Bestsellerowy poradnik „Od myślenia do olśnienia. 60 diagramów: jak wizualnie rozwiązywać problemy” pełen jest praktycznych technik wizualizacji, które pomagają wychodzić z trudnych oraz skomplikowanych sytuacji życiowych. Książka przetłumaczona została na kilkanaście języków i powstała na bazie doświadczeń oraz współpracy z międzynarodowymi konsultantami, naukowcami, studentami MBA i menadżerami. Napisał ją doradca biznesowy Kevin Duncan – mówca motywacyjny, który od wielu już lat doradza firmom w prowadzeniu biznesu.
Poszukujący nowych dróg rozwoju oraz inspirujących pomysłów, otwarci na naukę oraz pozyskiwanie cennych umiejętności ludzie, coraz częściej myślą schematami, skupiając się na bodźcach wizualnych, które pomagają im szybciej podejmować decyzje oraz stawiać czoła nowym wyzwaniom. Idea przedstawiania własnych pomysłów ponad podziałami geograficznymi wynika z tempa dzisiejszych czasów oraz rozwoju technologicznego.
„Myślimy kształtami” – stwierdza Kevin Duncan. Choć osobiście nie lubię upraszczać i obrazować swoich myśli za pomocą diagramów, niestety w wielu sytuacjach coraz częściej jesteśmy do tego zmuszani (jak możemy przeczytać w książce: „pamiętamy raptem 10% tego, co czytamy, ale za to 30% tego, co widzimy”). Diagramy pokazują prostotę myśli i dlatego są właśnie coraz częściej wykorzystywaną techniką do przedstawiania różnych pomysłów.
W dzisiejszych czasach, dla wielu osób, wyrażanie własnego punktu widzenia za pomocą słów stanowi poważny problem (prościej przychodzi niektórym myślenie wizualne, a więc rozwiązywanie problemów przy użyciu diagramów). Podobno, to dzięki nim można szybko i skutecznie wyjaśnić własny punkt widzenia, uporządkować myśli oraz sprawniej realizować powierzane zadania. Diagramów można używać w wielu sytuacjach, oraz na różne sposoby, dlatego właśnie powstała książka Od myślenia do olśnienia…, dzięki której poznasz najlepsze metody prezentacji swoich pomysłów.
Globalny rynek myślenia wizualnego całkowicie zawładnął światem. Kevin Duncan opracował, aż 60 diagramów, dzięki którym możemy wyrażać siebie i swoje myśli. Choć trochę przerażająca jest wizja przedstawiania życia za pomocą kształtów, bez wątpienia technika ta jest skuteczna, a w przypadku niektórych zawodów wręcz niezbędna, by wpływać na efektywność swojej pracy. Diagramy mogą być bardzo motywacyjne, a w niektórych przypadkach pozwalają lepiej poznać samego siebie. Ciekawy jest nowy, zaprezentowany w książce diagram „opór”, który składa się z trzech, nachodzących na siebie kół w których wpisujemy co „mogłem”, „mógłbym”, „powinienem był” oraz „nie zrobiłem”. Za pomocą tego kształtu opracowujemy własne myśli i usuwamy blokady, które uniemożliwiają nam zrealizowanie jakiegoś celu, a więc pracujemy nas sobą i poznajemy swoje niespełnione marzenia.
Książka jest niewielkich rozmiarów – na pierwszy rzut oka przypomina kalendarz lub notes, jest więc bardzo praktyczna, dzięki czemu zawsze możemy ją mieć przy sobie. Od myślenia do olśnienia…, to bardzo kreatywny poradnik, dla ambitnych, dla aktywnych, dla zabieganych oraz wszystkich tych, którzy potrzebują lepiej poznać siebie oraz uporządkować własne myśli.
Magdalena Liszka
Autor: Kevin Duncan
Tytuł: „Od myślenia do olśnienia: jak wizualnie rozwiązywać problemy”
Premiera: 25 września 2019
Wydawnictwo: Zwierciadło