O Hance Ordonównie powstało wiele utworów – filmowych czy dokumentalnych. Tym razem mamy możliwość poznać najsłynniejszą pieśniarkę dwudziestolecia międzywojennego jako bohaterkę powieści. I to niebywałej! Beletrystyczna wersja życia Ordonówny wciąga, wzrusza i bawi, prezentując przy tym czytelnikowi fakty o wielkiej gwieździe dużo lepiej niż „zwykła” biografia. Mowa o najnowszej książce Katarzyny Drogi pt. „Hanka. Pierwsza powieść o Ordonównie”.
Po bardzo udanej fabularyzowanej biografii Oli Piłsudskiej, Katarzyna Droga prezentuje kolejną niezwykłą Polkę w jeszcze lepszej pisarskiej odsłonie, bowiem wątki biograficzne płynnie wplatają się w fabułę, czyniąc książkę niezmiernie wciągającą historią.
Hankę Ordonównę poznajemy jako Marysię Pietruszyńską, córkę ubogiego kolejarza i krawcowej, rozpoczynającą karierę w warszawskim kabarecie Sfinks. Była wtedy jedną z wielu młodych i pełnych marzeń tancerek. Dzięki przyjaźni z Karolem Hanuszem, czołowym aktorem w tymże teatrze, udaje jej się tańczyć nie tylko w grupie, ale również w kameralnych duetach, dzięki czemu staje się bardziej zauważalna. Ambitna dziewczyna podpatruje styl innych aktorów, słucha uważnie rad Hanusza i tworzy swój nowy wizerunek oraz pseudonim artystyczny – Hanka Ordonówna. Wkrótce znajduje również miłość, która jeszcze bardziej dodaje jej skrzydeł i napędza Hankę do działania.
Taką właśnie poznajemy Ordonównę – zdeterminowaną, porywczą, zatracającą się w miłości, często nieszczęśliwej. Autorka wiernie przedstawia losy artystki, dbając przy tym o to, aby stworzyć interesującą fabułę. Ponieważ życie Ordonówny obfitowało w ciekawe i poruszające wydarzenia, Katarzyna Droga miała ułatwione zadanie, a książkę czyta się z jeszcze większym zaciekawieniem. Obok perypetii osobistych Ordonówny, czytelnik może poznać przebieg jej kariery, pełnej wzlotów i upadków. Autorka nie wybiela przy tym opisywanej przez siebie postaci, prezentując jej kontrowersyjne zachowania, które mogą szokować i dziś. W czasach Ordonówny były to jeszcze bardziej bulwersujące skandale, jak na przykład jawny romans z żonatym mężczyzną.
Ogromną zaletą książki Katarzyny Drogi jest również bogactwo faktów z życia artystycznego ówczesnej Warszawy. Poznając losy Hanki, czytelnik dowiaduje się także sporo o najsłynniejszych teatrach i kabaretach stolicy oraz prowincji, ich repertuarach, popularnych wówczas piosenkach, chwilowych czy dłuższych modach dwudziestolecia,. Śledzi również sukcesy, porażki, skandale i romanse ówczesnych gwiazd. Hanka obracała się bowiem wśród najsłynniejszych artystów warszawskich kabaretów, a każda postać z jej otoczenia zostaje przez autorkę dokładnie przedstawiona. „Hanka. Pierwsza powieść o Ordonównie” to gratka dla fanów dwudziestolecia, bowiem właściwie każdy bohater, choćby tylko wspomniany w książce, jest wybitną postacią tamtych czasów. Autorka bardzo zgrabnie wplata w całość fabuły anegdoty dotyczące nawet epizodycznych postaci, jak chociażby interesujące konotacje rodzinne Róży Raczyńskiej z Potockich, babki męża Ordonówny.
Katarzyna Droga napisała niezwykle ciekawą i bogatą w fakty opowieść o życiu Hanki Ordonówny, ale i ówczesnych artystów warszawskich kabaretów. Dzięki temu książka ta z pewnością zainteresuje miłośników dwudziestolecia międzywojennego. Będzie również wciągającą historią, zachęcającą do dalszego zapoznawania się z tym okresem osoby, które wcześniej jej nie znały. Wielu bowiem z pewnością zainteresują miłosne perypetie Hanki i jej droga na artystyczny szczyt z szalonymi latami dwudziestymi w tle.
Autor recenzji: Aleksandra Cabaj
Tytuł: Hanka. Pierwsza powieść o Ordonównie
Autor: Katarzyna Droga
Wydawnictwo: Znak Literanova
Data premiery: 03.06.2019r.