykłe opowieści? Albo czy wiecie, że niektórzy bohaterowie zostawili swoje atrybuty w Podziemiach Rynku? Wyruszcie z nami na ich poszukiwania!
Kamienica Hipolitów
Plac Mariacki 3
10.00 Mini-max – zaprojektuj idealny plakat reklamowy
warsztaty dla dzieci w wieku 6–10 lat, dr Iwona Kawalla
Zajęcia przybliżające formy i środki reklamowe stosowane w przedwojennym Krakowie. W trakcie warsztatów plastycznych uczestnicy tworzyć będą plakaty reklamowe zgodnie z zasadą, iż plakat jest to ogłoszenie zmniejszone co do treści, a powiększone co do formatu.
13.00 Ogród w domowym zaciszu – o kwiatach w dawnej kamienicy
warsztaty dla dzieci 6–10 lat, Michał Hankus
Warsztaty plastyczne, podczas których uczestnicy odkryją wspaniałe bogactwo kwiatów i roślin na meblach, obrazach, przedmiotach codziennego użytku, a także na dekoracjach ścian i sufitów starej mieszczańskiej kamienicy. W trakcie zajęć dzieci wcielą się w rolę modelarzy, aby w plastelinie i gipsie wykonać dekoracje wzorowane na ozdobach, które można zobaczyć na wystawie w Kamienicy Hipolitów.
15.00 Od witryny do witryny
spacer dla dzieci w wieku 10–13 lat, dr Iwona Kawalla
Spacer dla dzieci wraz z opiekunami, w trakcie którego poszukiwać będziemy śladów dawnych reklam w przestrzeni miasta w postaci witryn sklepowych, szyldów i murali.
Zbiórka: Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3
Dzieje Nowej Huty
Os. Słoneczne 16
15.00 Zaginiony Ratusz
spacer dla dzieci w wieku 10–13 lat, Maciej Miezian
Detektywistyczny spacer dla dzieci wraz z opiekunami, w trakcie którego uczestnicy zwiedzą kilka nowohuckich parków, m.in. Szwedzki i Ratuszowy, próbując odnaleźć odpowiedzi na pytania, czemu zawdzięczają swoje nazwy.
Zbiórka: Dzieje Nowej Huty, os. Słoneczne 16
4 CZERWCA
Dom Zwierzyniecki
ul. Królowej Jadwigi 41
11.00–15.00 Gry i zabawy z dawnych zwierzynieckich podwórek
warsztaty dla dzieci w wieku 10–13 lat, Filip Szczurek
Czy zastanawialiście się, w jaki sposób dzieci dawniej spędzały czas wolny? Z jakich gier i zabawek korzystały? Przyjdźcie do nas w ten wyjątkowy dzień – wspólnie spróbujemy zmierzyć się z wyzwaniami, które dla Was przygotowaliśmy!
Wieża Ratuszowa
Rynek Główny 1
11.00 Ratuszowy teatr legend
warsztaty teatralne dla dzieci w wieku 6–10 lat, Dariusz Cywka
Kim jest reżyser, co to jest scenografia, czy łatwo zostać aktorem i jak powstaje przedstawienie teatralne? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć na wyjątkowych zajęciach prowadzonych przez profesjonalnego aktora. Następnie sami wykonacie scenografię i wcielicie się w rolę postaci teatralnej!
Dzieje Nowej Huty
Os. Słoneczne 16
13.00 Tropem zieleni
spacer dla dzieci w wieku 6–10 lat, Maria Wąchała-Skindzier
Spacer dla dzieci wraz z opiekunami, w trakcie którego będziemy podziwiać piękno nowohuckiej przyrody oraz poznamy tajniki dawnych zabaw podwórkowych.
Zbiórka: Dzieje Nowej Huty, os. Słoneczne 16
Pałac Krzysztofory
Rynek Główny 35
15.00 Czy w kopcu mieszka Krak?
warsztaty dla dzieci w wieku 5–6 lat, Alicja Zaskórska
Kim był legendarny król Krak, po co usypano mu w Podgórzu kopiec i co ma z tym wszystkim wspólnego smok?! Podczas zajęć rozwiążemy niejedną zagadkę, sprawdzimy, co się kryje w kopcu, czym Krak zasłużył się dla miasta i co go właściwie łączy z legendarnym smokiem. Po opowieści pełnej zagadek i tajemnic wspólnie stworzymy postać legendarnego Kraka i jego kompana Smoka.
W dniach 3−4 czerwca dzieciom i młodzieży do 18 roku życia przysługuje BEZPŁATNY WSTĘP do wszystkich oddziałów MHK. W oddziałach Rynek Podziemny i Fabryka Emalia Oskara Schindlera konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsc: http://www.mhk.pl/rezerwacja-biletow.
Na wszystkie spotkania obowiązuje wcześniejsza rezerwacja, której można dokonać w:
Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 1, tel. 12 426 50 60 info@mhk.pl www.mhk.pl
Materiały prasowe: MHK