Melodyjny, abstrakcyjny, tajemniczy, piękny i konfrontacyjny – kwartet Kaze gra free jazz w jego najbardziej kreatywnej i potężnej odsłonie
Członków tego międzynarodowego kwartetu łączy nienasycony apetyt na muzyczne eksperymenty, bezgraniczna energia i entuzjazm, i zdyscyplinowana inteligencja doświadczonych kompozytorów. Grupa ma na koncie cztery wydawnictwa: “Rafale” (2011), “Tornado” (2013), “Uminari” (2015) i “Atody Man” (2018). London Jazz News nazywa “Uminari” “odważną, bezkompromisową muzyką”. Uminari to japoński termin na dźwięk wznoszącego się morza, ryk o niskiej częstotliwości zwiastujący nadejście burzy albo tsunami. Kwartet Kaze jest równie biegły w ciszy jak w burzy – ekspresyjne niuanse przeplatają się z przytłaczającymi strumieniami dźwięków.
Płyta “Uminari” spotkała się z uznaniem krytyków: “Kaze to jeden z najbardziej nowatorskich projektów Fujii (…) Fujii podkreśla, że Kaze to demokratyczny kolektyw, którego pomysłodawcą był Orins, ale to jej reputacja jako wyśmienitej pianistki i kompozytorki przyciąga fanów nieprzerwanie od czasu powstania zespołu w 2010” pisze Roger Levesque z Edmonton Journal.
Każde wydawnictwo Kaze jest wyjątkowo filmowe i ekspresjonistyczne, a ‘Uminari’ nie jest od tego wyjątkiem (…) Satoko Fuji kolejny raz dowiodła, że jest jednym z najbardziej błyskotliwych, fascynujących i inteligentnych głosów w nowoczesnej muzyce
– Hrayr Attarian, All About Jazz
Jeśli jesteś fanem free jazzu, to jest dla ciebie dom
– George Harris, Jazz Weekly
Impulsywny, intuicyjny i radykalny awangardowy jazz (…) Niesamowicie chwytliwy (…) Uczta dla ekspertów od awangardy
– Volkmar Mantel, Ragazzi Music
…rzadko słyszany dźwięk dwóch trąbek, które ze sobą współpracują, przeplatają się i krzyżują stanowi oś zespołu Kaze. Ich przedostatni set na festiwalu był jednym z najlepszych w całym programie
– Josef Woodard, DownBeat
…jeden z najbardziej dynamicznych muzycznie i intensywnych setów ‘jazzowych’ roku (…) Jeśli myślisz, że potrafisz sobie wyobrazić jak brzmi pianino, perkusja i dwie trąbki, pomyśl jeszcze raz
— Derk Richardson, KPFA Radio
Kaze oferuje fascynujący przykład współczesnego free jazzu. Doskonale napisane kompozycje, sprawna interakcja i granie o pięknej mocy (…)
– Jazz Magazine
Skład:
Christian Pruvost – trąbka
Natsuki Tamura – trąbka
Satoko Fujii – pianino
Peter Orins – perkusja
Satoko Fuji to jeden z najbardziej oryginalnych i wszechstronnych głosów we współczesnym jazzie. Jej umiejętności są udokumentowane na ponad 70 albumach. Pochodząca z Tokio artystka studiowała na Berklee College of Music w Bostonie, gdzie jej nauczycielami byli Paul Bley, Herb Pomeroy, George Russell i Cecil McBee. Przez swoje trasy i kolaboracje stała się prawdziwym obywatelem świata. Niedawno osiadła w Berlinie. Zakładała orkiestry jazzowe w Nowym Jorku, Berlinie, Tokio, Nagoi i Kobe. Prowadzi takżę kwartery Ma-Do i Tobira, i avant-rockowy zespół Ruins, w skład którego wchodzi też perkusista Tatsuya Yoshida. W ostatnich latach nawiązała owocną współpracę z tak pomysłowymi artystami jak pianistka Myra Melford, perkusista John Hollenbeck, skrzypaczka Carla Kihlstedt i gitarzysta Elliott Sharp.
Japoński trębacz Natsuki Tamura jest znany jako artysta o unikalnej ekspresji, łączący rozbudowane techniki z poruszającym jazzowym liryzmem. Ten nieprzewidywalny wirtuoz “ma coś z surowego, melancholijnego liryzmu Milesa, wściekłości Freddiego Hubbarda z końca lat 60 tych, i solidną dawkę rozszerzonych technik”, jak pisze Mark Keresman na JazzReview.com. Jego najnowszym projektem jest First Meeting, kwartet w składzie: Satoko Fujii (fortepian), Tatsuhisa Yamamoto (perkusja), i Kelly Churko (gitara elektryczna). First Meeting to, jak pisze Steve Greenlee z the Boston Globe, zespół “hałaśliwy, wolny i niecierpliwy”. Od 2005 Tamura łączy europejską muzykę ludową i dźwiękowe abstrakcje z projektem Gato Libre, kwartetem w składzie Satoko Fujii (akordeon), Kazuhiko Tsumura (gitara), i Norikatsu Koreyasu (bas).
Orins i Pruvost są członkami kolektywu muzycznego Muzzix z siedzibą w Lille we Francji. Orins jest liderem Impressions, kwintetu opisywanego jako “zawsze szukającego nowych brzmień”. Zespół inspiruje się takimi artystami jak Ornette Coleman, Paul Motian, Tim Berne, Steve Coleman i Jim Black, ale wytycza sobie własną ścieżkę, w której “istotą jest rytm i dynamiczna wymiana pomiędzy członkami zespołu”. Pruvost, także członek Impressions, zebrał dobre recenzje za solowe improwizacje na trąbce wydane na płycie “Ipteravox”. “Dla muzyka, posiadanie dobrych współpracowników znaczy wiele. To jak mieć najlepszych przyjaciół” mówi Fujii. Tej czwórki przyjaciół nie powstrzyma nic.
Wydarzenie: koncert Kaze.
Miejsce: Kraków ul. Estery 5. Klub Alchemia.
Data: 17. 05. 2018 r.
Bilety: 1 pula – 30 zł.
Materiały prasowe: https://alchemia.com.pl/