W październiku bez znieczulenia wchodzimy w polską rzeczywistość. A ta niejedno ma imię.
Zaczynamy jednak od tych, którzy w księdze historii (nie tylko polskiej) zajęli niepoślednie miejsca. Niewątpliwie robiła rzeczy wielkie, zasługujące na podziw, i to w najtrudniejszych czasach. W biografii pióra Anny Bikont Irena SENDLEROWA wyłania się powoli spośród grona ludzi, których złączył wspólny los – ratujących i ratowanych. Ale to właśnie ona stała się bohaterką mediów, legendą, mitem i symbolem wszystkich tych, którzy mieli odwagę sprzeciwić się złu. Autorka szuka człowieka i robi to z szacunkiem dla prawdy historycznej, a także z wielką empatią dla ludzi.
W ŻYLIŚMY JAK LUDZIE WOLNI Marek Radziwoń rozmawia z SIERGIEJEM KOWALOWEM – jednym z najważniejszych postaci ruchu obrońców praw człowieka w Związku Radzieckim, legendarnym dysydentem, przyjacielem Andrieja Sacharowa, przewodniczącym Komisji do spraw Praw Człowieka przy prezydencie Borysie Jelcynie. Panorama długiej radzieckiej epoki i prywatna historia wolności jednego z największych współczesnych Rosjan.
A teraz wracamy do spraw polskich:
Ewa Winnicka w reportażu BYŁ SOBIE CHŁOPCZYK wraca do sprawy „Aniołka”, Szymona z Będzina, która wstrząsnęła opinią publiczną. Autorka nie ulega sensacyjności, lecz zadaje pytania: jak można było przez dwa lata ukrywać śmierć dziecka? Czy mamy narzędzia, by zapobiegać przemocy wobec dzieci? Na ile możemy wpuścić państwo w obręb rodziny? Dramatyczny reportaż z wyciszonymi fotografiami Magdaleny Wdowicz-Wierzbowskiej.
PAMIĘTAJCIE, ŻE BYŁEM PRZECIW Barbary Seidler zawiera najlepsze, klasyczne już reportaże kryminalne. Smaku dodaje fakt, że teksty z pochodzą z czasów, gdy ostatnim redaktorem był cenzor, a czytelnicy szukali prawdy między wierszami. Prawdziwy rarytas dla miłośników non-fiction.
POZNAŃ według Kąckiego to miejsce świetnie zaprojektowane, otwarte na rozwój, przyjazne dla młodych… Ale to także miasto, którego dusza tkwi w pruskim drylu, miasto, w którym zaangażowanie spotyka się z ignorancją, a pod płaszczykiem religii i ideowości kryją się często agresja, złość i niskie instynkty. Marcin Kącki – taki jak zwykle, trudno zostać wobec niego obojętnym.
ZAPISKI NA BILETACH Michała Olszewskiego to kolejna lektura obowiązkowa dla piewców metafizyki codzienności, którzy kochają sentymentalne podróże przez miejsca utracone. „Świetny literacki obraz Polski absolutnie zwyczajnej” – pisze Maciej Robert.
W HAJSTRACH krajobraz to nie lista miejsc, które trzeba zobaczyć, ale suma zachwytów. Rzadko tak się pisze o Polsce. A jeszcze rzadziej się taką Polskę ogląda. Książkę Adama Robińskiego czytamy więc, a potem pakujemy do plecaka i ruszamy w drogę.
A na koniec trzy perełki:
W MIKROTYKACH przenosimy się do prawobrzeżnej Warszawy, by spotkać nowe literackie wcielenie Pawła Sołtysa, szerzej znanego jako Pablopavo. „To są opowiadania niebywale skondensowane, ornamentowane tak wielką liczbą oszałamiających porównań i metafor, że czytać je trzeba bardzo uważnie, napawając się bogactwem językowej wyobraźni Sołtysa” – pisze Krzysztof Varga. Kto kocha piosenki Pablopavo, na pewno pokocha też bohaterów tych finezyjnych, przepełnionych nostalgią opowieści.
Na GŁĘBOKIM POŁUDNIU (seria Amerykańska) Paula Theroux spotkamy biedę, rasizm, napięcia społeczne, ale też niepoddających się przeciwnościom aktywistów i wybitnych pisarzy, kronikarzy tego pełnego sprzeczności świata. Dla wszystkich, którzy chcą poznać prawdziwe oblicze amerykańskiego Południa i przeczytać jedną z najlepszych książek Theroux.
Sebastian Frąckiewicz rozmawia z artystami ilustratorami, którzy kształtowali gust i wyobraźnię wielu pokoleń, m.in. z Janem Bajtlikiem, Katarzyną Bogucką, Bohdanem Butenką, Emilią Dziubak, Janem Kallwejtem czy Józefem Wilkoniem. TEN ŁOKIEĆ ŹLE SIĘ ZGINA to książka o barwnych ludziach, dla których obraz jest pierwszym językiem. Gratka dla wszystkich miłośników polskiej grafiki.
Wydawnictwo: Czarne
Data premiery: październik 2017 r.
Materiały prasowe: Wydawnictwo Czarne